Ei kai Taivasta ole jaettu kahtia v. 1844?
a) Pyhä Taivas
b) Kaikkein pyhin Taivaan osa
Taivaassa on kaksi osaa
3
<50
Vastaukset
- yksioikoista
Adventismissa on kaikki mahdollista jopa Taivaan jakaminen kahteen osaan joka tapahtui nimenomaan vuonna 1844 usko tai älä.
Kuka käski adventisteja pyörittäämään ikuisen piinattomuuden levyä jatkuvasti mutta onhan toisaalta hel..vetti adventistien mieliaiheita.
Jokaisen adventistipapin on uskottava että myös sunnuntaista tulee pedonmerkki jotta palkka juoksisi.
Ismistä jota sanotaan advent-ismiksi voi jokainen ymmärrystä omaava tehdä omat johtopäätöksensä.Lisäys;
Lue hyvin se Ilm 20 ja koko Hebr kirja mielellään. Katso kaikki mitä Hebr kirje sanoo Ylipapista.
Tässä sitten lite mera till tarkemmin;
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11988744
yst. t. Jari Laurila
Hei !
Taivas näyttää aika ehjältä, on paikoillaan.
1844 selvisi, siis selvisi lopun aikaa koskeva profetia. 1843-1844 precis.
Profetiassa enkelit kertoivat Danielille määrättyjä asioita, Dan 8:13-14, 17, 26 lyhyesti ja pikaisesti. 12:4.
Maallinen pyhäkkö oli vertaus- ja esikuvaa taivaallisesta palveluksesta.
Hebr 9 luku.
Ylipappi elää Hebr 4:14-16, 8:1-2, 1:14 lyhyesti.
Maallisessa temppelissä oli malliksi kaksi huonetta. Tietenkin oikeassa mallikappaleessakin on jollakin tavalla kaksi vaihetta.
Taivaallinen palvelus on ollut ennen aikojen alkua-
ja toinen vaihe on se vaihe missä pelaa prosessit josta Ilm 20 kertoo.
Lue Ilm 20 kaksi ylösnousemusta ja niiden kummankin lopputulos.
Sitten on mainittu kirjanpito jossa tietenkin täytyy olla joku peruste missä tilassa maallinen armonaika on päättynyt. Ei arpapeliä siis taivaspaikat.
Tämä ei ole tämän vaikeampaa eikä kummempaa. Lyhyesti.
Siunausta paljon Sinulle
yst. t. Jari Laurila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611149- 42881
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että322644- 51641
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114614- 51608
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 75556
- 56554