Pelastus - kuinka se tulee mahdolliseksi ?

alex.kasi

Raamattu sanoo, että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus ja koska Raamattu sanoo myöskin että "synnin palkka on kuolema" niin voimme ajatella että kuolemattomassa Jumalassa ei ole syntiä.

Raamattu sanoo myös että jokainen ihminen on syntinen - tehnyt syntiä ja siis vailla sitä iankaikkiseen elämään tarvitaan synnittömyyttä joka Jumalalla on.

Raamattu sanoo että Jeesus lunasti maailman sen synneistä .

Tulee hakematta mieleen Jeesuksen sanat
Matt. 5:22 "Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen".

Siis aika kiperä paikka syntiselle ihmiselle - pelastunut tai ei .. eikö vain ..

a) Jeesus lunasti maailman - kuinka ?
b) Syntinen saa syntinsä anteeksi mutta kuinka pelastetu voi pysyä erossa synnistä, ja välttyä kuolemalta

Siinä aiheita keskustelulle jos joitain kiinnostaa ..

alex

1

143

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alex.kasi

      Koska ketään ei tunnu kiinnostavan aihe niin pannaan pikku lisä - ehkä hieman toisesta näkökulmasta kuin ihmiset tavallisesti asiaa ajattelevat siitä mitä
      Iankaikkinen elämä on - siis mitä sillä tarkoitetaan?

      Iankaikkinen elämä on lounnollisesti sellaista elämää joka voi säilyä - joka ei tuhoudu.

      Naapurin kissa esimerkiksi ei ole sellainen elämä - se on esimerkkielämästä joka ei voi säilyä .

      Minusta on tärkeää panna merkille tämä, kun puhutaan iankaikkisesta elämästä - että se on elämää joka ei tuhoudu. Monille tuntuu nimittäin asia olevan siten että heille ihmisen elämä on aina iankaikkinen elämä - siis jollain tavalla automaattinen tapahtuma - ja että näin on aina tahtoivat he sitä tai eivät.
      Mutta se ei ole Raamatun mukainen opetus. Raamatun mukaan iankaikkinen elämä tulee mahdolliseksi vain jos ihminen ottaa sen vastaan Jumalan lahjana - ja vain jos se otetaan vastaan siten kuin Jumala sitä tarjoaa, ei muuten.

      ???!!! HÄ?? sanoo moni ehkä .. KUKA meistä voi elää siten että elämämme ei tuhoudu - ei kukaan..

      Mikä on luonnollisesti totta .. ja sitä paitsi myös Raamatun opetus ... ja siksi juuri jokainen ihminen onkin kuoleman oma .. ja siksi juuri me Jumalaa ja Jeesusta tarvitsemmekin.. pelastamaan meidät tästä meille itsellemme toivottomasta tilastamme.

      Se on siis lähtökohta .. me (jokainen meistä) olemme kuoleman omia syntisen elämämme tähden - ei mistään muusta syystä.

      Jos katsotaan minkälaista elämää meidän pitäisi elää - jotta emme kuolisi (jotta elämämme ei tuhoutuisi) .. sanoo Raamattu, että sellainen elämä täytyy elää esimerkiksi oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa. Ilman todellista oikeudenmukaisuutta ja rakkautta ei iankaikkinen elämä ole mahdollista .. ja se todellinen oikeudenmukaisuus ja rakkaus on iankaikkisella Jumlalla .. ja sen Jumala on osoittanut todeksi Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

      Pelastus tarkoittaa siis ihmisen pelastumista tästä tuhoutuvasta elämästä > elämään joka ei tuhoudu.. tai saman voisi sanoa myös että pelastuminen tarkoittaa valheellisesta (syntisestä) elämästä siirtymistä > oikeudenmukaiseen ja rakkaudelliseen elämään.

      alex :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1877
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    5. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      505
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe