ujo miljonääri > ujo köyhä

raksutiikeri

Tämäkin säätiö on siis vain vitsi, kuten niin monet muutkin. Ujo miljonääri ajaa ujon köyhän edelle säätiössä, jonka pitäisiä tukea vain ujoja köyhiä:


Köyhien säätiö vuokrasi KKO:n Leif Sevónille asunnon puoli-ilmaiseksi


Korkeimman oikeuden presidentti Leif Sevón on asunut kohta kolme vuotta köyhien asialle omistautuneen säätiön vuokra-asunnossa Helsingin Kaivopuistossa.

Erikoinen järjestely tuli ilmi TV2:n eilisessä Silminnäkijä-ohjelmassa. Suomalaisten säätiöiden kummallisuuksia käsitellyt toimittaja Ari Korvola pitää järjestelyä sekä eettisesti kestämättömänä että säätiölain kannalta varsin kyseenalaisena.

Sevón muutti säätiön asuntoon joulukuussa 2001. Muita Ann ja T.E. Björklingin säätiön "köyhiä" asukkaita ovat vuosikausia olleet muun muassa ulkoministeriön huippuvirkamies ja UM:n henkilöstöpäällikkö sekä muutama miljonääri.


Halpoja asuntoja hyväosaisille
Björklingin tukisäätiö omistaa Suomen kalleimmalla asuinalueella Helsingin Kaivopuistossa kaksi kivitaloa. Säädekirjan mukaan säätiön tarkoitus on auttaa pauvrex honteux eli ujoja köyhiä.

Auttaminen tapahtuu säätiön omistamien talojen vuokratuloilla. Kolmisenkymmentä ruotsinkielistä vanhusta on Silminnäkijän mukaan saanut 70 euron kuukausiavustusta. Säätiön asunnoissa ei köyhiä sen sijaan asu.

Tutkittuaan "Ujot köyhät" -säätiön huoneistojen lukumääriä, pinta-aloja ja säätiön vuokratuloja keskineliövuokra jää Korvolan mukaan vain 11 euroon 69 senttiin. Kaivopuiston normaali vuokrataso on kuitenkin reilusti yli 20 euroa/neliö.

Kun säätiölaki edellyttää, että varat on sijoitettava varmalla ja tuloa tuottavalla tavalla, Sevónille ja muille hyväosaisille edullisia vuokra-asuntoja tarjoava Björklingin tukisäätiö ei näin ollen ole onnistunut tehtävässään. Vuokralaiset asuvat puoli-ilmaiseksi, ellei vähän sitäkin edullisemmin.


Moraali tulee lain jälkeen
TV2:n Silminnäkijä-ohjelmassa esiteltiin lukuisia muitakin säätiöitä, joiden toiminta on hyvin epämääräistä. Vain kuusi säätiötä kymmenestä kertoo mihin avustukset menevät.

Asiantuntijana kuultu veroasiantuntija Ilkka Lahti totesi, että säätiöt rahoittavat pahimmassa tapauksessa vain omia yksityismenoja ja lähipiiriä.

Suomessa toimivien 2 700 säätiön toimintaa valvoo vain muutama ihminen. Verohallinnossa suunniteltiin neljä vuotta säätiöiden tehotarkastuksen aloittamista. Hanke kuivui kuitenkin kokoon.

Filosofi ja teologi Terho Pursiainen näkeekin tilanteen ensisijaisesti lainsäädäntöön liittyvänä ongelmana.

- Tässä on tehtävä ero lainsäädännön ja moraalin välillä. Jos näin tärkeän asian selvittämiseen ei ole osoittaa voimavaroja, se on yhteiskuntapoliittinen kysymys. Etenkin jos käy ilmi, että valvonnan puuttuessa on rikottu lakia.

- Vasta sitten pitää huutaa moraalia apuun, jos laki sallii tällaisen menettelyn.

11

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Andronikos

      Ai että lämmittää sydäntä, kun KKO:n puheenjohtaja tällä tavalla uhrautuu, eikä prameile komealla kämpällä! Tästä näkee, että suomalaisella miljonäärillä on sinivalkoinen sydän ja isänmaallinen maksa!

    • köyhä oikeasti
    • ihmettelen vaan

      Miten tälläistä voi tapahtua Suomessa??

      • maan tapa

        Koska me olemme Suomessa.

        Suosittelen faktapitoista lähestymis- ja arvottamistapaa mielikuvissa elämisen sijasta.


    • luxus lukaali

      Miten pääsee tähän eksklusiiviseen "ujot köyhät" yhdistykseen?
      Tarvitsen itsekin luxuslukaalin (siis ettei itse tarvitse maksaa).

      Vai onko niin, että pitää olla ns. parempaa herrasväkeä, bättre folk, että pääsee "köyhäksi"? Silloin ei taida onnistua. Olen vain oikeasti köyhä, verkiligeb fattiga.

    • mites ny taas näi?

      Sarkasmi alkaa:
      Suomenhan piti olla virkamiesten väärinkäytöksistä ja korruptiosta vapaa maa ja täysin tasa-arvoinen äidinkielestä ja taustasta riippumatta!?
      Sarkasmi päättyy.

    • rahalla ei kotimaata

      Myös Espanjalaisilla on oma "Köyhien yhdistys"
      http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/454713/Espanjan kuninkaan vavy oikeudessa korruptiosta

      "Espanjan kuninkaan Juan Carlosin vävy on tänään oikeudessa vastaamassa syytöksiin korruptiosta ja veropetoksesta.
      Syytteiden mukaan Urdangarin käytti suhteitaan julkisten varojen ohjaamisessa johtamalleen järjestölle ja piilotteli rahoja ulkomaille."

      Kyllä ne Espanjat kuninkaalliset osaavat samat mitä Korkeimman Oikeuden tuomarit Suomessa.

    • Uppia

      Suomi on kleptokratia.

      • hyvävellllli

        Minusta on tullut niin kyyninen, etten luota juurikaan Suomen OIKEUSVALTIOON.


      • Epäluottaja
        hyvävellllli kirjoitti:

        Minusta on tullut niin kyyninen, etten luota juurikaan Suomen OIKEUSVALTIOON.

        Et liene yksin asiassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      3066
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2961
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1916
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1407
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1138
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1031
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      960
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      52
      920
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      873
    Aihe