Tämän ajan voimakas eksytys on eksyttäjien ja heidän oppiensa jatkuva setviminen. Jotkut ovat esimerkiksi ”Herzog on väärä profeetta” -uskossa.
Pääkaupunkiseudulla eräässä uskovien piirissä oli kolmessa kokouksessa peräkkäin ollut aiheena Herzog. Oli tarkkaan selitetty, missä tuo on opettanut väärin. Voi parkoja, jotka eksyttävät Jumalan lapsia pohtimaan tuollaisia asioita!!! Pyhä Henki ei ole antanut kenellekään tehtäväksi kaivella sontakasoja. Meidän kuuluu yksinkertaisesti varoittaa uskovia menemästä seurakunnan ulkopuolisiin tilaisuuksiin. Sillä tavalla Herzogista ei ole kenellekään vaaraa.
Tässä Jumalan sana: ”Et häviä mitään, jos et koskaan lue tai kuuntele yhtäkään Herzogin opetusta. Mutta jos menet hänen tilaisuuksiinsa tai alat kuunnella hänestä varoittavia puheita, saatat jopa jäädä pelastuksen ulkopuolelle!”
Älä seuraa Herzogia
13
257
Vastaukset
- Sanan leipää
VENÄJÄMIEHITTÄÄSUOMEN -uskonto!
Muistan villityksen, jonka valheprofeetat saivat aikaan 1980 luvun alussa. Hengellisissä kokouksissa oli puheenaiheena lähes yksinomaan aihe: ”Neuvostoliitto miehittää Suomen.” Aiheesta profetoitiin ja siitä nähtiin näkyjä. Uusia Suomen rajakarttoja esiteltiin, ja ihmisille vakuuteltiin, että miehitykseen on valmistauduttava. Kuivamuonaa sitten kerättiinkin eri kohteisiin. Monet vuokrasivat tyhjiä kiinteistöjä muonavarastoiksi. Uskovat olivat lähes hysteerisiä. Eräs tuttava perhe muutti Ruotsiin karkuun tulevaa ryssämiehitystä. Siellä heidän uskonelämänsä vaihtui maailman viihde-elämään. Toiset yrittivät muka lohduttaa ihmisiä antamalla profetioita, että Jeesus tulee takaisin vuoteen 1987 loppuun mennessä. Sen mukaan miehityksen ei siis pitänyt kestää kuin muutamia vuosia.
Voi eksyttäjä parkoja!
Sanoin tuolloin Jumalalta rukouksessa saamani sanan: ”Keskittykää Raamatun sanaan. Neuvostoliitto ei tule koskaan miehittämään osaakaan Suomesta.” Tämän julkisen sanomani johdosta sain vihamiehiä uskovien riveistä. Siitä ym. samankaltaisista sanoistani alkanut vihanpito ja parjaus jatkuu edelleen. - ”Sinä et usko profetoimiseen”, sanottiin silloin. - Mutta juuri profetoimiseen uskonkin. Siksi en usko valheisiin. Ja miten kävi? NEUVOSTOLIITTO HAJOSI, EIKÄ SIIS MIEHITTÄNYT SUOMEA! Satojen uskossa olevien profetointi oli valheen hengen tuotosta. Olin kuullut Jumalan sanan.
Samankaltainen tilanne on taas noussut esiin Ukrainan kriisin johdosta. Valheen henki on aktivoinut uskovia pois Raamatun sanan valosta pelkäämään Suomen miehitystä. Vaikka en tällä kertaa olekaan saanut asiasta Herran sanaa, niin Jumalan antamalla järjellä ajateltuna pidän mahdottomana, että Venäjä voisi miehittää EU -maata. Hyökkäys Suomeen olisi Venäjän tuho.
Meille uskoville on Jumalan Sanan opetuksissa niin suuri ja tärkeä alue, että siinä riittää pohdittavaa loppuelämäksemme. Tätä ei pidä antaa sekoittaa Venäjä miehittää Suomen -uskonnolla.
Raamatun mukaan profetoiminen keskittyy nyt seurakunta-aikana uskovien hengelliseen elämään: "Profetoiva puhuu rakennukseksi ja kehotukseksi ja lohdutukseksi." 1 Kor. 14:3. Pyhässä Hengessä profetoiva ei puhu uskoville poliittisista maarajoista, vaan jakaa ihmisille Raamatun Sanan leipää!- muistan
Kun Steven Lightle kiersi maatamme, hän jakoi sydämelleen saamansa sanan varustaakseen uskovia. Monesti profetiat tapahtuvat kymmenien vuosien päästä.
Ei voida sanoa, ettemme tietäisi.
- ootel laan
Saisko muutaman faktan josta voimme todeta kuink apaljon niitä muonavarastoja vuokrailtiin ?
minäkin olen elänyt nuo vuosiluvut enkä ole kuullut sanaakaan moisista muonankeräämisistä enkä karkuun lähtemisistä.
eli voisiko olla mahdollista että herra profeetta nyt ihan hiukan vaan liiottelee tai valehtelee suorastaanm, voisiko ? - SuuntaKotiin
Vladi Puttinen se on joka suomen miehittää. Ne tarvii pohjoisen Finmarkkia myöten Tutkalaitteisiinsa.. Ei ne suomea muuhun tarvii..
Jäähän suomesta muuten pinei pala vapaaksi. Sinnehän voi kaikki muuttaa. Tai sitten voitais jo vihdoin lähteä käpöttelemään Israelin suuntaan, josta Herra meidät ajoi pois epäjumalan palvonnan tähden..
Se voisikin olla just se lähtömerkki mitä on odotettu.. Here we come.. Ottaakohan vanhempi veli (Juuda) tuhlaajapojan (10 heimoa) vastaan?- Ved.2
Muuten Nato on jo osittain, tarpeensa mukaan jo "miehittänyt" Suomen. Suomen ilmavoimat ovat jo ihan täysin Natosopivat ja pohjoismaiden yhteisten sotaharjoitusten myötä liitossa. Venäjällä ei ole varaa tulla tänne. Uhkailu aiheuttaa vaan poliittista epävakautta itänaapuriin. Tyhmyydestä sakotetaan.
Putin ei täällä mitään miehittele!
Jos joku Herzogia seuraa, niin ei ainakaan uskossa ole! Tai on vaan muuten vinksahtanut.
Herzog kyllä miehittää, veikkaan.
- curtlinde
http://www.kotipetripaavola.com/herzogkirkkaudensalaisuudetpaljastetaan.html
Varoitus ja oikeaan ohjaus! - vapautta
Onko tuokaan nyt niin terve ajatus kieltää seurakuntalaisia osallistumatta seurakunnan ulkopuolisiin tilaisuuksiin? Vapaus pitää siinäkin suhteessa säilyttää. Mutta varoittaa pitää.
Jos jotakuta nää jutut täällä palstalla häiritsee niin pidä lukea. Eikö silloin ole hyvä puhua asiasta, jos jokin askarruttaa? - LissääVapppautta
Tuokin on asjaa muute, ja siinä on vielä toinennii puoli..
- Jeesus riittää
Hyvä aloitus. Sama on käynyt mielessä. Herzog, Herzog, Herzog. Kohta ei muusta tiedetäkään. Jeesus jää varjoon.
- Hämmästy!
Muiden tunnettujen eksyttäjien sekoiluja voi seurata alla mainitulta videolta. Kumma jos joku heitä kaipaa!
Karismaattinen Herätys ja Jumalan Läsnäolo
http://www.kristitynfoorumi.fi/karismaattinen.flv - : 0
Siis tajuatteko? Osallistujat uhkaavat jäädä pelastuksen ulkopuolelle!
- PetrusKal
Ihmettelen näiden Patmos-porukoiden Herzog- lanseerausta mitenkovalla voimalla he tuovat Herzogia ihmisten mieliin.
Parempi olisi, että olis vvain Jeesus jota julistamme ja ihmisille levitämme.
Voin vakuuttaa arvon Patmos-veteraanit, että Suomen kansa on ihan valmis evankeliumin Sanalle kun vaan olisi isoja kokouksia joihin ihmiset uskaltaisivat tulla. Silloin ei tarvitse olla "tuontitavaran" mukana ja rahatkin pysyisivät Suomesssa evankeliumin työtä tehden. - Katsoin ja ymmärsin
videossa on oikea reformaation suunta,
https://www.youtube.com/watch?v=wSC_PPy51x0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024780Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2173579Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1222997Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562952Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis522889Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos572399Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132387Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742253En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132065Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu562039