Trikotillomania teetkö turhaa vaivaa

trikkotillo

Trikotillomania eli pakonomainen tarve nyppiä näplätä omia karvojaan stressin lievittämiseen. Sama asia kuin viiltely. En ala sairaudesta sen enempää valottaa vaan olen itse trikotillomaanikko ja annan nyt kaikki neuvoni miten et voi/pääset nopeampaa paranemaan tästä :).

itselläni se on kestänyt n. 10 v. kun vain voisi kelloa kääntää taaksepäin, mutta ei voi. voit vain tehdä asiat paremmin ja oppia virheistä.

Trikotillomania ihmiset ovat ns. keskiverto ihmisiä älykkäämpiä kai... koska heidän ajattelutapansa vaatii monimutkaisia kuvioita pään sisällä.

itse asiaan eli miten pääset nopeuttamaan paranemis prosessia.

ripsiä repivälle:

- osta tekokynnet (itselläni on) ne estävät karvojen repimisen. ellet sitten käy ostamassa pinsittimiä ja revi niillä. ÄLÄ sorru

- mieli alaasi kohottamaan ja itsetunnon puolesta osta tekoripset. liimaa ripset kasvualueen yläpuolella jottei kasvu estyisi. saat näin äkkiä hyvän mielen :).

-stressi pallo/piikki pallo

- Kaiken kruunaus osta Talika lipocil 38€ stockmannilta. se nopeuttaa ripsien kasvua ja tekee niistä vahvemmat, sekä tummemmat.

Eräs ystäväni sanoi minulle= " teetkö ihan turhaa vaivaa kun jotkut haluaa oikeesti päästä karvoistaan. Mietippä naisia/miehiä joilla kasvaa karvaa joka paikalla!"

Noilla kolmella neuvolla itse olen pääsemässä kohti voittoa.
keksi ennenkaikkea mielekästä tekemistä. mieti onko elämä sen arvoista että otat sen luonnollisen osan itsestäsi pois.

pärjäilkää siskot ja veljet

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        72
        3023
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        55
        2675
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        432
        2285
      4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        79
        2168
      5. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        95
        1976
      6. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        35
        1785
      7. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1556
      8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        17
        1517
      9. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        30
        1350
      10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

        Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
        Ikävä
        29
        1329
      Aihe