Krimin ja Karjalan anastus

Valtion rikos

Yhdysvallat totesi; Krimillä on tehty alueanastus, kuten Karjalassa ensimmäisen kerran jo v. 1939.
Kun varastettu omaisuus oli saatu takaisin sotimalla toisen fasistisen valtion tuella(NL:n lisäksi), anastettiin Karjala uudestaan v. 1945 rikollisella pakkorauhansopimuksella.
Sotimalla anastaminen ei onnistunut silloinkaan. Kuten Krimillä identtisesti nyt.
Anastetut alueet Karjalassa ovat edelleen vieraan valtion miehittämiä, koska oikeus ei ole toiminut. Krimille on muodostumassa samanlainen tilanne.

Voisiko Yhdysvallat kumppaneineen tuomita muutkin Venäjän tekemät alueanastukset(Karjala yms.) Krimin lisäksi, koska Venäjän ei ole voittajavaltiona tarvinnut luopua fasismistaan vieläkään ja on toiminut sen mukaisesti.

Myöhäistä ei ole vieläkään, koska aikanaan anastukset ovat jääneet tuomitsematta poliittisista, ei oikeudellisista syistä.
Oikeutta olisi mahdollista saada viimeinkin nyt, kun tilaisuus on otollinen ja koska jatkossa Venäjällä hyväksytään Krimin esimerkin mukaisesti kansanäänestykset sisäisestikin.
Ainakin pitäisi hyväksyä, jos haluaa olla toimiva oikeusvaltio ja päästä eroon johdonmukaisesti valtion harjoittamasta kansainvälisestä rikollisuudesta.

25

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalan ääni

      Me teemme täällä Karjalassa ihan itse päätökset siitä äänestämmekö vai emme ja mistä vaihtoehdoista.
      Haluamme päättää ainakin kahdesta asiasta: Liitymmekö Suomeen kokonaisena vai palautetaanko vain ryöstetty Karjala tyhjänä takaisin, jollaisena se varastettiinkin rauhansopimuksen varjolla.
      Ei siihen suurta johtajaamme Putinia tarvita. Hän voi sitten hyväksyä ja julistaa vaalituloksen kaiken kansan kuullen toimeenpantavaksi Krimin mallin mukaisesti.

    • Königsberg

      Kaliningrad takaisin Saksalle.

    • kasvua-loppuu

      Ruotsi menetti Suomen maa-alueet keisarilliselle Venäjälle v. 1808-9. Luulettko, että Ruotsi alkaisi vaatimaan Suomea itselleen? Enpä usko, ei se Ruotsi kovin paljon auttanut Suomesa sotiemme 1939-44 aikaakaan. Kyllähän sitä apua tuli jonkin verran mutta varsinainen sotilasyhteistyö ei kyllä toteutunut. Eikä liittoutuneiden maidenkaan apukaan talvisodan aikaan ollut mitenkään merkittävää, kyllä Suomi sai "yksin" sotia vahvaa Neuvostoliitoa vastaan. Jatkosota oli sitten ihan oma lukunsa Saksan asetoverina.
      Suurilla imperiumeilla on aina valtava halu kasvaa. Lukekaapa historiasta miten se vanha Rooman keisarikunta kasvoi Euroopassa (Germaniassa, Galliassa ja Englannissa ja Lähi-Idässä ja Pohjois-Afrikassa). Kasvusta huolimatta tämäkin imperiumi luhistui.

      • Tuomio fasismille

        Suomen asema Ruotsin yhteydessä eroaa merkittävästi muista vastaavista historiallisista yhteyksistä. Suomi ei ollut Ruotsin alaisuudessa, vaan tasaveroisesti osa sitä. Yhtä hyvin hallinto olisi voinut olla Suomessa ja voisimme vaatia Ruotsia itsellemme..
        Ruotsi ei koskaan ole ryöstänyt, tyhjentänyt ja pakkoliittänyt Suomea itseensä vasten kansan tahtoa, kuten Venäjä teki. Me olimme kuin Ruotsi.
        Suomi olisi voinut aivan hyvin voinut itsenäistyä Ruotsin yhteydestäkin, kuten Norja teki, joten ei siihen fasistisen Roistovenäjän apuja olisi tarvittu.

        Saksan asetoveriksi Suomi ryhtyi pelkästään Venäjän(NL) juonittelun vuoksi ja pakottamana. Se oli erittäin hyväksyttävä valinta, kun muita liittolaisuuksia ei itsepuolustustilanteessa ollut tarjolla eurooppalaisen yleispoliittisen tilanteen vuoksi.
        Venäjä näytti mallia Suomelle v. 1939, että Saksan kanssa kannattaa liittoutua, jos siitä saa elintärkeää hyötyä itselle. Venäjä sai puolet Puolasta ja Baltian maat pysyvästi hajoamiseensa saakka.
        Suomi sai myöhemmin Saksan liittolaisuuden tuella pitää itsenäisyytensä. Jotain tai paljon toki sekin, mutta maata ei tullut, vaan niitä menetettiin mielivaltaisessa ryöstörauhansopimuksessa.

        Hinta tärkeimmästä, itsenäisyydestä oli se, että Suomi muistetaan muualla Euroopassa ja Venäjällä ainoastaan paheksuttavasta(mutta pakollisesta) liittolaisuudesta Saksan kanssa.
        Tämän vuoksi NL:n alueanastukset jäivät tuomitsematta ja palauttamatta Euroopassa ja Venäjä on saanut toistaiseksi pitää anastettua ja miehitettyä ryöstösaalista hallussaan ja kansainvälinen rikos on yleisesti vieläkin tuomitsematta. Toisen fasistivaltion teot(NL) ovat edelleen tuomitsematta ja Venäjä saa jatkaa rikollista toimintaansa fasismin perinteiden mukaisesti, kuten Krimillä nähtiin.


    • yuhtghtth

      Mielipuolisen tylsät evakot jatkaa valehteluaan yötä päivää!

    • Lainsuojaton

      Neuvostoliiton juridinen jatke Venäjä on haastettava kansainväliseen tuomioistuimeen vastaamaan toisen valtion alueen miehittämisestä ja maa-alueen varkaudesta.
      Erotettava YK:n turvallisuusneuvoston jäsenyydestä, koska ei täytä
      täysipäisen rehellisen jäsenen kelpoisuutta.
      Putin henkilökohtaisesti asetettava kansainvälisen oikeuden eteen vastaamaan
      rikoksista: toisen valtion omaisuuden varastaminen, rikokset oman ja muiden valtioiden kansalaisia vastaan (murhat, pidätykset, kidutukset, omaisuuden varastamiset jne)

      • TULIS KUULA

        Kun Suomi yritti estää tämän estää tämän Putin nimisen rikollisen yön suden
        edeltäjien ryöväämästä, raiskaamasta ja anastamasta kotimaamme Suomi neitoa,
        löimme esim Raatteen tiellä tohjoksi vanjan puna-armeijan nilkit kalustoineen päivineen.

        Sodan jälkeen samat roistot anastivat ja miehittivät Karjalan ja Petsamon ym. alueet ja härskisti kehtasivat vielä vaatia suomalaisia sotakorvauksina satojen miljardien suuruisilla sotakorvauksilla maksamaan neukkujen tuhotut sotakalustot.

        Tänään tämä Venäjä niminen rikollispesäke jatkaa itsenäisten valtioiden maa-alueiden varastamista Ukrainan suunnalla kahjon Putinin johdolla.
        Kyllä hävettää olla venäläinen. Perempi,että rajat suljetaan, jotta paska ei leviä
        länteen.


    • Häviö maksaa

      Sodan hävinnyt osapuoli on aina joutunut kärsimään,ja usein alueitaan menettämään.Se nyt vaan on niin.Ei kai muuten sotia olisi keksittykään.Alueitten itselle valtaaminen on sodan yksi tarkoitus ja syy.
      Älkää Suur-Suomi uhoojat itkekö.Olisi pitänyt voittaa se sota.
      Hävinneille ei tule palkintoa urheilussakaan,saati sitten sodassa.

      • ? voi varastaa

        Siis sotimalla saa varastaa, muuten ei ?
        Vain valtio saa varastaa, yksilö ei ?
        Yksilön on palautettava anastettu omaisuus, valtion ei ?

        Perustuuko tämä periaatesuositus kansainvälisiin sopimuksiin ?


    • vitange

      Meillä ei hyväksytä millään tasolla pienimmän kiusaamista kouluissa.Miksi meidän
      pitäisi hyväksyä jonkun mielivallan kyykyttää pienimpäänsä.Missä viipyvät ne okeus
      oppineet jotka kumoaa hävitetyn korvaukset palautettavaksi korkojen kanssa.
      Me emme koskaan hävinneet vaikka kyykytyksiä yritetään edelleen.
      Tuskin keltään on jäänyt huomaamatta sisältäpäin tulevaa...ovat täällä.

      • Venäjä maksumieheksi

        Hyvä, että Japani ja Kiina eivät hyväksy Nykyneukkujenkaan asellista ryöstöpullistelua, jonka kohteeksi joutui nyt rauhaa rakastava Ukraina, viime kerralla
        Georgia. Sitä aikaisemmin mm. Suomi, Japani ja vielä aikaisemmin Kiinan
        Mantshuria.

        Nyt on lyötävä Venäjän oligarggihallitukselle luu kurkkuun niin, että tyrä rytkyy.
        Vasta sen jälkeen voivat sivistyneet valtiot jatkaa rauhallista täyspäistä rinnakkaiseloa.

        RIKOS JA RANGAISTUS. PUTININ PÄÄ VADILLE !


    • Reipas poika

      Ei haukuta sitten Putinia ja hänen epä-älyllistä toimintaa sivistyneessä maailmassa.
      Muuten käy kuin Sarasvuolle, joka joutui pyytämään anteeksi, kun kaverin
      sairaskertomus tuotiin julkisuuteen.
      Putinkin vain kännipäissään talviolut-pialaisten jälkeen pullisteli krapulaisena
      ilmoille epä-älyllisen Krimin varastamiskäskyn, jonka moukkamaisella tasolla
      oleva kenraalikunta ja liehakoiva hovi nielaisi täydestä,huomaamatta, että kyseessä oli venäläisille yleinen suolakurkun syömisestä ja mahorkan polttamisesta johtuva
      aivopieru.

    • Karjala vaan

      takas.

    • Varasvaltio

      Venäjän valtio on kasvanut nykyisiin mittoihinsa varastamalla naapurien maata ja omaisuutta. Siinä on tarvittu paljon agressiivista juonittelutaitoa murhanhimon lisäksi. Tämä taito on imetty jo äidinmaidossa osana slaavilaisuutta. Omaisuus otetaan tekaistuilla syillä isovenäläiseen tyyliin. Syyllisyyttä vaihdetaan omaisuuteen omalla mitalla mitaten. Uhkat hinnoitellaan. Suomelle se maksoi Karjalan. Ukrainalle Krimin.

      Maa, jonka itsetunto ja vauraus perustuu valtiorikoksiin ja ryöstämällä hankittuihin rajoihin ja alueisiin(mm. Karjala ja Krim), ei voi olla enää tätä päivää, vaan on tuhoon tuomittu jäännös fasismissaan ja hukkuu omaan kierouteensa.

      Ihmeen kauan Venäjä on voinut tätä jatkaa, mutta kaikki paha loppuu aikanaan.

    • suuri-imperiumi

      Historiaan ei kannata vedota. Jos historiaan vetoaminen olisi oikein niin miksi suomalaiset eivät vetoa sitten Sigismund III (Zygmunt III) hallitusaikaan. Tämä kuningas hallitsi v. 1592-1599 laajaa imperiumia joka koostui Ruotsista, Baltiasta, Puolasta, Liettuasta, Valko-Venäjästä, Moldovasta ja Ukrainasta. Tämä Zygmunt III siirsi Puolan pääkaupungin Varsovaan v. 1596.
      Puolan Vaasa sukuiset kuninkaat pitivät kiinni perimysoikeudestaan Ruotsin kruunuun 1600-luvulle asti.
      Tässä teille Suur-Suomen tavoitteiljoille olisikin todellinen suuri imperiumi. Onko siis vaadittava sitä, että Ukraina on osa Ruotsi-Suom-Puola imperiumia? Mitähän tähän Venäjä sanoisi?

    • Ryöstömurha

      Vedotaan sopimukseen ja niihin rajoihin, mitkä viimeksi ovat laillisena sopimuksena olleet voimassa, eli Tarton rauhansopimus.
      Tietenkin voidaan vedota myös Ruotsi-Suomen aikaan, jolloin Inkerinmaakin kuului Suomelle. Pietaria ei tosin kannata enää ottaa vastaa kultatarjottimellakaan, tasapaino kansallisuuksien välillä olisi liian huono ja Venäjä voisi jälleen perustella rajojen tarkistuksia omien kansalaisten suojelulla pahoja naapureita vastaan ja jälleen painostuksellaan tehdä itselleen epäoikeutta, kuten fasistisilla valtioilla on tapana edelleen.
      Valtio(kuten Venäjä), joka voittajana jäi jatkamaan fasismiaan edelleen toisen maailmansodan henkiselle tasolle, tietää että vahvemman oikeus elää edelleen ja demokratia on lähinnä kirosana nationalismin tiellä.

      Tärkeintä olisi, että maat palautetaan laillisille omistajilleen, oli valtio mikä tahansa. Missään muussa rajasopimuksessa ei ihmisiä ole siirretty pois kotoaan ja kotiseudultaan kuin Pariisin rauhansopimuksessa, joka oli käytännössä voittajan eli NL:n masinoima pakotettu ryöstösopimus, jota murhayrityksellä(sodalla) ei saatu anastettua aiemmin.

    • vintage.

      Virossa -milloin

    • Tartossa oikeutta

      Tarton rauhansopimus allekirjoitettiin Viron Tartossa 14.10.1920 ja se astui voimaan 31.12.1920. Siellä tavoiteltiin myös Äänisen Karjalaa, Kuolan niemimaata ja jopa Inkerinmaata, joka jäi kuitenkin pian pois tavoitteista Pietarin sijainnin vuoksi. Ne alueet olisivat yhtä oikeutetusti voineet kuulua Suomeen samoista kansallisista syistä, millä Venäjä perustelee nykyään Krimin hallintaa.

      Olisipa siinä ollut Suomea ja erämaata kerrakseen vaikka Venäjän Keskieuroopassa anastamien ja tyhjentämien valtavien alueiden asukkaille ja niiden kodeistaan poisajettujen evakkojen jaettavaksi.
      Neuvostoliitto pääsi rikollisena valtiona voittajan asemaan ja sai aikaan poliittisen päätöksen siitä, että uhrit ovat sotarikollisia.
      Krimin tapahtumia seuratessa, on vain todettava, että mikään ei ole muuttunut noista ajoista.

      Aika muuttuu Venäjällä kohta, sillä rikoksesta seuraa aina rangaistus. Harvoin synnynnäiset roistot saavat toimivaa yhteiskuntaa aikaiseksi, joka olisi riittävän kilpailukykyinen selvitäkseen kansakuntana muiden joukossa kovin pitkään, koska ne hajoavat aina sisältäpäin.

    • Stalin-Putin

      Krimin anastus osoitti, että Talvisota oli välttämätön ja Jatkosota suorastaan pakollinen torjuntavoitto Venäjän harjoittamasta imperialistisesta fasismista.
      Päättelyjärjestys voi olla uskottavasti käänteinen todistettavasti näytettynä, kuten Venäjän vähemmän uskottava tulkinta Talvisodan välttämättömyydestä Jatkosodan seurauksena.
      Joten ilman Hitleriä ei olisi jäänyt mitään puolustettavaa jälkipolvillekaan Suomessa. Kiitos natsit avustanne Stalinin-Putinin linjan fasimin torjunnassa !

    • Saksan_kanssa_Natoon

      Jatkosodan loppuvaiheessa saksalainen lento-osasto Kuhlmey moukaroi Neuvostoliiton tankkeja sellaisella voimalla, että Stalinin oli pakko lopettaa hyökkäys Suomeen, koska kalustotappiot alkoivat tulla liian suuriksi. Siksi on nytkin viisasta liittoutua NATO-Saksan kanssa, jotta hyökkäyshaluinen Putinin Venäjä saadaan pidettyä aisoissa.

      • Rosvoretki

        Saksan kaluston osittaisella avulla moukaroitiin Stalinin sotakone henkihieveriin Karjalassa ja miestappiot nousivat niin suuriksi NL:lla, että heille tuli kiire kuskata vielä ehjät panssarit Saksan rintamalle Karjalan taisteluista selvinneiden rippeiden mukana. Siellä ne olivat erittäin tärkeitä, huomattavasti tehokkaampia ja iskukykyisempiä avoimessa maastossa taistellessa.

