Hieman kahdenkymmenen yli mutta ei hellettä.
Kyllä kelepaa. Voi nauttia myös kun Suomen suvi on parhaillaan.
Taitaa tulla kävijäennätys.
Kaikki Sanan kuuloon ! Paikalle radiontai netin ääreen.
Kyllä kelepaa. Voi nauttia myös kun Suomen suvi on parhaillaan.
Taitaa tulla kävijäennätys.
Kaikki Sanan kuuloon ! Paikalle radiontai netin ääreen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rukoillaan vielä tuon päälle raikkaita rankkasateita.
Sade kyllä vilvoittaisi jos ja kun joillakin saattaa tunteet vähän ylikuumentua.
Saapa nähdä. Ilmantieteenlaitos ennustaa nyt ensi tiistaiksi 26 astetta pudikselle.
Kyllä siellä taas seuraväki istuu ja kuuntelee kuinka olemme ainut jumalanvaltakunta ja meillä avaimet kilsee eikä kuaan mene taivaan ovesta muuten kuin meidän kauttamme !
Eikö edes maalaisjärki koskan saavuta sydäntänne ?
Ei rakas helluntailainen järjellä uskota. Järki tuottaa omavanhurskautta ja narsismia. Usko on Jumalan oma juttu, ei sitä ihmisen järjellä semmosiin kykene.
Kuuntelen radiosta mieluummin suviseuroja, koska voi puheen aikana kotona heti antaa puolisolleni kommenttia, missä puhe meni raamatullisesti pieleen ja voimme kahden kesken äänekkäästikin korjata tilanteen.
On siinä kova ja äänekäs puheeensorina ja kerkeättekö kaikkea korjata,mietin ja ihmettelen tässä!
http://www.foreca.fi/Finland/Pudasjarvi/tenday
Yöt ovat ennusteen mukaan 12-13 asteisia eli kylmää on. Teltassa yöpyminen noin kylmässä on vähän siinä ja siinä. Eikä päivälampötilatkaan ole kuin 21, vaikka aurinko kyllä lämmittää, jos pääsee paistamaan pilviverhon takaa.
Sää on hyvä!
Säät ovat yleisesti ottaen suosineet. Sopivasti tullut lyhyt sade sitoo pölyä, jota aina pyrkii kehittymään, kun kenttä tallautuu usean päivän ajan ihmisjoukon liikkuessa. Mutta yhdet suviseurat muistan Savon puolesta - oltiin muuten herännäisalueella! - jossa koko ajan oli erityisen paksut pilvet koko seura-alueen yllä. Varmaan satoikin, mutta nuo erityisen paksut mustat, koko ajan paikallaan jököttävät pilvet ovat jääneet erikoisesti mieleen.
Onkohan nyt sadetta tulossa jokaikinen päivä. Ja ukkosmyrskyjä. Onko kentällä varauduttu trompeihin?
Tuota vettä voisi kyllä tulla enemmänkin.
Suvarit on taas!
Sään ennustajat ei ole Jumala. "Hän säät ja ilmat säätää...."
Näin on.