Palkasta pois otettu vero menee ay liikkeiden loisimiseen. Sinä maksat siipiveikkojen ökyilyn.
Ay kerhothan elävät verovaroilla ja subventioilla.
Ay pellekerhot ovat yksityisia yhdistyksiä, jotka ovat huijanneet palkansaajan orjakseen. Yksikään yhteiskuntavastuullinen taho tai yritys ei koskaan kehtaisi olla osallistumatta verojen maksuun. Valtion eli tavallisen palkansaaja menetys vuosittain on noin kuusi miljardia verojäämää. Koska se raha tarvitaan, niin se otetaan palkansaajilta.
Ay liikkeet eivät osallistu ollenkaan verojen maksuun. Ne ovat kaikille suuri häpeä.
Ay kerhothan elävät verovaroilla ja subventioilla.
Ay pellekerhot ovat yksityisia yhdistyksiä, jotka ovat huijanneet palkansaajan orjakseen. Yksikään yhteiskuntavastuullinen taho tai yritys ei koskaan kehtaisi olla osallistumatta verojen maksuun. Valtion eli tavallisen palkansaaja menetys vuosittain on noin kuusi miljardia verojäämää. Koska se raha tarvitaan, niin se otetaan palkansaajilta.
Ay liikkeet eivät osallistu ollenkaan verojen maksuun. Ne ovat kaikille suuri häpeä.
Vastaukset 31
Vanhimmat
No, no, älä nyt ihan pehmeitä kirjoittele!!!
JOKAINEN suomalainen veronmaksaja JÄTTÄÄ veroja maksamatta noin 4 miljardia €!!!
Pikku kyssäri: kuinka paljon VALTION velka- korkomenot kasvavat tämän "pikku" fiilauksen takia?
Kyllä Nokiakin on kehdannut ottaa MEILTÄ = valtiolta innovaatio-tukea/rahoitusta eikä täyttänyt omia vastuitaan!
Finnairin johto SÄÄSTI itselleen sellaiset bonukset, että tieltä pois!
Asiaa. Ammattiliittojen nykyinen tehtävä on järjestää virkistystoimintaa työntekijöilleen, juopotteluristeilyjä ja muuta mukavaa. Lisäksi toinen agenda on ylläpitää massatyöttömyyttä yhteistoiminnassa maan valtioneuvoston kanssa. Kun työntekijä ja liiton jäsen sitten joutuu vaikeuksiin esimiehen tai miesten kanssa työpaikalla, luottamusmiesten tärkein tehtävä on tukea työnantajan edustajaa, ja ohjata työntekijän työsopimuksen irtisanomisessa, jotta lainkirjain tulisi tarkoin täytettyä, vaan ei lain henki.
Ammattiliittojen henkilökunta on jäsenten pahin vihollinen.
.........................Nyppä tahdon olla mä...................................
Asiaam hyvinkin!
Ay-liikkeellä ei ole eikä tule olemaan minkäänlaista agendaa ylläpitää työttömyyttä sen enempää kuin valtioneuvostollakaan, jos kansa kävelee kädet taskuissa niin poliitkoiden leipä ei levene eikä jäsenmaksujen pieneminen tai häviäminen ole yhdenkään ammattiliiton johdon tai toimitsijoiden 1-toive. Jää ne virkistyspäivät järjestämättä!!!
Kaikki säästöt, joustaminen valuu suoraan johdon palkkioihin, palkkoihin ja kun se tie on kuljettu loppuun niin irtisanotaan porukkaa pilvin pimein ja saadaan taas VALTION VELKAANTUMINEN vauhtiin ja korot kattoon!
Kaikki tuotto MENEE nykyään ihan muualle kuin yhteiseen hyvään, siihen rahat joudutaan lainaamaan, aina vain korkeammalla korolla ja aina vain veroruuvia kiristämällä ja KAIKKI uunot itkevät isoon ääneen, että ei ole €€€€€€€€€!!! Ei koulutukseen, ei sairaudenhoitoon, ei päivähoitoon, ei mihinkään mikä mahdollistaa NOKIAN kaltaisten yritysten synnyn tähän maahan!!!
Älä anna näiden "asiantuntijoiden" huudattaa itseäsi vastaamaan, EI NE USKO MUUTA, KUIN OMAT RAKKAAT VALEENSA.
Valitettavasti heille ne eivät ole valheita. Ne ääliöt uskoo noihin juttuihinsa :)))
Kerro mikä noista esittämistäni asioista on valhe? Perustele edes jotenkin asiaan liittyen.
Kaikki ammattiliitot pitäisi lopettaa! Ei mitään todellista hyötyä ja rahat kuluu kaikenlaiseen hömppään. Ammattiliiton työntekijätkin ovat kyllä aivan pihalla ja nauttivat suojatyöpaikastansa. Valtio ilmeisesti tukee jotenkin myös näitä liittoja, joten veroissasi maksat vielä lisää ay-maksua.
Suomi on pieni maa. Yksi kassa minimi organisaatiolla (about 10 hlöä käsittelemään työttömyyspäivärahahakemuksia) riittää. Näin kaikki säästäisivät eikä rahaa menisi aikuisten ihmisten päivähoitoon.
Ay on vastaava järjestelmä kuin natsisaksassa. Ay kannattajat ovat uusnatseja.
ay on hanurista: le
Miten silloin toimitaan jos liitot lopetataan?.
Kuka neuvottelee palkat ja muut edut?.
Miten se hesan kaupunki mahtaisi silloin saada palkat järjestykseen?.
Meinaatko että kaikkien 33 tuhannen työntekijän kanssa neuvotellaan yksitellen?.
Laskepa siihen käytetty aika paljonko menee.
"Kyllä Nokiakin on kehdannut ottaa MEILTÄ = valtiolta innovaatio-tukea/rahoitusta eikä täyttänyt omia vastuitaan!" Paljonkohan esim Salo sai verotuloja Nokian ansiosta? Mihinkä yrityksiä sitten tarvitaan?
Ei maksa veroja! Riistää työläistä! Saastuttaa! Käyttää valtion tukia! Jne
"neljäsnainen" on tyypillinen ay jyrä kaikki on PAS.......A
Taitaa olla näitä ay "toimitsijoita" jotka on liiton Lapinmökillä keväällä hiihtelemässä?
"Kuka neuvottelee palkat ja muut edut?."
Markkinavoimat määräisi palkat tapauskohtaisesti, kuten kaikissa mun työpaikoissa on aina ollut. Esim nyt saan puolet siitä mitä sain 15 v sitten. Eikä siihen liitot voi vaikuttaa mitenkään. Toinen vaihtoehto olisi ollut pitkäaikaistyöttömyys. Nyt saan vain noin 2300 e/kk, ennen sain enimmillään 5500 e/kk. Ilman työehtosopimuksia kumpikin.
Markkinavoimat eivät ole sama asia kuin demokratia, tasa-arvo ja hyvinvointi. Hyvinvointi ei ole sama asia kuin vapaa markkinatalous, se jättää kaikki jotka eivät ole tuottavassa työssä tai omista heitteille.
Tasa-arvo yhteiskunnassa ei ole kirosana. Peruskoulu pohjainen koulutusjärjestelmä on mahdollistanut Suomen kehittymisen maailman johtavaksi tietotekniikan aloilla. Sitä perustaa jolle hyvinvoivat markkinat, vakaa ja turvallinen yhteiskunta perustuvat markkinavoimat tuhoavat vauhdilla.
Näin pienipalkkaisen alan edustajana ymmärrän, että 5500€/kk on varaa tinkiäkkin on aivan eri asia puolittaa 1550€//kk, sillä mitä jää ei enää pysty kustantamaan asumistaan, ruokaansa ja laskujaan. Duunarikaan ei ihan tyhjällä käy, vaikka se markkinavoimille sopisikin.
Suomessa järjestäytyneet työntekijät ovat joustaneet ja tinkineet se pitää muistaa kun näitä juttuja kirjoitellaan.
"Suomessa järjestäytyneet työntekijät ovat joustaneet ja tinkineet se pitää muistaa kun näitä juttuja kirjoitellaan. "
Älä naurata! Olet taas käsittämättömän sokea tosiasioille. Nimenomaan järjestäytyneet työtekijät pysäyttävät lakoillaan lentoliikenteen, satamia jne. Mitä helvetin joustamista se on? Nimenomaan liitot ovat niitä jotka pitävät yhteiskuntaa panttivankeina vaatiessaan lisää etuja omille jäsenilleen. Se että tavalliset kansalaiset kärsivät näistä työtaisteluista, ei liikuta heitä pätkääkään.
"Hyvinvointi ei ole sama asia kuin vapaa markkinatalous, se jättää kaikki jotka eivät ole tuottavassa työssä tai omista heitteille."
Ja mitä tekemistä tällä on liittojen kanssa? Ei yhtään mitään.
Liitot HALUAVAT, että heihin kuulumattomat jätetään heitteille, jos he jäävät työttömiksi. Nämä kaikkein heikompiosaiset järjestäytymättömät tyytykööt pelkkiin yhteiskunnan almuihin kun kerran eivät ole MEIDÄn jäseniä. Paitsi YTK-laiset, jotka ovat heidän mielestään pummeja.
Jos liittoja ei olisi, niin työttömyysvakuutus olisi samanlainen sosiaalivakuutus kuin sairausvakuutus tai vanhuuseläke, joka tulisi automaattisesti kaikille työttömille ja kohtuullisena. Jos et usko, niin kysy jotain ex. sata-komitean jäseneltä, että ketkä niitä yhteiskunnallisia parannuksia oikein jarruttivat.
Tästä kärsivät ne jotka eivät ymmärrä sitä miten systeemi toimii, ja ovat siksi systeemin ulkopuolella.
Finnairin henkilökunta se ammattiliittoon kuuluva teki vapaapäivinään 10h päivää ilman palkkaa, että firma voisi hyvin ja pärjäisi kilpailussa ja mitä johto teki? Irtisanoi ja rosvosi säästöt!
Ammattiliitot eivät halua, että kukaan jää heitteille, tässä maassa ammattiliitot ovat taistelleet ja neuvotelleet kesälomat, talvilomat, sairaanlapsen hoitovapaan, vanhenpainloman ja niistä eduista nauttivat KAIKKI, nekin jotka eivät kuulu yhtään mihinkään!
Työttömmysvakuutuksen epäkohdat pitää korjata eikä se ole ainoa asia joka kaipaa fiilausta!
Ja lopuksi mitään muutoksia ei ole saatu aikaan vain odottamalla vaan lakkoilemalla!! Silloin kun pistää itsensä likoon voi jotain saavuttaakkin ja minä tiedän sen ihan kokemuksen perusteella ihan kysymättä!
Kuule joku Sata-komitea ei edelleenkään ole sama asia kuin eduskunta ja valtioneuvosto, niillä tahoilla tässä maassa on ylin lainsäädäntövalta!!!
On kuule paljon asioita joita ihmiset eivät ymmärrä, eivät lakkoja, eivät omia etujaan, eivät sitäkään, että niin sanotut maksukatot eivät täyty ikinä jos et tee joka ainoasta lääkärissä käynnistä matkakorvaushakemusta hylkäävistä päätöksistä huolimatta. Koska vain se omavastuuosuus kerryttää matkamaksukattoa jne.........
"Jos liittoja ei olisi, niin työttömyysvakuutus olisi samanlainen sosiaalivakuutus kuin sairausvakuutus tai vanhuuseläke, joka tulisi automaattisesti kaikille työttömille ja kohtuullisena."
Ja kottikärryihin tulisi kolmepyörää, pillu navan korkeudelle ja joulupukki toisi kaikille lahjoja, oli ollut kiltti tai ei.
Neuvotellaan työntekijöiden kanssa tälläkin hetkellä jokaisen kanssa yksitellen. Työhaastattelu ja sopimukset, sekä palkka neuvotellaan aina jokaisen kanssa yksitellen. Ei ay ole koskaan ollut minun puolesta työtä hakemassa ja työhön mennyt.
Nimenomaan sitä järkeään voi käyttää eikä syytellä ammattiliittoja asioista jotka eivätniille kuulu.
Ammattiliittojen ansiosta Salo sai verotuloja = kohtuullinen palkka duunarille mistä - kunnallisvero, kirkollisvero ja maksetaan alvia joka leivästä, bensalitrasta ja sitä veroa ei kierretä tai jätetä maksamatta.
Yrityksiä tarvitaan työn takia, ei osikojen, ei omistamisen takia vaan työn takia! Nykyään yritykset eivät enää kehitä toimintojaan tai investoi, kaikki pitää saada ilmaiseksi:raaka-aineet, pääoma, tuotantolaitokset ja työvoima!
Sellainen yhtälö ei toimi missään yhteiskunnassa mitenkään! Finnairin johto vaati henkilökunnalta joustoja, säästöjä ja rosvosi säästöt ITSE!! Se ei ole oikein eikä oikeudenmukaista!
... - ......:le.
Kuka ne eläkeet sopi?, ym: ta työelämään littyviaä asioita?.
Kun se palkka on vain yksi osaa siitä työssä olosta.
Siellä sairaudet,lomat,työsuojelu,jne,jne.mistä sovitaan liittojen välillä.
Kannataa josku ajatella m tosi kun että minä,minä,minä.
Voi ajtella että me kaikki.
Taas näitä debiileitä jotka kuvittelevat, että jos ammattiliittoja ei olisi, niin meillä ei olisi lomia, tekisimme 7 päivää töitä viikossa, saisimme 600 euroa palkkaa kuussa, työantaja roskisi meitä jos pitäisimme liian pitkää taukoa jne.
Sano sinä paljonko sinun mielestä minulla olisi kesälomaa ilman liittoja? Sanot vaan kuinka hienoa se on, kun liitot estävät meitä ajattelemasta ja sopimasta itse, ja sopivat meidän puolestamme asioita, jota haluaisimme sopia ihan itse - ja ihan itse minä teenkin aina nämä sopimukset.
Ehkä sinä tarvitset liittoja sopimaan sinun asioista ja lomista. Minä en. Minä en ole kiitollinen liitoille siitä että ne sopivat omien jäsentensä puolesta, kun minä itse sovin itselleni paremmat edut.
Minua ei pätkään kiinnosta sitä mitä liitot sopivat eläkkeistä, kun ne eivät kuminkaan maksa niitä eläkkeitä. Minulla juoksee jo nyt vapaaehtoinen varhaiseläke palkan päälle, eikä se ole liittojen kanssa sovittu. Mandatum lifen vapaaehtoinen vakuutus - jonka edellinen työnantajani maksoi, en minä. Kun kerran itse olin sen sopinut vuosia sitten - ei liitot.
Niin että nuolkaa te vaan näppejänne, te liittojen rahastamat ja liittojen paapomat. Ja purkakaa sitä turhautumistanne täällä, kun teillä on liikaa aikaa - kun olette nyt tyhjäntoimittajia - ehkäpä osa sen takia, kun työantaja ei enää tarvitse teitä, ainaiset kitisijät, joita kukaan ei kestä.
"Minulla juoksee jo nyt vapaaehtoinen varhaiseläke palkan päälle, eikä se ole liittojen kanssa sovittu. Mandatum lifen vapaaehtoinen vakuutus - jonka edellinen työnantajani maksoi, en minä. Kun kerran itse olin sen sopinut vuosia sitten - ei liitot."
Heh....pätkätyöläinen haaveilee:)))) Jos ta. maksaisi vap.ehtoisen eläkevakuutuksen, se olisi verotettavaa tuloa ja lisäisi ta:n kuluja enemmän kuin
pelkkä vakuutuksen hinta. Vap.eht. eläkkeen maksaja on myös edunsaaja;)
Jokainen järkevä ihminen kiertää todella kaukaa nuo vapaaehtoiset eläkevakuutukset.
"Heh....pätkätyöläinen haaveilee:))))"
Väitteesi taustalta ei löydy faktoja, joten kyse on kateellisen panettelusta.
"se olisi verotettavaa tuloa ja lisäisi ta:n kuluja enemmän kuin pelkkä vakuutuksen hinta. "
Voipi olla. En enää muista, kun asia on niin vanha. Enkä tiedä mitä silloinen työnantajani maksoi.
"Jokainen järkevä ihminen kiertää todella kaukaa nuo vapaaehtoiset eläkevakuutukset. "
Tänä päivänä kyllä. Asiat olivat toisin hamassa muinaisuudessa (varsinkin jos joku muu maksaa ne), ja senpä takia sainkin nyt vuosia myöhemmin ensin kirjeen, jossa minulle luvattiin huomattavan suurta summaa, jos irtisanon vakuutukseni. Kirje oli niin monimutkaista lakijargonia, että siitä ei tajunnut yhtään mitään. Rahasumma oli kuitenkin pienen asunnon hinta, joten olisi ollut suuri houkutus irtisanoa se. Kuitenkin minulla oli muualta saatua tietoa, että ei kannata irtisanoa tässä vaiheessa. Sitten kun en irtisanonut, niin sain myöhemmin hyvin selkeän kirjeen, jossa ilmoitettiin, että nyt on aika alkaa nauttia eläkesäästöistä. Samassa kirjeessä oli ilmoitettu myös se summa, jonka saan kuukaudessa 75 vuoden ikään asti. Tuosta oli helppo laskea, että summa nousikin 1,5 kertaiseksi verrattuna irtisanomisessa maksettavaan summaan. (Voihan sitä kuolla kupsahtaa ennen tuota ikää, mutta kondis ja elämäntavat on niin hyviä, että elän todennäköisesti vanhaksi. Eikä ole rahasta puutetta, joten ei ollut tarvetta irtisanomiseen, vaikka haukuit pätkätyöläiseksi. Ei ole oikeasti edes tarvetta olla töissä, mutta se on kivaa. Paljon kivempaa kuin roikkua täällä päivät pitkä purkamassa toimettomuuden aiheuttamaa turhautumista. Kuten huomaat, niin aika hitaaseen tahtiin vastailen, kun on parempaakin tekemistä.)
nosto
Niin voihan sitä itselleen uskotella vaikka mitä, ei tosiasiat siitä miksikään muutu!
Onko niissä maissa joihin Suomen savupiippiteollisuus on muuttanut 5-päiväinen työviikko, työaika 37,5/h viikko, ylityökorvaukset, lomat tai ELÄKE??????
Sinua ei pätkääkään kiinnosta mikään tai kukaan muu kuin SINÄ!
Ammattiliitottoja ja niiden jäseniä kiinnostaa yhteinen HYVINVOINTI!!
Niinpä niin. Ammattiliittoja ja niiden jäseniä kiinnostaa vain ja ainoastaan oma etu. Muutenkin on vaarallista ulkoistaa oma tahto ammattiliiton alle. Liittoja tarvittiin joskus, kun Suomessa vielä oli sitä savupiipputeollisuutta. Silloin oli rehtejä ja oikeudenmukaisia luottamusmiehiäkin. Nykyään luottamusmiesten tehtävä on maksimoida oma ja lähipiirin edut. Muista Liittoon kuuluvita viis, puhumattakaan työttömistä.
Siis mitä urputat?
Ammattiliitot eivät palkkaa tai erota yhtäkään, ei ensimmäistäkään firmojen työntekijöistä!! Ei oel koskaan, ikinä palkannut eikä erottanut!!!
Ammattiliittoihin voivat liittyä KAIKKI, ihan jokainen, joka palkkatyötä tekee niin saa ne edut!!!!!
Luottamusmiehiä kiinnostaa kaikki työpaikoilla työskentelevät, mutta kaikkia ei kiinnosta luottamusmies vielä vähemmän ammattiliitto!!!
Työttömyys on VALTIONEUVOSTON, eduskunnan asia ei ammattiliittojen!!!
Jos ammattiliitot tai ylipäänsä TYÖSSÄKÄYVÄT haluavat tehdä jotain työttömien hyväksi niin se on ammattiliittojen JÄSENTEN asia!!
Jos jäsenet pistävät itsensä likoon niin työttömien asemaa voidaan parantaa!
TYÖTÄ työttömät tarvitsevat!
Neljäs nainen puhuu taas ohi kun sanoo: "Ammattiliittoihin voivat liittyä KAIKKI, ihan jokainen, joka palkkatyötä tekee niin saa ne edut!!!!!"
Se on ihan totta, mutta sillä ei ole yhtään mitään tekemistä alkuperäisen asian kanssa. Puhut taas pääasian ohi, ja yrität kääntää muiden katseet pois liittojen rosvoilusta. Näet sen jopa hyveenä, kun sitten tätä rosvosaalista voidaan jakaa omille jäsenille.
Ammattiliitot ovat siipeilijöitä ja verenimijöitä, jotka jakavat valtiolta ja kassoihin kuulumattomilta varrastettuja rahoja omille jäsenilleen. Ammattiliitot eivät tuota yhtään mitään. Ne ovat suuri kulu muulle yhteiskunnalle.
Neljännen naiseen lause voidaan pukea myös tähän muotoon:
"Rosvokoplaan voivat liittyä KAIKKI, ihan jokainen, joka rosvoustyötä tekee niin saa ne saalisatajan edut!!!!!"
Neljäs nainen: "TYÖTÄ työttömät tarvitsevat!"
Totta. Sitä eivät anna ammattiliitot, sitä antavat työnantajat. Ammattiliitot tekevät työntekijän palkkaamisen vaan niin hankalaksi ja kalliiksi. Eli tässäkin ammattiliitot toimivat työläistä vastaan.
Ole kierompi kuin neljäs/nainen.......
Koskaan en saanut AY liiton vapaa-ajan mökkiä tai lomaosaketta vuokralle, vaikka hain useamman kerran. Kyllästyin maksamaan niitä huonolaatuisia kyniä ja kaulanauhoja sun muuta ilimanaikusta krääsää.
Opintopäivätkin olivat saman asian jauhamista, muttei koskaan edetty tai saatu asiaan parannusta.
Terveisin koulunkäynninohjaaja
Lapsilisiä leikattiin, jotta ay väki voi jatkaa loisintaansa verovaroilla.