        Suomen rintamalta viedyllä panssarilla oli kommunistisen veljeyden ja tasa-arvon nimissä mahdollista anastaa huomattavasti suurempia alueita panssaria kohden kilpajuoksussa Keski-Euroopan rosvoamiseksi.
        Ryssät pääsivät nopeammin urakoimaan saksalaisnaisten raiskauksia suurella innolla ja tuomiotta, hyvin tunnetun synnynnäisen rikollisen moraalinsa mukaisesti.


      • Rosvoretki kirjoitti:

        Saksan kaluston osittaisella avulla moukaroitiin Stalinin sotakone henkihieveriin Karjalassa ja miestappiot nousivat niin suuriksi NL:lla, että heille tuli kiire kuskata vielä ehjät panssarit Saksan rintamalle Karjalan taisteluista selvinneiden rippeiden mukana. Siellä ne olivat erittäin tärkeitä, huomattavasti tehokkaampia ja iskukykyisempiä avoimessa maastossa taistellessa.

        Suomen rintamalta viedyllä panssarilla oli kommunistisen veljeyden ja tasa-arvon nimissä mahdollista anastaa huomattavasti suurempia alueita panssaria kohden kilpajuoksussa Keski-Euroopan rosvoamiseksi.
        Ryssät pääsivät nopeammin urakoimaan saksalaisnaisten raiskauksia suurella innolla ja tuomiotta, hyvin tunnetun synnynnäisen rikollisen moraalinsa mukaisesti.

        Venäläisillä kova latinki

        Historiasta olemme lukeneet, että Karjalasta Berliiniin menneillä sotilailla oli erittäin kova latinki aseissaan. Kun he pääsivät Berliinissa raiskaamaan saksalaisnaisia, niin sotilaiden "taistelutahto" ja astumisvietti olivat niin kovalla tasolla, että yli 80-vuotiaat saksalaisnaisetkin raiskattiin moneen kertaan. Tämä saksalaisnaisten raiskaussessio oli puna-armeijan suurin sotilaallinen uroteko koko toisessa maailmansodassa.


      • Vasili ja Ivan sai
        EvakkoPoika kirjoitti:

        Venäläisillä kova latinki

        Historiasta olemme lukeneet, että Karjalasta Berliiniin menneillä sotilailla oli erittäin kova latinki aseissaan. Kun he pääsivät Berliinissa raiskaamaan saksalaisnaisia, niin sotilaiden "taistelutahto" ja astumisvietti olivat niin kovalla tasolla, että yli 80-vuotiaat saksalaisnaisetkin raiskattiin moneen kertaan. Tämä saksalaisnaisten raiskaussessio oli puna-armeijan suurin sotilaallinen uroteko koko toisessa maailmansodassa.

        Karjalan tyttöjä ei tarvinnut raiskata kun antoivat muutenkin.


    • Syy kiireelle

      Tämäkö Suomen pelasti, että venäisillä oli kiire päästä toteuttamaan luontaisia tarpeitaan ilman kiinnijäämisen pelkoa Keski-Euroopassa.
      Ei se ole ihme, että venäläiset murharyöstivät Karjalan, kun raiskaaminenkaan ei ollut rikos alueanastusten ohessa.
      Sota on pahempaa kuin rikollisuus, mutta on silti sen yläpuolella.
      Ja sehän sopii ryssille hyvin heidän tunnetun luontaisen, mutta rikollisen viettinsä vuoksi. Tätä oikeutta ei voi ottaa heiltä pois(vrt. Krimin tapahtumat).
      Yksilöt pesevät kätensä valtion tekemistä rikoksista.
      Valtion juonittelu tekee anastuksen mahdolliseksi Karjalan esimerkin mukaisesti.

    • Krimin malli

      Krimin jälkeen Karjala ?
      Krimin mallin mukainen liittyminen Venäjään tasoittavat tietä muillekin ongelma-alueille Venäjällä, joissa kansan tahto ja valtion mielivalta ovat eriytyneet jo kauan sitten eri raiteille.
      Krimin malli luo uusia mahdollisuuksia etenkin Venäjän rajojen sisäpuolella eläville kansalaisille etenkin Karjalassa.
      Meinaan, että milloin Suomi ilmoittaa, että Anastetussa Karjalassa järjestetään kansanäänestys ja tahdonilmaus tulevaisuuden suunnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      47
      4097
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      62
      3753
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3288
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3190
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      89
      2154
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2108
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1959
    8. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      1939
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      31
      1921
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1844
    Aihe