SUOMI MAKSAA LUOTTOLUOKITUKSESTAAN, toisin kuin muut

Tyhmä maksaa

Esimerkiksi Ruotsin valtio ja EU:n suuret jäsenvaltiot toimivat toisin kuin Suomi. Niillä kaikilla on vastaavat luottoluokitukset samoilta luokitusyhtiöiltä kuin Suomella, mutta ne eivät itse tilaa luokituspalveluita eivätkä maksa luokituksista niin kuin Suomi tekee.

Aiemmin Ruotsin valtion on toiminut niin kuin Suomi yhä toimii, mutta ei toimi enää.

Ruotsin valtion rahoitusvirasto Riksgälden kertoo verkkosivuillaan, että tämän vuoden alusta lähtien Ruotsin valtiolla ei ole velkakirjojen liikkeeseen laskijana liikesuhteita luottoluokitusyhtiöihin.

Riksgälden täsmentää vielä, että luottoluokittajat eivät enää esitä luokituksiaan tai muita arvioitaan Ruotsin valtion toimeksiannosta. Toki luokittajat yhä luokittavat Ruotsinkin valtion luottokelpoisuutta, mutta eivät Ruotsin valtion tilauksesta tai sen laskuun.

Silti Ruotsilla on täsmälleen samat Aaa- ja AAA-arvosanat kuin Suomen valtiolla, joten liikesuhteen vaikutusta arvosanoihin on vaikea Ruotsin esimerkillä ounastella. Sitä ei kuitenkaan tarvitse aprikoida, onko Ruotsi vaikuttanut arvosanoihin rahalla.

Taloussanomat tänään

6

189

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      AAA luokituksen saa siis rahalla.

    • ei jummarra

      Miksi valtio tilaa luokituksen, eiköhän se ole lainanantajan mielenkiinnon kohde jos on?

      Ehkä jossain luokituslaitoksessa on joku kataisen tai stupidon hyväveli?

    • Ruotsille pisteet

      Taas kerran Ruotsi tässäkin asiassa itsenäisempi ja viisaampi.
      Meillä rahaa levitellään valtion hallinnon toimesta kaikenlaiseen eikä ihme
      että olemme kusessssa.

    • katteettomat

      Suomi myös ostaa vakuudet. Jutta näytti mallia

    • saaturi minkä teki

      Kokoomusjyrkin petos ja vilppi on täydellinen kusetus. Suomalaisia pannaan nyt halvalla homojen voimalla.

    • Hinanen

      Kaiken maailman Kytkyisillä on varaa hassata veronmaksajien rahoja ja samalla ajaa köyhiä ahtaalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      413
      1711
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      1142
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      86
      965
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      936
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      55
      858
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      809
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      797
    8. 60
      790
    9. 62
      773
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      756
    Aihe