Ja vaikka koko eduskunnan? Nuo työpaikat eivät kummallisia käden taitoja tarvitse kunhan nappia painaa äänestyksissä ja senkin jonkun kollon puolue pampun käskystä.
Voisko tietotekniikalla korvata Suomen hallituksen???
Tosi on
15100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sinut voisi korvata koivuhalolla, senkin prkeleen idiootti.
Sinä se et osaa muuta kuin haukkua toisia kirjoittajia, mutta itse asiaan et osaa sanoa mitään. Sinut voisi korvata haukku automaatilla.
Tietokone voi helposti hoitaa koko valtionhallinon, eduskunnasta puhumattakaan. Tulevaisuudessa käydään sodatkin survomalla tietonetta..
Tälläinen kehitys olisi toivottavaa, että käsityöläiset voisi keskittyä tehtäviinsä ilman virkakoneiston häiritsevää turhanaikaisuutta!
Ainakin uutistenlukijat jotka spekuloivat ammateilla jotka tietotekniikan kehitys voi korvata ovat automatisoitavissa. Sen sijaan sosiaali-ja terveysalalla tulee 20 vuoden päästä työvoiman ylitarjontaa koska suuret ikäluokat on ehditty hoitaa hautaan.
Miksi ei, ainakin taloustieto olisi parempaa tietsikalla,
sinne vain lukuja sisään ja kone kertoo mitä on tehtävä.
Kone olisi voinut kertoa senkin ettei kannata sitoutua noihin euron
tukiaisiin,eikä niillä tienata vaikka Katainen niin väitti.
Kone on lahjomaton, jos sille annetaan oikeat luvut.
Helposti
Random() funktio laskemaan lukuja /dev/null laitteeseen.
Kuluttaa laskentatehoa, mutta saa aikaan saman kuin nykyhallitus.
Tai no, jäisi kansa kuppaamatta kaikenmaailman älyveroilla.
Vaihdetaan siis jo tänään.
AMK-opiskelija voi tehdä softan parin oppitunnin aikana.
HEUREKA! Tietokone hallitsee jo muutenkin työvoimaa. Tekeehän nykyiset sijoituskaupat tietokoneohjelma, joka myy ja ostaa osakkeita sekunnin tarkkuudella parhaan tuottavuuden saavuttaakseen. Siitä on kiinni onko tänään tehtaassa töitä, vai oliko viimevuoron sähkökatkos liiaksi vahingollinen maximituotolle ja tehdas huomenna suljettava.
Kyllä tietokone osaisi varmasti tehdä parempia päätöksiä myös hallintoelimissä.
Jospa joku tietokone nörtti tekisi " Varjohallitusen ja eduskunnan " ohjelman niin voisi vertailla kumpi pitää Suomalaisten puolta paremmin?
Satavarmasti esim. nämä peliteollisuuden ihmemiehet löisivät nämä tunarit 10 - 0. Siis pelihemmot tarvittaisiin näihin julkisten laitosten it-projekteihin. Heille voitaisi tarjota moninkertainen palkka, koska jo hyvin tehtyjen sovellusten käyttökustannuksisa jo voitettaisiin palkkamenot monin, monin kertaisesti.
Ei voi korvata mitään sellaista, joka koskee julkisen hallintoa. Se menee usein persuksilleen.
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/miksi tuomioistuinten sovellus tuli 16 miljoonaa budjettia kalliimmaksi konsultit pantiin toihin/a958823
ja
Testaamaton ehkä hankala käyttöliittymä ja asiantuntemattomuus. Äänestäjän osamattomuus ei voi olla SYY:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sähköisen_äänestyksen_kokeilu_kunnallisvaaleissa_2008
"Varmaa tietoa siitä, mikä johti hukkuneisiin ääniin, ei ole olemassa. Äänien hukkuminen on saattanut johtua äänestysjärjestelmän käyttöliittymän ongelmista, äänten laskennan virheistä, äänestäjien osaamattomuudesta tai puutteellisesta ohjauksesta, äänestäjien keskeyttämistä äänestystapahtumista tai jostain toistaiseksi tuntemattomasta syystä. Järjestelmän tunnetun toiminnan, äänestäjien kokemuksien ja selvityksien perusteella on kuitenkin rakentunut kuva siitä, mitä todennäköisesti tapahtui.
Parhaiten tunnettu syy liittyi äänestysjärjestelmän käyttöliittymään.[8] Käyttöliittymä vaati äänestäjää ensin vahvistamaan syötetyn numeron OK-näppäimen painalluksella, ja tämän jälkeen vielä vahvistamaan äänestyksen lopullisesti painamalla OK:ta uudelleen. Mikäli äänestäjä veti tunnistuskorttinsa ulos ennen lopullista vahvistusta, ääni ei rekisteröitynyt.
Järjestelmässä oli myös muita ongelmia:
Äänestyskoneet saattoivat jumittua kesken äänestyksen.[9] Tämä on saattanut johtaa äänestäjiä harhaan, ja yhdessä yllämainitun käyttöliittymän ominaisuuden kanssa äänestäjän äänen menetykseen.
Äänestyskoneiden havaittiin myös kaatuneen äänestysprosessin aikana.[9]
Äänestäjille postitetun äänioikeuskortin takakannessa annetut ohjeet kehottivat painamaan OK:ta vain kerran. Muut ohjeet, muun muassa kortin sisäosassa olleet, olivat täydellisempiä.[10]
Korkeimman hallinto-oikeuden päätös pitää kokonaiskuvaa vaalijärjestelystä tärkeänä. Koneiden ongelmat, puutteelliset ohjeet ja puuttuvien äänien suuri määrä yhdessä huomioonottaen "virheellisyydet ovat ilmeisesti saattaneet vaikuttaa vaalien tulokseen".[3]"
Lienee helppo nakki jollekin robottilaitetiden maahantuojalle. Vai kaksi vaihtoehtoista nappulaa eikä mitään logiikkaa tarvita taakse.
Jos tuossa ropotissa olisi ihan normaali ohjelma talouden hoidosta, jossa pitää valtion kassaan kertyä verotuloja tuotoina. Eikä rahoja sijoitettaisi tuottamattomaan toimintaan joka ei hyödytä Suomalaisia. Se olisi hyvä ja toimiva ohjelma. Päinvasoin kuin nätä politiikkojen ohjelma jossa vain velkaa otetaan ja saadut rahat syydetään ulkomaille tuottamatomiin kohteisiin joista ei varmasti ole hyötyä Suomelle ja Suomalaisille. Ohjelmoinnissa on todella vaihtoehtoja olemassa, kun vain politiikot eivät pääse sitä sotkemaan.
Tosi hieno oivallus korvata roboteilla eduskunta. Kun poliittiset intohimot jäisi pois, voisi asiat järjestyä paremmin.
Sen voisi korvata ihmisillä,jotka omaavat tietotekniikan,hallitsevat
talouden,ja joilla on yksinkertaisesti aivot.
fantastista silti ajatuksena robokatainen
No todellisuudessahan nämä ovat jo " Ropotteja " ilman mitään inhimillisyyttä ja tervettä järkeä. Perusteluna tehdyt päätökset ovat Suomen edun vastaisia ja vahingollisia Suomelle ja Suomalaisille.