Voiko ja mitä mahdollisuuksia ahvenamaalaisilla on liittyä Ruotsiin tai itsenäistyä?
Entäs entisen Kymen läänin ja Lappeenrannan alueet, voiko ne hankkia yhteisen itsehallintoalueen tms. Kovasti ois halukkuutta irrottautua EU:n aiheuttamalta haitalta Venäjän suhteen. Yrittäjät on kyllästyneet EU säännöksiin ja kaikkeen mikä pistää kapuloita rattaisiin.
Itsenäisyys ja itsehallintoalueet
4
86
Vastaukset
- Krimin kuningas
Perustuslain mukaan Suomen valtioalue on jakamaton ja rajoja voidaan muuttaa vain eduskunnan suostumuksella. Tämä koskee myös Ahvenanmaata, vaikka se onkin itsehallinnollinen maakunta. Ehdottaa aina voi, mutta muutokseen tarvitaan eduskunnan päätös.
Tähän asiaintilaan tyytymätön voi tietysti tehdä kapinan ja mahdollisesti hankkia siihen tukea muualta. Jos käytettävissä on riittävästi voimaa ja emämaalla riittävän vähän, kapina voi onnistuakin, kuten tänä vuonnakin olemme nähneet.
Kymen läänin osalta asiaa voidaan hoitaa verolaeilla tai muuten valtakunnan sisäisestikin. Joka tapauksessa silloinkin asiasta päättämässä ovat myös mm. pohjalaiset kansanedustajat.- 18+4
Luuletko, että ne Kymenläänin asukkaat ihan tuosta vaan suostuisivat osaksi suurta Itäistä naapuria, päättäkööt pohjalaiset kansanedustajat mitä tahansa, tai muuttukoot verolait miten tahansa ?
- kannatan
Minun mielestä ahvenamaalaisilla on oikeus äänestää omasta itsenäisyydestään ainakin, jos ne haluaa puolestaan liittyä Ruotsiin, tulisi se asia käsitellä Eduskunnassa ja se on heidän päätettävissä siellä. Jokatapauksessa aihe on mielenkiintoinen. Ei toiseen valtioon liitytä noin vain, ensinnäkin haluaako Ruotsi ja ruotsalaiset? Muutto pois Turkuun tms. olisi edessä niillä jotka ei haluaisi liittyä tai itsenäiseen valtioon jäädä. Vähän kuin Krimillä, ei se mikään iso asia ollut, kunhan tekivät vain suuren numeron. Vapaaehtoisenahan venäläiset sen piti lähtemisen suhteen. Niillä joilla omistuksia oli, myivät ja ne joilla oli vuokrakämppä, on sitte muuallakin jatkossa. En ota kantaa mikä on oikein ja väärin, toin vain faktaa esiin asian suhteen.
Kymenläänin osalta verolait ei ole ratkasu, koska muut ei hyväksyisi sitä. Tasa-arvon maana Suomessa kahdettitaisiin niin paljon, ettei se vain onnistu. Itsehallintoalueena vois olla Kotka, Kouvola, Lappeenranta ja Imatra kokonen alue. Se on aika köyhää aluetta kuitenkin ja työttömyysluvut on karmeita.
- Jotainrajaa
Niin, ja tuohon itsenäisyyteen liittyy aika oleellisesti myös se, että muut valtiot, erityisesti rajanaapurit, tunnustavat sen itsenäisyyden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093065Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612363- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3502051Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671409
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661347
- 691290
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811258