Suomen kommunistit ja muut venäjämieliset tahot järjestävät mielenosoituksen sivistynyttä maailmaa vastaan.
Mutta jokaisen normaali ihmisen tulee asettua sivistyksen puolelle.
Suomella olisi nyt kiire liittyä Natoon. Venäjän koneet jo uhittelevat meitä, viestittäen, että olemme Ukrainan jälkeen seuraava kohde.
- Mutta Venäjä ei koskaan voi hyökätä Nato-maata vastaan.
Älkää luulko, että Venäjä jättää Suomen rauhaan. Jos emme liity Natoon, liittää Venäjä meidät itseensä. Joka elää, näkee tämän.
Puolueettomuus on mahdoton illuusio tämän hetken maailmassa.
Mutta jokaisen normaali ihmisen tulee asettua sivistyksen puolelle.
Suomella olisi nyt kiire liittyä Natoon. Venäjän koneet jo uhittelevat meitä, viestittäen, että olemme Ukrainan jälkeen seuraava kohde.
- Mutta Venäjä ei koskaan voi hyökätä Nato-maata vastaan.
Älkää luulko, että Venäjä jättää Suomen rauhaan. Jos emme liity Natoon, liittää Venäjä meidät itseensä. Joka elää, näkee tämän.
Puolueettomuus on mahdoton illuusio tämän hetken maailmassa.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Sielläpä mieltään osoittavat nuo Putinin kätyrit. Järki on jo voitolla. Suomi liittyy Natoon.
http://www.magneettimedia.com/nato-65-vuotta-rauhantyota-pommittamalla/
https://www.google.com/search?sitesearch=verkkomedia.org&q=nato&submit=Etsi&gws_rd=ssl
Isäntämaasopimus NATO:n kanssa on sama kuin kauttakulkusopimus Hitlerin joukoille syksyllä 1940. Jos kansa olisi ollut tietoinen että Suomen maaperältä aloitetaan Hitlerin idänretki ja se olisi kaatanut hallituksen Suomen hautausmaat olisivat paljon pienempiä.
Voihan historiaa tietenkin lukea omien mieltymysten mukaan. Todellisuudessa asioiden kuku oli toisenlainen. Asian ydin on kyllä se suomea ei käytetä läpi kuku maana, tämän poliittinen johto tietää, isäntä 'maa sopimus tätä ei mahdollista.
Kannatan.
Turun kommunistit ovat Natoa vastaan. Niillä on mielenosoitus Turussa 30.8.
Ajavat Suomea Venäjän syliin lietsoen Nato-vastaista probakandaa.
Taitaa tulla tasan 1 henkilö eli toi ilmottaja !
Hirveetä pelottelupropagandaa :D
21.8.2014
Gustav Hägglund: Nato-mailla ei välttämättä velvollisuutta sotilaalliseen avustukseen
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/Hägglund_Nato-24540
Gustav Hägglund on itse suomettumisen ajan lapsi ja ei luonnollisesti kykene päivittämään maailmankuvaansa. Onneksi ei vastaa maanpuolustuksesta vaan on vain turhan puhelias eläkeläinen.
Vai niin.
Suomessa NATO-jäsenyyttä kannattaa noin 25%.
Mistä lähtien 75% kansasta on ollut kommunisteja?
Kommarit osoittakoon mieltään jos huvittaa. Itse en ole kommunisti, mutta todellakin edelleen NATO-epäilijä.
Et siis ole ottanut selville, mikä taho lietsoo Nato-vastaista propakandaa.
Kommunistinen liike järjestää Turun mielenosoituksen.
Kaikki normaali ihmiset ovat Naton kannalla.
mutta todellakin edelleen NATO-epäilijä.
Mikähän saa sinut niin epäleväksi? Nato on ollut puolustusliitto 1949 lukien siihen kuuluu nykyisin 28 jäsenmaata. Sen jäsenet eivät ole joutuneet sotilaalisen hyökkäyksen kohteeksi. Nato on siis täytänyt tehtävänsä puolustusliitona ja tekee sen jatkossakin. Sinun tulee esittää todisteet ja perustelut vastustamisen tueksi,
Viime gallupissa oli tilanne se, että:
Natoon liittymistä kannatti 26 %
MISTÄ ei suinkaan seuraa se, että sitä vastustaa 74 %
VAAN
ei kantaa oli 17 %
JA vastustajia 57 %.
Mielestäni oiot mutkia ja syyllityt älylliseen epärehellisyyteen!
Hyi sinua!
Naton voi ajatella olevan puolustusliitto, mutta Yhdysvaltojen provosoidessa sotia, rahoittaessa terroristeja, luodessa vallankaappauksia, voi ulkopuolinen valtio puolustautua ja silloin on kysymys Naton kimppuun hyökkäämisestä ja Naton joukoissa tulevat taistelemaan niin suomalaiset kuin norjalaiset.
Minusta tuollainen yhdysvaltajohtoinen nato on hyökkäysliitto.
Ei kiitos.
Ja kannatus 26 %
Suomi oli puolustusliitossa Neuvostoliiton kanssa (YYA sopimus). Mutta Neuvostoliiton hajottua emme enää ole sidoksissa sinne suuntaan.
Nyt on korkea aika ottaa kelkkaan uusi ja varma turvatekijä, Nato.
Nato turvaa vain polittisen ja sotilaallisen epävarmuuden.
Ne, jotka kannattavat NATO:oon liittymistä lienevät suurimmaksi osaksi sellaisia ihmisiä, jotka yhä vielä elävät Neuvostoliiton aikaa. Siksi heillä on vääriä ennakkoluuloja Venäjästä ja venäläisistä. He eivät ole huomanneet, että Neuvostoliitto hajosi jo yli 20 vuotta sitten ja samalla kommunismi romahti.
Nämä Suomen NATO-mieliset separatistit eivät ilmeisesti ole koskaan tavanneet tai nähneet yhtään venäläistä muuta kuin kuvassa ja siksi heillä on epäluuloja heitä kohtaan.
Itse asun Kaakkois-Suomessa ja joka päivä näen venäläisiä ja usein olen myös heidän kanssaan tekemisissä. He ovat kivoja ja miellyttäviä ihmisiä, joiden kanssa on helppo tulla toimeen.
NATO on suunniteltu selkeästi Venäjää vastaan ja on täysin ymmärrettävää, että Venäjällä ollaan huolestuneita siitä, jos Suomeen tulee NATOn joukkoja sen rajan pintaan. Ymmärrän täysin venäläisiä tässä asiassa, mutta Suomen NATO-intoilijat eivät sitä näytä ymmärtävän.
Ns. isäntämaasopimus NATOn kanssa on kiilan lyömistä Suomen ja Venäjän ystävällisten suhteiden väliin. Se ei ole kenenkään etujen mukaista eikä edistä rauhaa rajoillemme.
Koska Suomi ja Venäjä ovat rajanaapureita, olisi ensiarvoisen tärkeää pitää hyvät suhteet siihen ja laajentaa kaupallisia, kultturellisia ja muita suhteita sen kanssa. Se on todellista rauhantyötä eikä mikään Venäjän vastaiseen sotilasliittoon liittyminen tai yhteistyö sellaisten järjestöjen kanssa.
"Ne, jotka kannattavat NATO:oon liittymistä lienevät suurimmaksi osaksi sellaisia ihmisiä, jotka yhä vielä elävät Neuvostoliiton aikaa."
Suurin syy on s, että näkee, mitä Putin a Venäjä tekee. Liittymisen kannattajia on 26 % ja määrä on kasvussa!
"Nämä Suomen NATO-mieliset separatistit eivät ilmeisesti ole koskaan tavanneet tai nähneet yhtään venäläistä muuta kuin kuvassa ja siksi heillä on epäluuloja heitä kohtaan."
En ole "separatisti" ja NL:ssa ja Venäjällä olen käynyt yli 35 kertaa! Montako olet itse?
"Itse asun Kaakkois-Suomessa ja joka päivä näen venäläisiä ja usein olen myös heidän kanssaan tekemisissä. He ovat kivoja ja miellyttäviä ihmisiä, joiden kanssa on helppo tulla toimeen."
Ihmiset on, mutta mitäpä he sodanhaluiselle Putinille mahtaa?
"NATO on suunniteltu selkeästi Venäjää vastaan ja on täysin ymmärrettävää, että Venäjällä ollaan huolestuneita siitä, jos Suomeen tulee NATOn joukkoja sen rajan pintaan."
Liittyminen tai Isäntämaa-sopimus ei kumpikaan tuo NATOn joukkoja rajan pintaan!
"Ns. isäntämaasopimus NATOn kanssa on kiilan lyömistä Suomen ja Venäjän ystävällisten suhteiden väliin."
Ei ole! Siinä ei ole mitään kummallista!
"Koska Suomi ja Venäjä ovat rajanaapureita, olisi ensiarvoisen tärkeää pitää hyvät suhteet siihen ja laajentaa kaupallisia, kultturellisia ja muita suhteita sen kanssa."
Miksi? Ei suhteita voi syödä ja Venäjän kauppa on vain 8 % ulkomaankaupasta! Suomelle on tärkeintä oma turvallisuus ja Putinin touhut vaikuttavat arvaamattomilta!
"Se on todellista rauhantyötä eikä mikään Venäjän vastaiseen sotilasliittoon liittyminen tai yhteistyö sellaisten järjestöjen kanssa."
Nato on puolustusliitto ja siihen kuuluminen estää hyökkäykset Suomeen! Mikä siinä venäläistä jurppii? Tekisikö mieli rajan yli?
Juuri näin:
"Nato on puolustusliitto ja siihen kuuluminen estää hyökkäykset Suomeen! Mikä siinä venäläistä jurppii? Tekisikö mieli rajan yli? "
Mikä ihmisiä voi pelottaa Natossa? Sehän on rauhanturvajärjestö, ei hyökkäävä osapuoli!
Mutta kun kommunisti Viinamäki haluaakin sotaharjoitukset Venäjän kanssa,
http://www.iltalehti.fi/presidentinvaalit/2012011915101396_pd.shtml
-
Kommunistien mielenosoitus käskettiin jättää huomiotta! Oli varmaan turhauttavaa!
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/670429/Poliisi Natovastainen mielenosoitus sujunee rauhallisesti
itku tulee meidän kylähullulle, kukaan ei kuunnellut hullunpuheta!
-
Ei Natoa vastustavilta voi odottaa järkevää toimintaa.
Tämä jos mikä pitää paikkansa Naton kannattajien keskuudessa.
Venäjä kiristää ruuvia vähitellen. Kuin kertomus sammakosta kattilassa. Vettä kuumennetaan vähitellen, kunnes sammakko ei kykene enää loikkaamaan kiehuvasta kattilasta vaan kypsyy. Mikäli nyt annetaan periksi, ajatellen että myöntymällä vältytään suuremmasta pahasta, huomenna tulee seuraava vaatimus tai peräti uhkaava vihjaus.
Vähä vähältä, pala palalta Venäjä ottaa, nakertaa ja varastaa. Kun kysyt oikeutusta, vastausta ei anneta. Vastauksen voivat kertoa ruumiit joita syntyy päivittäin Ukrainan rintamalla. Sodassa johon Venäjä ei virallisen kantansa mukaan osallistu.
Venäjän mukaan Ukrainassa sotivat keskenään maan hallituksen fasistit ja itsehallintoa haluavat "vapaaehtoiset".
Samaan aikaan Venäjälle virtaa satoja nuorien venäläismiesten ruumiita joiden kerrotaan saaneen surmansa tavanomaisissa harjoituksissa sattuneissa tapaturmissa.
Venäjä on sen luokan roistovaltio, että jokainen isänmaallinen suomalainen ajattelee nyt, mitä voi tehdä maansa hyväksi. Se on hänen oikeutensa, mutta myös velvollisuutensa.
USA on sen luokan roistovaltio, että jokainen isänmaallinen suomalainen ajattelee nyt, mitä voi tehdä maansa hyväksi. Se on hänen oikeutensa, mutta myös velvollisuutensa
Ja Venäjä on kaikkien rauhantahtoinen ystävä, niinkö?
Miksi kommarit on edelleen venäjäfaneja, vaikka siellä vallitsee nykyään fasistinen diktatuuri?
Jotain rotia näihin juttuihin.
Poliisi toivoo, etteivät mielenosoituspaikalle mahdollisesti tulevat katsojat jää provosoimaan ja soittamaan suutaan paikalle. Vastamielenosoitukseen ei pidä missään nimessä ryhtyä.
– Kulkekaa mielenosoituspaikan ohitse ja katsokaa, mitä sanottavaa ihmisillä on. Tämän jälkeen on hyvä jatkaa matkaa, Malinen tiivistää.
TS
Ei kannata kuunnella kommunisteja.
Ja kuoli kuppaan naituaan ruman Krupskajan! Tyly kohtalo!
Ryssään ei voi luottaa ennen kuin sen ristikin on mädäntynyt!
Kukahan meidän naapurivaltio tässä on, jota vastaa sotia on käyty. USA vai Venäjä ? Jos Moskovan Tiltulla olisi kartta niin voisi tarkistaa, mistä ne hyökkäykset ovat tänne tulleet. Talvisodassa ryssä tuli yli ja sen jälkeen kävi kysymässä lupaa Saksalta Suomen miehitykseen. Ei tullut lupaa. Saatiin onneksi itse apua. Ilman apuja oltaisiin nyt ryssän vallan alla. Olisi syytä pitää tämä mielessä kun puhutaan NATOsta....
Naton vastustaminen johtuu väärästä tiedosta.
Nyt ei voida todeta, "kyllä kansa tietää", koska kansalle ei ole selitetty faktoja.
Venäjähenkinen suomalainen ei ymmärrä.
Valtakunnan median tehtävä olisi nyt alkaa jakaa kansalaisille oikeaa tietoa.
Nato on puolustusliitto, johon kuulumisella Suomi turvaa itsenäisyytensä!
Sitävartehan sillä Suome jellonalla on ne 2 kpl kuhmuja päässä.että muistaisi
olevansa itsenäinen...
Ei me tarvita apua Natolta,meitillä kun sattuu olemaan nämä ärhäkkäät
maakuntajoukot,ne on jo viimme talavena oppinut mitenpäin sukset pannaan
jalakaan.Sitte meinoon,Putinin poikia vierähän....
Aika nopeassa tahdissa suomalaiset ovat alkaneet ymmärtää Natoon kuulumisen välttämättömyyden. Suomi ei voi pysyä itsenäisenä kansakuntana ilman Natoa.
Baltian maat olisivat jo Putingradin osana, jos eivät olisi liittyneet Natoon.
Sekava maailmantilanne ja Venäjän arvaamattomuus eivät jätä Suomelle muuta mahdollisuutta.
Venäjä ei meitä uhkaile, jos emme ole menossa NATOon, mutta jos me mennään siihen, niin se voi hyökätä tänne. Ja se voittaa NATOn kevyesti.
Todellisuudessa Venäjällä ei ole mitään jakoa Natoa vastaan eikä Putin ikimaailmassa uskalla hyökätä Naton jäsenvaltion kimppuun!
Sopii kysyä, että olisiko Viro kauaa säästynyt ilman Natoa!
Naton vastustaminen johtuu kansalaisten väärästä tiedosta.
Nyt ei voida todeta, "kyllä kansa tietää", koska kansalle ei ole selitetty faktoja.
Venäjähenkinen suomalainen ei ymmärrä.
Valtakunnan median tehtävä olisi nyt jakaa kansalaisille oikeaa tietoa.
Nato on puolustusliitto, johon kuulumisella Suomi turvaa itsenäisyytensä!
Jos Suomi astuu NATOON se avaa oven Natolle kaikki mitä suomessa on. Satamat ja lentokentäät. Nato voi tulla milloin tahansa ja tehdää tällä opetukset ja käyttää tätä RAUHALISTA MAAAAAAAAAAATAAAA sotaaaaan vaikka Venäjän vastaaaaan. HALUATTEKO TE TÄÄÄLLLLÄÄÄ RAUHALLISESSA MAAASSAAA TÄMÄ? MISSÄ LAPSET JA IHMISET ASUVAT RAUHASSSA. MIKSI TYHMÄT POLIITIKOT TEKEE TYHMÄT PÄÄTÖKSET.. MIKSI IHMISET EIVÄT VOI ASUA RAUHASSA.
TÄRKEÄ PITÄÄ HYVÄT SUHTEET JA LAAJENTAA KAUPALLISIA, KULTTURELLISIA JA MUITA SUHTEITA. eikä etsiä ongelmia.
Olen itse venäläinen mutta rakastan niin paljon SUOMEA. tällä ihmiset asuvat rauhassa, lapset käyvät koulussa. haluatteko että tänne astuivat NATON JOUKOT ja aloittavat tällä erilaiset opetukset, toivat tänne omat sotilas koneet?? " jos nato aloittaa sota Venäjän vastaan" mitä suomessa tapahtuu?? tietenki jokainen omistaja puolusta omaisuttaa. se on ymmärettävä, mutta aina rauhalliset kansat ja kaiken tärkein meidän lapset kärsivät. Me olemme kaikki ihmiset, meillä on samalainen sydän, keuhkot koko elimistö, miksi emme voi asua rauhassa. Miksi ??
Asiaa puhut. On pieni vähemmistö,mutta sitäkin äänekkäämpi jotka haluavat natoon.
Suurin osa suomalaisista haluaa, pitää,ja parantaa hyviä suhteita Venäjään.
Venäjä on hieno maa.
Nimimerkki "Hullu usko?" uskoo ainakin itse:
"Todellisuudessa Venäjällä ei ole mitään jakoa Natoa vastaan eikä Putin ikimaailmassa uskalla hyökätä Naton jäsenvaltion kimppuun!"
Entäs jos Nato hyökkää Venäjän kimppuun?