Autismista maikkarilla

oppinut itse

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/mita-yhdysvalloissa-tapahtuu--lasten-autismi-yleistyy-vauhdilla/3128392

Kyllä huomaa, että idiootit kokoontuu kommenttipalstalle.

Autistmi kulkee usein suvussa ja on perinnöilistä, esim. lievemmän autismin muota asperger ja tai tourette. On tosin hyvä muistaa, että rokotteilla ja muulla ympäristö vaikutuksilla saattaa olla osuutta.
Tosin en ole lääkäri, vaan omakohtainen tuntemus asialle. Joku ehdotti, että kun lapset katsovat teeveetä jo lapsesta. :)) ns. autismiin, kun ei sairastuta vaan se on synnynäinen poikkeavuus/erilaisuus. Huomatkaa monet nerot ja muusikot ovat lievästi autisteja. Heillä riittää ajatusmaailmaa, joskus jopa liikaa.

7

184

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Idiot savant

      Noin suureen autismin lisääntymiseen on oltava joku ulkopuolinen syy. Ruoka, kraanaveden lisät tai mikä lienee, mutta joku sitä autismia on lisännyt.
      Selitys että "nyt vaan sattuu syntymään autistisia" ei riitä. Se ei ole mahdollista, koska autismin lisääntymisprosentit ovat käsittämättömän suuria.
      Mutta en ihmettelisi sitäkään, että vesijohto veteen tarkoituksella lisättäisiin ihmisiä tyhmentäviä aineita, jotka suuremmissa määrin aiheuttaisivat pysyviä vikoja aivotoimintaan, esim. autismia.
      Tyhmää kansaa on helpompi johtaa. Sen tiesi jo Stalin tapattaessaan kaikki vähänkin pitemmälle opiskelleet.

      • oppinut itse

        Albert Einstein oli todennäköisesti Asperger joten eihän kovin tyhmä ollut, ehkä ei sosiaalisin. Monia monia muita....... Tuohon viimeiseen fraasiin sellainen pointti, että juuri assit ovat usein niitä kapinallisia ja vähemmän johdateltavissa, ehkä iän tuoman kokemuksen myötä.

        Se on totta, että kaikkea ylimääräistä syömme ja juomme, joka altistaa varmasti kaikenlaiselle ns. huonolle.


    • Toisenlainen totuus

      Jos autismi kiinnostaa, kannattaa lukea Iris Johanssonin omaelämänkerrallinen kirja Toinen maailma jonka tunnen - autistin tarina.

      Itse olin yht'aikaa sekä pökertynyt että ihastunut sen avaamaan toisenlaiseen maailmaan ja katsomukseen olevasta sekä ihmisen kykyyn selvittää tiensä mahdottomalta tuntuvasta asiasta tähän ns. järkevien maailmaan.

    • pasteur no ei kai

      Asperger itse oli Asperger kun tuollaisen kehitti.

      tutkijat ovat monesti

    • Terveeksi autismista
      • .......

        Ei muuten voi se ei ole sairaus vaan ominaisuus joka on ja pysyy. Sen kanssa oppii elää. mutta tuskin koskaan tulee kokemaan sosiaalisia tilanteita mukaviksi. Esim "small talk"


    • Autismi sulaa pois

      Tuo oli mielenkiintoista: Autismi lisääntyy, mutta myös katoaa kuin menneen talven lumet...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1337
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      909
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      843
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      187
      747
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      295
      688
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      46
      661
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      630
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      608
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      546
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      530
    Aihe