Rintaliivit hoikalle ja rintavalle naiselle?

Tietääkö kukaan mitään paikkaa mistä saisin hyvät rintsikat kun mitta rintojen alta on 70cm ja päältä 89cm? Kokoni tulisi olla siis 70D tai 70E. Näitä kokoja en ole kuitenkaan mistään löytänyt... Neuvoja?
14715
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Alusasujen erikoisliike? Vaikeaa uskoa etteikö niistä löytyisi..

Äänestä

Missä päin asut? Minkälaisia liivejä etsit, mikä malli, materiaali ja mikä tyyli? Hintaluokka?

Sun pitäisi päästä kokeilemaan liivejä kauppaan aluksi, veikkaan että valmistajasta ja mallista riippuen sun koko voi olla välillä 65E/F - 70D/E.

Äänestä
  • Asun Kaakkois-Suomessa. Haluaisin vain että liivit ovat tukevat ja melko basicit. Hinnalla ei kai väliä kun tässä ollaan jo niin kauan etsitty...

    Äänestä

Ma katso hulluna vaimo rintaliveis ja 15 den nyloneissa. meina järki lähte.

Äänestä

Jos kokosi on 65-70 ja vähän isompi kuppi ja hyvää liiviä haet, tuskin mistään marketista löydät pikkupaikkakunnalta. Joudut menemään kaupunkiin ja liiviliikkeeseen.

Et kertonut mistä liivejä olet etsinyt mutta jos Lahti on lähellä, siellä taitaa olla useampikin liiviliike, Funky Lady, Liivikeskus, Liivi-Monti, Change, jne..

Muissa Kaakkois-Suomen kaupungeissakin tarjontaa on, esim. Kouvolassa taitaa olla useampi.

Mikkelissä on jokunen liiviliike, myös Sokos.

Oletko nuo jo käynyt?

Äänestä

Kannattaa tosiaankin käydä jossain erikoisliikkeessä ainakin aluksi, niissä on yleensä parempi valikoima ja myyjät auttavat löytämään oikean koon. Muista kaupoista Lindexillä on etenkin talvisin laaja valikoima, sieltä voi onnistaa.

Äänestä

Oletko kuullut kaupoista puhuttavan

Äänestä

70-ympäryksellä pitää olla useimmiten 65 ympäryksenä. 70 on liian löysä. Sulla on varmaan joku 65F tai 65G oikea koko. Ei kannata pelästyä, kyllä niitä kokoja nykyään ihan hyvin Suomesta saa (Change, Sokos ketjuista ja useat erikoisliikkeet myyvät ainakin). Muutama vuosi sitten tilanne oli ihan toinen.

Äänestä

Mikäli ympärysmitta rintojen alta on 70 cm,, ei rintaliivit missään tapauksessa saa olla ympärykseltään myös 70 cm vaan jotain pienempää. Muuten et saa mitään tukea liiveistä.

Itse käytän kokoa 65F. Edelliset liivit ostin Sokokselta. Kokoja löytyy normaalisti alusvaateliikkeistä, ei siis H&M, Lindex, Prisma ym vastaavista liikkeistä.

Äänestä

uh! Saisinko kantaa sun ostoskassia kotiis asti?

Äänestä

Mulla sama ongelma, mutta ikää on vasta 15 vuotta, joten en uskalla oikeisiin alusvaateliikkeisiin mennä...

Äänestä
  • Voi kuule, asiakas on asiakas, iästä riippumatta. Erikoisliikkeet oikein haluavat tuollaisen erikoiskokoisen nuoren asiakkaaksi, sinähän voit olla heillä asiakkaana pitkänkin aikaa, jos olet tyytyväinen palveluun.

    Jos oikein ujostuttaa, pyydä joku aikuinen nainen mukaan.

    Tai voit käydä liikkeessä ensin vain katselemassa, jolloin näet minkälaisia myyjät ovat ja jos liikkeessä on muita asiakkaaita, näet miten he toimivat.

    Uskallat sitten tulla seuraavalla kerralla itse kokeilemaan asti. Jos joku asia mietityttää, sano heti alussa että esim. et halua että tehdään niin tai näin.

    Äänestä

Laitoin tämän kommentin jo toiseen liivi-keskusteluun mutta on nyt iha pakko laittaa tännekin :D

Minä suosin Lindexin perus t-paitaliivejä!!! Kokoni 65F tai 70E vähän painon heittelystä riippuen. Ne on ihan parhaat mitä olen omassa koossani löytänyt. Edes kalliit merkkiliivit eivät ole näitä päihittäneet, joten ostan liivini nykyään vain Lindexistä.

Ainoa huono puoli on suppea valikoima. Väreinä koossani on vain musta, valkoinen ja beige. Olisi kiva käyttää jos muunkin värisiä liivejä. Siksi olenkin alkanut muokkaamaan niitä itse.

Ostan liivit joissa on sopiva kuppi. Rinnanympäryksellä ei ole väliä, sillä piennenän sen sopivaksi. Kokoni 65F ja 70E ovat keskenään rinnakaiskokoja. Näiden rinnakkaiskoko on myös 75D. Siitä koosta löytyy jo paljon kattavampi valikoima. Etsin siis mieluisat liivit koossa 75D ja käyn kopissa sovittamassa että kuppi on hyvä. Kotona ratkon hakaslistat pois ja kavennan rintaliivien ympärystä tarvittavan määrän (n.10cm) ja ompelen hakaslistat takaisin paikoilleen. Useimmiten myös olkainten paikkaa takana on siirrettävä.

Tähän mennessä olen tehnyt kolmet liivit itselleni ja kaikki ovat juuri täydellisiä! Ja olen tehnyt nämä muutokset halpoihin liiveihin kokeilumielessä, jos ne eivät toimikkaan. Enää en aijo siis ostaa ylihintaisia "mukaniinhyviä" liivejä ja panostan vihdoinkin kauniisiin liiveihin. Sain vihdoinkin mintun vihreät ja vaalean punaiset sekä kukalliset liivit.

Jos itselläsi on ompelutaitoa suosittelen tätä! Tai jos et ole ompelutaitoinen, älä arastele viemästä liivejä ompelijalle korjattavaksi. Työ on helppo, joten hintakaan ei ole kova.

Ei enää mummoliivejä rintaville naisille!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


desperate2 kirjoitti:

Tietääkö kukaan mitään paikkaa mistä saisin hyvät rintsikat kun mitta rintojen alta on 70cm ja päältä 89cm? Kokoni tulisi olla siis 70D tai 70E. Näitä kokoja en ole kuitenkaan mistään löytänyt... Neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu