"Kaupunginjohto oli huomionut ministerivierailulla ainakin maahanmuuttajat,oikein ateria seuraksi!Miksi ei kantis työttömiä? "
RIITTA MYLLERILLE ja SDP:n entiselle kirvesmiehelle, nykyinen työministeri LAURI IHALAISELLE avoin kysymys.
Miksi ei kelvannut työttömät kertomaan huolistaan?
Meissä työttömissä on paljon äänestys potentiaalia, jos aktivoidumme vaaleissa.
Ministerivierailulla somalit ateriaseurana
50
751
Vastaukset
- 1418
Tarjotaako edes kinkkua?
- Ja veron-
maksajat maksaa nämäkin ateriat
- työttömän ääni
Tämä oli taas kerran DEMARIEN ISO pyllistys lieksalaisille ja etenkin työttömille.
Luulin Lauri Ihalaisen olevan vielä köyhän asialla. Lauri on vaihtanut leiriä, Lauri on nykyään somalin asialla. - kunnan piikkiin
Persaukisella lieksanpoijalla ei ole atitaksen lenkkareita, eikä Leviksen varkkuja. Saatikka Tom Fordin pukua, Berg § Bergin solmioita ja Rozsnyai jalkineet.
Eihän kirpputoripuvussa mennä ministereiden ruokahaluja pilaamaan.- esinahkaruoska soi
Olis pitänny ministeri Haaviston tulla niin olisin päässyt.
Mulla ei tosin ole Tom Fordin pukua mutta on Tom of Finland nahkaliivi, -housut ja -takki. Lisäksi tietysti koppalakki ja ratsupiiska sekä Soilen korkokengät.25
- ministerinvieras
Te olette joutavaa rahvasta. Maahanmuuttajat ovat paljon kiinnostavampia ja seksikkäämpiä myös ministeri Ihalaisen mielestä
- eriarvoistamista
Kiinnitin samaan asiaan huomiota. Miksi mamut ministerin kesteillä, miksi ei tavallinen työtön??
Todella törkeää demareilta. Mutta muistetaan kun vaalit!! - alamäkeen-
Demarit kuten vas.liittokin pyllistää suomalaiselle duunarille ja työttömälle,tärkeämpää on mamujen(ja homojen)hyvinvointi,suomalainen duunari pärjätköön omillaan.
Demareissa on nykyään feministinen maailmanparannus meininki,tavallisen duunarin asiat ei siis kiinnosta. Mikä oli sitten sanoma tänään lidin kaupan ulkopuolella nuo mielestäni ihan hyväkuntoisten nahkakenkien jättäminen ovensuuhun ulkopuolelle kerroin siitä myyjälle ?? MK
- Mitä
Kuka jätti?
- kengällinen
tässä ketjussa ei ole aiheena nahkakengät. Olisivatko ne aiheena jossakin toisessa viestiketjussa?
- VAIKUTTAKAA!
Muistakaa joka ainoa lieksalainen työtön!! Meissä on äänestäjiä seuraavissa EU vaaleissa, seuraavissa EDUSKUNTA vaaleissa ja seuraavissa kunnallisvaaleissa
Anna äänesi. En tiedä-?
Mutta kuitenkin todella hävytöntä on jopa työministrin käynti ja jos liekan kaupunki maksoi tun lystin ja koska mitejnkään menettelky ei olut tasapuolista toimintaa niin voin vain kysyä miten sdp toimii yhteiskunnan laskuun MKUudistan. mielestäni oli todella hävytöntä lieksan kaupungin toiminta jos kaupunki maksoi koko tuon seurueen laskun. Koska esimerkiksi tietämäni mukaan toiminta ei ole ollut tasapuolista eri puolueiden edustajia kohtaan mitenkään ,eli halla-aho sai käväistä omin eväin täällä.
siinä suhteessa en voi olla hiljaa.'
Vaikka en toki ole tässä vaiheessa kannattaja MK
- Ville 6
Mitä te nyt uikutatte. Teillehän ei Ihalaisen ja työseminaarin ohjelma kelvannut. Nyt sinne olisi kuitenkin pitänyt päästä. Päättäkää jo haluatteko vai ette.
HUOM! nyt en kirjoita Korpiselle vaan näille muille.- Kokkoomukselainen
Ihalainen vain käväisi seminaarissa. Ja Mylleriä ei kannata äänestää eu-parlamenttiin, eduskunnassakin niin räjähtäneen näköisenä nuokkuu.
- omien hylkääjät
Tässä se nähtiin
"Paperittomien koneinssien asialla SDP " - amk ja työtön
Tämähän oli kaupunginjohdon osalta selkeä viesti maahanmuuttajille ja lieksalaisille.
Kuinkahan vieraiksi kutsutut maahanmuuttajat on arvioineet pöytäseurueesta tavan lieksalaisten puuttumisen.
Vai onko näin, että kaupunginjohto katsoo lieksalaiset niin sivistymättömiksi, ettei ne sovi samaan pöytään herrojen ja toisten herrojen kanssa.
Kun nyt olette sössineet sieltä aitiopaikoiltanne jo muutaman vuoden, niin sössikää sitten siten, että kerrotte avoimesti se meille kaikille. Käviskö näin.- tyypillistä
Siinä oli taas sitä lieksalaista somalien jalustalle nostamista.
- kerran nöyryytetty
Nämä jalustalle nostetut mamut jotka saivat kutsun ministerin lounasseuraksi saivat selkeän viestin Lieksan demarien laatimasta arvojärjestyksestä.
Kiitän kaupunkimme luottamushenkilöitä kun mamu kadulla katsoo halveksivasti ja kertoo korkeamman asemansa minuun nähden. Olen VAIN palvelija silmissään.
- Törkeää ..
käytöstä kaupunginjohdolta paikallisia työttömiä kohtaan,muistakaa seuraavissa vaaleissa!
- maalinauha
Tässähän näette mikä ihmisryhmä on arvostetuin Lieksassa.
- Konstit käyttöön
Onko tämä selvitystä vaativa kysymys jo toimitettu valtioneuvoston kansliaan? Meinaan saattais saada varmemman vastauksen sillä keinoin. Ei se Ihalainen sitä täältä lue.
- posti ihalaiselle
Kannatta laitta Ihalaiselle sähköpostia osoite löytyy netistä, niin minä ainakin olen tehnyt ja jopa saanut vastauksenkin.
- kanisterin avustaja
Työministeri Lauri Ihalainen
Erityisavustaja Jenni Karjalainen
p. 0295 060 140
Työ- ja elinkeinoministeriö
PL 32, 00023 Valtioneuvosto
Sähköposti: [email protected] - alimania
Me mahanmuuttjat olemme työtön. Siksi vieraana ministerillä. Lupaa työtä.
- mokkakenkä
Lopuksi keitetään kahvit mokkamasterilla.
- Lörttöset
Työ- ja elinkeinoministeriö jakaa työttömille joka kuukausi tekemättömästä työstä vastikkeetonta rahaa. Mitä vielä pitäisi olla, pelikortteihin varretko? Vai että lounaalle vielä piti päästä!!
- Vastikkeetonta rahaa
Samoilla perusteluilla mitä somalit siellä teki.
- pakaa
Ja sosiaalitoimiston antamiin kattiloihin vaatteisiin sieltä tulee rahaa myös ilmaiseksi. työ ja elikeinoministeriön pitäisi tehdä päätös työministeri Ihalaisen johdolla työmarkkinatuen maksatus pois vaikeasti työllistyviltä työttömiltä ja rahat ohjata nuorten ja maahanmuuttajien työllistämiseen ja kuntien sakkomaksut jäisi pois. vaikeasti työllistyvät työtön saisi vain toimeentulotukea perusosana ja aktivointityöhön käyttöraha. rahaa vaan siirretään paikasta toiseen tämä on huo systeemi. miksi te-toimistossa pyörittää vaikeasti työllistyviä tilastoissa tehkää kunnon siivous. sosiaalitoimistot voisi antaa päivätoimintaa ja työllistää työpajoille.
- tuet
pakaa kirjoitti:
Ja sosiaalitoimiston antamiin kattiloihin vaatteisiin sieltä tulee rahaa myös ilmaiseksi. työ ja elikeinoministeriön pitäisi tehdä päätös työministeri Ihalaisen johdolla työmarkkinatuen maksatus pois vaikeasti työllistyviltä työttömiltä ja rahat ohjata nuorten ja maahanmuuttajien työllistämiseen ja kuntien sakkomaksut jäisi pois. vaikeasti työllistyvät työtön saisi vain toimeentulotukea perusosana ja aktivointityöhön käyttöraha. rahaa vaan siirretään paikasta toiseen tämä on huo systeemi. miksi te-toimistossa pyörittää vaikeasti työllistyviä tilastoissa tehkää kunnon siivous. sosiaalitoimistot voisi antaa päivätoimintaa ja työllistää työpajoille.
Jos somalit ei ole vaikeasti työllistyviä niin mitä ne sitten on??!
- PasiAnssi MustaPekka
Pelasiko ne mustaa pekkaa mamujen kanssa. Lauri jako vuoro hän sanoi työnnä pakka sano mustilais akka . Seuraava peli alko ja Lauri sano, sinun vuoro tehdä työt ja anto kortit. Siihen se peli sitten loppu.
- arvovalinta
Sos.dem. puolue on vieraantunut tavallisesta kansasta.
Rokotan takuulla jo EU vaaleissa ja äänestän Halla-ahoa. - mietityttä
Nyt on käynnyt Jussi Halla-Aho ps ja Lauri Ihalainen mamut molemmissa mukana. Mitäs tekee kepu ja kokoomus.
- on siihen syynsä
Eihän rahvasta työtönta ministerin kanssa syömään voi laittaa? Rahvaalla heti ruuat rinnuksilla kun rapulassa tärisee ja sitten yskii vielä kauhkoistaan sätkänjämiä ruokapöytään! Juuvva horsii ensimmäisen viinit ja oluet pöydästä ennenkuin ministeri kerkiää edes istua pöytään! Mamu sentään on raitis kunniakansalainen ja siinä syödessä on hyvä ministeriä evästää että eläpä jätä meitä mamuja heitteille, vaan anna vähän lisää liksanpuolta ja elä varsinkaan järjestä työherkkua muuten myö ei kotouduta ensinkään!
- demarin ex-iänestäjä
Luulin minäkin että demariministeri Ihalaisella olisi järki päässä, vuan ei taija ollakaan.
Kehui nimittäin Lieksan lehdessä somalit Lieksalle VOIMAVARAKSI. Nykyiset demarit taitaa järjestään asettaa somalit oman kansan edelle, siltä tämä alkaa vaikuttaa.
Oli mutten hupasoo luettavoo torstain lehdessä, kun toisella puolen sivua oli kaksi kriittistä mamukirjoitusta ja toisella puolen Ihalaisen somaliylistys....- Mielenkiintoista--
Nyt laittoi LL kolumnisti demari M.Heikkinen pataan omilleen??
- Turpeisen poika
Kyllä ministeri tietäää. Ottaakaa lisää voimavaraa saatte siitä roimaa rahaa.
- ei mustaa
Muistakaa seuraavissa vaaleissakin ettei sdp.lle, kommareille, eikä viherkommareille ääniä!! Ne ovat nykypäivän pahimmat duunarin viholliset ja mamujen hyyssääjät!! Kokoomuskin ajattelee nykypäivänä duunarin etua enepi kuin perinteiset duunari puolueet!!
- lue tarkkaan
Ikääntyneet työttömät eivät kelpaa mihinkään suurin osa yli 50 vuotiaita, työllistämismahdollisuus vaan kuntoutava työtoiminta. nuorissa ja maahanmuuttajissa on tulevaisuus siksi on kutsu maahanmuuttajia tämä on työministeri Ihalaisella. työttömät eläketöityvät vähitellen saa kansaneläkkeen ja vähän työeläkettä. Työpaja toimintaa suunnitellaan vaikeasti työllistyville eikös olisi sapuskan harjoittelua myös.
- Jaakko vaaralta
Anteeksi vaan mutta sopii epäillä että maahanmuuttajissa on merkkinen tulevaisuus Lieksalle !
- koneinsinöörejä ? :)
Merkeliltä tiukka linjaus maahanmuuttajien sosiaalitukiin EU:ssa
27.2.2014
Maahanmuutto on tapetilla Saksassakin. Merkel kannattaa työvoiman vapaata liikkuvuutta, mutta sen tarkoituksena ei hänen mukaansa ollut "maahanmuutto sosiaaliturvaan".
Meneekö kaaliin Lieksan hyysäreille? - Liperit
Kauniainen järjesti asukkailleen keskustelutilaisuuden. Kaupunkiin oli tulossa nelihenkinen pakolaisperhe. Kauniainen on sitoutunut ottamaan 10 kiintiöpakolaista vuosittain. Sitoutuminen on tyssännyt siihen, ettei rikkaassa kaupungissa ole asuntoja pakolaisten käyttöön. Mielenkiintoista.
Samaan aikaan pieni ja köyhä Lieksa tekee jatkuvasti parhaansa selviytyäkseen kaupunkia kohdanneesta muuttoryntäyksestä. Veikkaan, että 400 maahanmuuttajan lähes hallitsemattomalta tuntuva massamuutto on tullut yllätyksenä niin kaupunkilaisille kuin päättäjillekin. Eihän se ihme voi olla, että toisilleen täysin erilaisista kulttuureista olevien yhteiselon tiellä on ollut monenlaisia jännitteitä. Sopeutuminen uuteen tilanteeseen on ollut haastavaa puolin ja toisin.
