Venäjä boikotti!

Krimin miehityksen ajaksi Venäjä boikottiin.
Mm. Teboilia (=Lukoil) ja Hartwall areenaa ( Jokerit) voi vältellä
161282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Suomi boikottiin. USA ja EU plus muut paskat, ei Venäjä, joka puolustaa kansalaisiaan laittomassa Ukrainassa.

Äänestä

HYVÄ JUSSI. LEVITTÄKÄÄ SANAA TÄSTÄ BOIKOTISTA.

Äänestä

Ikävää, jos kansalaisyhteiskuntien hyvin alkanut läheneminen katkeaa näin. Venäläiset turistit olisivat edelleen mielestäni tervetulleita Suomeen, mutta pelkään, että ruplan arvon aleneminen on jo tehnyt tuhoa: Suomesta tulee turistille liian kallis kohde.

Velä jonkin verran venäläisiä turisteja liikkui tänäänkin Helsingin kaduilla. Syyttömiä he ovat siihen, mitä Mustanmeren rannalla tapahtuu.

Toivon tilanteen normalisoitumista pian.

Äänestä
  • Kukaan heistä ei ole syytön!!

    Äänestä

Fennovoiman Rosatom-kaupat on nyt syytä pistää jäihin. Syitä oli kyllin jo ennen Ukrainan tapahtumia, mutta tähän saumaan se kauppa on parasta purkaa ajoituksensa kannalta monin verroin perusteltuna.

Viidennen ja kuudennen ydinvoimalan tarkoitus oli lisätä Suomen energiaomavaraisuutta, ei tehdä meitä entistä enemmän Venäjän valtiosta riippuvaisiksi. Tämän takia Rosatom-kauppa ei vastaa sitä, mitä Pyhäjoen voimalalta haimme.

Jos vielä jotain boikotoimme, niin venäläisten työluvat Suomeen saavat nyt joutua suurennuslasin alle. Työllistyypä sen kautta todennäköisemmin vaihteeksi suomalaisia.

Äänestä
  • Minä pieni neitokainen
    pelkään kuollakseni naapurin jättiläismäistä roistoa
    Ajattelen, että en saa sitä suututtaa ainakaan juovuksissa

    Kun se tulee taas raiskaamaan minua ja yrittää tappaa minut,
    annan sitoa minut käsirautoihinsa pyhän joen rannalla
    ja annan raiskata minut jälleen monta kertaa

    Minun on annettava mahdollisuus tappaa minut ja heittää mereen,
    sillä lailla naapuri varmaan ymmärtää, että haluan elää.

    Olen onnellinen, että hän rakastaa minua miehekkäästi
    Teen kaiken mitä hän haluaa ja enemmänkin, miten arvelen miellyttää häntä

    Olen hyvin hyvin kiltti,
    ettei hän vahingossa vain huitaise minua hengettömäksi
    ja sitten taas kun hänen päänsä selkiää, saamme elää onnellisesti kuten ennen

    Äänestä

Kun Suomi laittaa Venäjän talous saartoon ja boikottiin.Se on saman suuruusluokan asia venäjälle.kuin keskolle,jos kirkonkylän kioski boikotoi,ja ilmoittaa,me ei osteta teidän tuotteita.
Kylläpä venäjä pelkääkin meidän boikottia.
Samanverran kuin keskusliikkeet yhden kioskin kiukuttelua.

Äänestä
  • Kyse onkin ainakin osittain periatteesta. Kaikki venäläinen boikottiin, varsinkin kaikki energiasektoriin liittyvä. Osumat lompakossa huomioidaan Venäjälläkin. Pitää yrittää levittää muualle maailmaan...

    Äänestä

  • Erehdyt BOI COT!
    Suomessa on erittäinkin paljon venäläismiehitteisiä yrityksiä jotka jostain oudosta syystä pystyvät pyörittämään bisneksiään huomattavasti edullisimmilla hinnoilla, kuin paikalliset suomalaisyritykset. Johtuneeko veronkierrosta vai venäjältä saaduista starttirahoista?? Jokatapauksessa näillä hinnoitteluilla eivät suomalaisyritykset pystyisi maksamaan vuokra- palkka- verokulujaan.
    Tässä yksi syy miksi monet suomalaiset pienyrittäjät ovat joutuneet luovuttamaan hintakilpailuissa. Esimerkkejä löytyy kaikista toimialoista.

    Hyvät ihmiset jos ostatte esim. kalusteita tai menette esim. kampaamoon niin
    katsokaa ensin hintoja ja miettikääpä mihin yritys maksaa veronsa vai maksaako ollenkaan.
    Valinnoillanne vaikutatte suomalaisten työllistymiseen ja maamme hyvinvointiin.
    Suosikaa siis mieluimmin suomalaista.

    Äänestä

Jees, Venäjän kauppa poikki ja lisää leikkauksia, Lopetetaan loputkin koulut ja julkiset palvelut. Istutaan kaikki sisällä työttöminä ja pyöritellään peukaloita. Sitten kärsitään nälkää kun kaupoista loppuu ruoka ja aletaan itse viljellä. Sitten ollaankin jo ihan Venäjän maaseutua.

Äänestä

USAn onkin hyvä boikotoida Venäjää. Milläköhän he sen jälkeen pääsevät avaruusasemalle? Myös Boeihg on riippuvainen Venäjän Titaanista, joten lentokoneiden tuotanto lopantaa. Että sillä lailla.

Äänestä

Mistä Suomi ostaa Kaasun ja öljyn ,jos Venäjä on boikotissa?
Natoko toimittaa halpaa kaasua tänne.Vaiko USA ja millä keinoin.
Osaako joku NATO maanikko vastata tähän yksinkertaiseen asiaan.

Äänestä
  • On siunattu asia että meillä on vakavarainen energiantuottaja naapurina.
    -Ilman sitä meillä menisi huomattavasti heikommin.

    Äänestä

Teboil, Jokerit ja Långvikin kongressikeskus ainakin venäläisessä omistuksessa.

Äänestä
  • Teboil,Jokerit,Rosatom ja muut venäläiset yhtiöt toimivat sentään.
    Ja toillaan,millähän ihmekelkalla Usan astronautit kuskataan avaruus-
    asemalle? Ei millään muulla kuin venäläisellä Sojuz kantoraketilla.
    Dobryij vetser vaan!

    Äänestä

Ei pelkästään Krimin miehityksen ajaksi ja ikuisiksi ajoiksi. Runon sanoin "Näät Moskova pettää, on pettänyt ennen, ja pettää tuhanten vuosien mennen." Ei tuo ole loppumassa Krimin miehitykseen maalla, jonka ideologia on naapureiden kiusaaminen ja viime kädessä tappaminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jussi__ kirjoitti:

Krimin miehityksen ajaksi Venäjä boikottiin.
Mm. Teboilia (=Lukoil) ja Hartwall areenaa ( Jokerit) voi vältellä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu