Pelastus - kuinka se tulee mahdolliseksi ?

alex.kasi

Raamattu sanoo, että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus ja koska Raamattu sanoo myöskin että "synnin palkka on kuolema" niin voimme ajatella että kuolemattomassa Jumalassa ei ole syntiä.

Raamattu sanoo myös että jokainen ihminen on syntinen - tehnyt syntiä ja siis vailla sitä iankaikkiseen elämään tarvitaan synnittömyyttä joka Jumalalla on.

Raamattu sanoo että Jeesus lunasti maailman sen synneistä .

Tulee hakematta mieleen Jeesuksen sanat
Matt. 5:22 "Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen".

Siis aika kiperä paikka syntiselle ihmiselle - pelastunut tai ei .. eikö vain ..

a) Jeesus lunasti maailman - kuinka ?
b) Syntinen saa syntinsä anteeksi mutta kuinka pelastetu voi pysyä erossa synnistä, ja välttyä kuolemalta

Siinä aiheita keskustelulle jos joitain kiinnostaa ..

alex

1

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koska ketään ei tunnu kiinnostavan aihe niin pannaan pikku lisä - ehkä hieman toisesta näkökulmasta kuin ihmiset tavallisesti asiaa ajattelevat siitä mitä
      Iankaikkinen elämä on - siis mitä sillä tarkoitetaan?

      Iankaikkinen elämä on lounnollisesti sellaista elämää joka voi säilyä - joka ei tuhoudu.

      Naapurin kissa esimerkiksi ei ole sellainen elämä - se on esimerkkielämästä joka ei voi säilyä .

      Minusta on tärkeää panna merkille tämä, kun puhutaan iankaikkisesta elämästä - että se on elämää joka ei tuhoudu. Monille tuntuu nimittäin asia olevan siten että heille ihmisen elämä on aina iankaikkinen elämä - siis jollain tavalla automaattinen tapahtuma - ja että näin on aina tahtoivat he sitä tai eivät.
      Mutta se ei ole Raamatun mukainen opetus. Raamatun mukaan iankaikkinen elämä tulee mahdolliseksi vain jos ihminen ottaa sen vastaan Jumalan lahjana - ja vain jos se otetaan vastaan siten kuin Jumala sitä tarjoaa, ei muuten.

      ???!!! HÄ?? sanoo moni ehkä .. KUKA meistä voi elää siten että elämämme ei tuhoudu - ei kukaan..

      Mikä on luonnollisesti totta .. ja sitä paitsi myös Raamatun opetus ... ja siksi juuri jokainen ihminen onkin kuoleman oma .. ja siksi juuri me Jumalaa ja Jeesusta tarvitsemmekin.. pelastamaan meidät tästä meille itsellemme toivottomasta tilastamme.

      Se on siis lähtökohta .. me (jokainen meistä) olemme kuoleman omia syntisen elämämme tähden - ei mistään muusta syystä.

      Jos katsotaan minkälaista elämää meidän pitäisi elää - jotta emme kuolisi (jotta elämämme ei tuhoutuisi) .. sanoo Raamattu, että sellainen elämä täytyy elää esimerkiksi oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa. Ilman todellista oikeudenmukaisuutta ja rakkautta ei iankaikkinen elämä ole mahdollista .. ja se todellinen oikeudenmukaisuus ja rakkaus on iankaikkisella Jumlalla .. ja sen Jumala on osoittanut todeksi Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

      Pelastus tarkoittaa siis ihmisen pelastumista tästä tuhoutuvasta elämästä > elämään joka ei tuhoudu.. tai saman voisi sanoa myös että pelastuminen tarkoittaa valheellisesta (syntisestä) elämästä siirtymistä > oikeudenmukaiseen ja rakkaudelliseen elämään.

      alex :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7284
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4702
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4634
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3378
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1985
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      30
      1768
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1747
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1610
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      35
      1522
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1287
    Aihe