http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/nokia_kehittaa_lapimurtoa_sahkoa_ilmasta
"Nokia kertoo brittilehti Guardianille kehittävänsä uudenlaista tekniikkaa, joka voi muuttaa puhelinten käyttöä. Nokialla on jo prototyyppilaite, joka ottaa sähköä suoraan ilmasta.
Nokian tutkimusyksikössä työskentelevä Markku Rouvala kertoo uudesta tekniikasta The Guardianille. Rouvala on yksi tekniikan kehittäjistä.
Idea on kerätä virtaa sähkömagneettisista signaaleista, joita on kaikkialla ympärillämme. Esimerkiksi televisio- ja radio-lähetykset sekä matkapuhelinverkkojen signaalit kuljettavat myös pieniä määriä energiaa. Sillä voidaan ladata puhelimen akkua.
Tällaista tekniikkaa on itse asiassa käytetty kauan. Esimerkiksi vanhat kideradiot ottavat kaiken energiansa radioaalloista. Nykyään rfid-tekniikka toimii samantapaisella periaatteella.
Puhelin latautuu itsestään
Sähkön keräämisen tekniikka sinänsä on yksinkertaista ja toimivaa. Haaste liittyy sen tehokkuuteen. Nokia on jo kehittänyt piirin, joka kerää enemmän energiaa kuin itse kuluttaa.
Rouvala kertoo Guardianille, että Nokian piiri kerää virtaa laajalta taajuusalueelta, noin 500 megahertsistä aina kymmeneen gigahertsiin. Tällä hetkellä ilmasta saadaan kerättyä noin viiden milliwatin teho.
Seuraava tavoite on nostaa latausteho 20 milliwattiin. Sillä voisi pitää puhelimen valmiustilassa ilman että akku tyhjenee. Puhelinta pitäisi kuitenkin ladata puheluita ja muuta käyttöä varten.
Pitkän aikavälin tavoite on päästä 50 milliwatin tehoon. Tällaisella teholla puhelin voisi ladata akun pikku hiljaa täyteen itsestään. Laitetta ei tarvitsisi kytkeä laturiin välttämättä koskaan".
Onkohan tekniikka jo käytössä ja syy miksi WLAN- ja langattomia mobiiliverkkoja suositaan valokuidun sijaan, vaikka langattomat verkot ovat ehkä eläville organismeille vaarallisia (syöpävaarallisia).
Mitä jos sotilas- ja vakoiluteknologia pystyy käyttämään ympäristön langattomia verkkoja lataamiseen, mm. vakoilukamerat- ja mikrofonit? Ei johtoja, ei akkujen vaihtoa tai erillistä lataamista. Onko tässä syy mikroaaltosäteilevien langattominen verkkojen suosioon, ne toimivat uuden tekniikan latureina?
Nokia kehittää läpimurtoa – sähköä ilmasta
5
339
Vastaukset
- fjcjkckckcjklö
No tänään tuli sähköä ilmasta oikein kunnolla. Vtun nokia.
- mielenhallintamastot
mielenhallinta tehostuu samalla :)
- pilipalipoli
Hieno dokumentti
http://www.youtube.com/watch?v=IF_rorl5LRQ - mielenkiintoista on
Intel Core vPro prosessori mahdollistaa tietokoneelle hakkeroinnin myös tietokoneen ollessa off-tilassa. Tämä onnistuu Intelin salaisella 3G osalla, jonka Intel lisäsi prosessoreihinsa jo vuonna 2011 ensimmäisen kerran.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=965955
Lieneekö tekniikka jo käytössä Intelin uusissa prosessoreissa? - Veteranfan
Nikola Teslan 100. vuotta vanha keksintö tulisi vasta nyt käytäntöön???
Sähkölaskut olisivat historiaa???
Energiapula olisi ratkaistu???
Polttomoottorit olisi siirtymässä historiaan???
Aika pitkään ollaan saatu pidettyä Teslan keksintö salassa massoilta,joten kaikki keksinnöt jotka ovat olleet olemassa tulevat käytäntöön vasta silloin kun on keksitty jokin parempi vaihtoehto eliitille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk695494Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6153571SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842939Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2872769"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961830Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601760Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4861441Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241401Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141371Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183948