Paljon puhutaan maahanmuuttajien kotouttamisesta ja sen tärkeydestä. Jopa niin paljon, että asiat ovat tuntuneet kääntyvän välillä päälaelleen. Työni puolesta olen kohdannut monia tilanteita, joissa on tullut tahtomattaankin mieleen ajatus siitä, kuka lopulta kotouttaa ja ketä? Jos esimerkiksi oppilaitoksen koulupäivän sisältöä ja pituutta määrittelevät maahanmuuttajien tarpeet päästä rukoilemaan tai osallistumaan oman yhteisön menoihin, ollaanko ihan varmasti oikealla kotouttamiseen vievällä tiellä?
Tiedän, että monet maahanmuuttajien asioita hoitavat työntekijät ovat olleet viime aikoina työssään kovilla. "Älä vain laita lehteen, mutta...," lauseen alku, joka on tullut monta kertaa vastaan juttukeikoilla. Jatkuvasti muuttuviin olosuhteisiin on pitänyt sopeutua nopeasti. Lisäksi alati vaivaava resulssipula aiheuttaa ihmisissä väsymystä ja pahimmillaan jopa sairuslomalle johtavaa työuupumusta.
Kantaväestöltä odotetaan maahanmuuttajia kohtaan hyväksyntää, ymmärrystä ja suvaitsevaisuutta. Mutta odotetaanko maahanmuuttajilta puolestaan suomalaisten arjen tapojen ja käytännön asioiden hyväksymistä? Toivottavasti. Välillä tulee kuitenkin tunne, että kotoutettavina ovatkin kantaväestöön kuuluvat ihmiset, jotka yrittävät nöyrästi sopeutua maahanmuuttajien tapoihin ja olemaan kansainvälisiä. Mielestäni suomalaisen yhteiskunnan on kuitenkin pyörittävä suomalaisilla ohjeilla,säännöillä ja lakipykälillä. Niitä pitää noudattaa tasa-arvoisesti kaikkien maassamme asuvien ihmisten, kansallisuudesta riippumatta.
Lähde: Lieksan Lehden kolumni kirjoittanut Martti Heikkinen - Hyvä Martti
Yllättävän järjellinen ja realistinen kannanotto Heikkiseltä!
- joutavia virkoja
Ihalainen on yksi turha ministeri niinkuin urheiluministerikin ja suntoministeri, suojatyöpaikkoja sanoisin! Kovalla palkalla kävi Ihalainenkin kalastelemassa demareille ääniä mutta jos kukaan tuota tyhjänpuhumista uskoo niin äänestäköön, minä en äänestä ketään! Perustaisivat somppuministerin viran ja toimiston lieksaan, se suojatyöpaikka vielä puuttuu!
- Äijä 40
Jos ei äänestä ei ole oikeutta valittaakaan! Sillä ainakin tiedät ainoan puolueen joka uskaltaa vastustaa pakolaisten ottamista muslimimaista sekä rajoittamaan maahan muuttoa , sillä pakolaiset eivät ole todellakaan työ peräisiä maahanmuuttajia.
- Entinen lieksalainen
Muistakaa tämä punavihreän emähölmöyden törkytemppu kaikissa tulevissa vaaleissa. Sosdem kusee nyt rankasti varsinkin Lieksan vähäosaisten kintuille.
Todellakin surulla luen lieksalaisten nöyryyttämisestä ja mamujen jatkuvasta nostamisesta kantaväestön yläpuolelle. Miksi demarit eivät muuta Mogadishuun omilla rahoillaan näitä mamuja paijaamaa?
Häpeän lukea lehdistä Lieksan ahdingosta. Ennen olin ylpeä synnyinpitäjästäni. Enää en häpeä edes mainita Lieksaa. - verot nousee sdp
SDP pitäisi kuopata kokonaan! Se on tehnyt lieksalle niinpaljon hallaa!
- vammaisurheilu
Pärsujen ja Özkoon möläytysten syytä kaikki. Punaniskaisuudessaan ei osaa kuin juosta pakoon mediaa ja saatuttaa kokoustiloja. Vaadimme tilat!
- Jumal antaa
vammaisurheilu kirjoitti:
Pärsujen ja Özkoon möläytysten syytä kaikki. Punaniskaisuudessaan ei osaa kuin juosta pakoon mediaa ja saatuttaa kokoustiloja. Vaadimme tilat!
Käteinen juoksi juuri karkuun hallituksesta. Sitä saa mitä tilaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 646267
- 635649
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284645- 583926
- 143825
- 323239
- 693031
- 592866
- 762647
- 471970