Aivokasvaimen oireita?

kertokaaoireita

Mitkä voivat lievimmillään olla aivokasvaimen oireita? Riittääkö pelkkä huimaus, huonovointisuus ja päänsärky vai ovatko oireet rajumpia?

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Alkuvaiheessa ei rajumpia oireita välttämättä ole, mutta ongelma on siinä, että noilla oireilla ei aleta tutkia aivokasvaimen mahdollisuutta vaan keksitään asialle joku muu selitys. Itselläni oli päänsärky lähes ainoa oire, mutta sitä selitettiin vuosikaudet mm. stressillä, purentavialla ym. Kasvain löytyikin sitten satunnaislöydöksenä muiden tutkimusten yhteydessä.

      • noinkokenut

        Juuri tuollaista se on terveydenhoidon touhu että kaikkes muuta selitystä annetaan.


    • kokemusta on

      Niin. Suosittelisin sellaista epäilevälle käymään yksityisellä tutkimuksissa maksoi mitä maksoi. Perusterveydenhuollosta on aivan mahdoton päästä eteenpäin tutkimuksiin. Kyllä sieltä sitten laitetaan kunnalliseen sairaalaan lähete, jos jotain hälyttävää löytyy.

      • houjoi ooåä

        Samoilla linjoilla. Työterveysläkäriltä lähete erikoislääkärille, tai jos ei tt-huollon piirissä ole niin jostain se muutama kymppi että pääsee omalla rahalla yksityiselle. Yksityiseltä saa lähetteen julkiselle kuviin ja muihin tutkimuksiin, ettei tule järjettömän kalliiksi. Itselläni rajuja oireita alkuvuodesta, ketju meni lopulta näin: Työterveyslääkäri -> korvalääkäri --> ei poikkeavaa --> uudestaan työterveyslääkäri --> toiselta korvalääkäriltä lähete pään magneettikuvaan, johon pääsin heti seuraavana päivänä yksityisellä. Menin omalla rahalla yksityiselle kuvaukseen koska olin huolesta aivan sekaisin. Magneetissa ei mitään poikkeavaa. Oireet jatkuivat, parin kk:n päästä soitto tt-lääkärille --> saman tien lähete yksityiselle neurologille --> häneltä kiireellinen lähete julkiselle toisenlaiseen pään kuvaukseen (enää en halunnut maksaa maltaita yksityisen kuvauksesta koska kasvain oli magneetissa jo suljettu pois).
        Kuvaus oli 3 viikon kuluttua --> tulokset viikkoa myöhemmin, kaikki kunnossa.

        Onneksi kuitenkin tutkittiin, koska oireeni olivat todella rajuja ja kummallisia. Pelkäminen ja epätietoisuus olivat moninkerroin pahempia kuin varsinaiset oireet. Lihasjumit ja stressi sitten kai syynä kun kaikki on tutkittu ja mitään ei löytynyt...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      557
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe