SAPATTI ON KIRKON NIMESSÄ

SDA Kirkon nimeen ensimmäiseksi on kerskailtu SAPATTI.
258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ilmeisesti käsityksesi mukaan Kristuksin kerskailee, koska HÄnenkin nimessä seisoo Sapatin Herra.

Sitähän se on, kun ei tunne Herraansa, ei ole sapattia, ts. lepoa Kristuksessa ja se tuntuu toisten todistuksessa kerskaukselta, kun itse on orjuuden ikeessä.

tule pois sieltä orjuudesta, Egyptin tiilityöstä palvelemaan Herraa, silloin pääset Luoja Jumalan esikartanoihin, ja kerskauksesikin on Sapatin Herra.

Sillä Hänhän on seurakuntansa PÄÄ.

Äänestä

Hei-

Että oikein kerskailemalla 1863 kirkon nimeen kerskailun vuoksi? Voi hyvä Jumala ja pyhä Sylvi ?!

Ihmiskunta itämailla muinoin teki suurimman erehdyksensä hylätessään Jeesuksen Kristuksen.
Suuren erehdyksen ihmiskunta tekee hylätessään syntiä opettavan lain: Ilm 14:12, 12:17. > Varmasti noista jakeista löytyy lepopäivä- "koko laille kuuliaisuus-metodin" missio.
Adventtikirkossa laki opetetaan syntiä opettavan- Room 3:20, ja "kuuliaisuuden" ja rakkauden merkityksenä; 1 Joh 5:2-3.
Kirkko on syntynyt keskiajan jälkeisessä uskonpuhdistuksessa Ilm 14:6-13 mukaan.

Luuk 12:47-48 kuvaa Jumalan suhtautumista ihmisen tiedon määrään. Tuo rangaistus on vertauskuvallinen tietenkin ei käytännössä koskaan sovellettava.

Lue kaikki jakeet, niissä asia lyhyesti.


Yst. t. Jari Laurila
keskustelija

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensimmäisenä kirjoitti:

SDA Kirkon nimeen ensimmäiseksi on kerskailtu SAPATTI.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu