Sosialistit jotka elävät toisten rahoilla ovat haukkana paikalla jos joku meinaakin laittaa yrityksen pystyyn ilman vähintään kymmenen virkaloisen elättämistä välissä.
Asiahan ei käy että ihmiset saisivat lähiruokaa ja että sillä joku vieläpä eläisi, EI..EI ..EI !
Ennen kalastaja kalasti ja kansa osti hyvää ja tuoretta kalaa= lähiruokaa. Nykyäänhän moinen holtittomuus ei ole enää sallittua, vaan tarvitaan juuri em kaltaisia lupia, laitoksia, konttoreita ja kai direktiivejäkin sekä tottakai VALTAVA MÄÄRÄ RAHAA MIKÄLI JOKU AIKOO MYYDÄ IHMISILLE HEIDÄN HALUAMAANSA RUOKAA !
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014111118828067_uu.shtml
ELÄMME HÖLMÖLÄSSÄ
NÄIN BYROKRAATIT ESTÄÄ KAIKEN YRITTÄMISEN
12
101
Vastaukset
- tavan duunari
Tuohon järjettömyyteen olla tultu. Kaikkinainen oma aloitteisuus on raiskattu. Kiitos omien hömöjen virkamiesten, poliitikkojen ja ennekaikkea EU:n. Onhan ehdotettu, että talkoistakin pitäisi maksaa veroja. Hip hei ja hyvää lamaa Suomi. Seuraava hallitus tulee olemaan yhtä kyvytön. Vähemmän byrokratiaa ja poliittisia pelle virkoja.
Itse jatkan 2. työn tekemistä "pimeenä". - entäs ne lääkkeet?
Ai et saa yritystä pistettyä pystyyn?
Niin, joo, se aina maksaa...
Mutta kannattaa aina tarkistaa ne lääkkeet...
https://www.youtube.com/watch?v=sd0IW_MqJvA - Dog eat dog
Suomi on porvarillinen maa. Se tarkoittaa, että niin eduskunnan kuin virkamieskunnankin enemmistö koostuu porvareista. Suomen byrokraatit ovat siis voittopuolisesti porvareita. Tätähän ei koulussa opeteta.
- Realisti.
Totta puhuen tuo uutinen ja byrokratiasta valittaminen vaikuttaa munataksin markkinoinnilta.
"Liikkuvan elintarvikehuoneiston luvat" ovat itseasassa ainoastaan ilmoitusvelvollisuus kyseisestä toiminnasta valvontaviranomaiselle.
Bisnesmiehen omalle vastuulle jää vaatimusten täyttäminen, sitä ei edes tarkisteta. - Forced Unionized
Suomi taantuu nopeasti, autokanta kuin DDR.. jne.
Yrittäjät verotetaan konkurssiin, yrityslainoja sanotaan yksipuolisesti valtion rahoituslaitokselta (Finnvera) irti ja mätkäistään tuplasaatavia lainojen päälle.
Miten sitten tapahtuu?
Yrittäjältä jolta on nyt viety kaikki: koti, auto, yritys, ura, kunnia....
Pakotetaan työväenaatteeseen, työkkäriin... jos ei ryhdy työläiseksi ei tule tukiakaan.
Yrittäjät pakko-orjuutetaan työveänrintamaan, byrokratian keinoin!
Ja vieläkin kauheampaa... mukana on myös muut viranomaistahot... pakottamassa työläiseksi... - pienyrittäjyys loppu
Parasta vaan siis istua lapaset suorina sylissä ja ihmetellä maailmanmenoa, kun ei muutakaan voi tässä byrokratian viidakossa. Mitä turhaan edes yrittämään mitään kun joku virkamies on aina työntämässä kapuloita rattaisiin.
- näinnnkuitenkin
ei sellaisen tarvitse yrittää, joka ei pysty/osaa paria paperilappusta täyttää luvan saamiseksi. Kas kun ei itke että pitää olla ajokortti kun munakuormaa rahtaa, ajokortin saaminen on kuitenkin huomattavasti vaikeampi rasti kuin pari lupailmoitusta.
Suomessa yrityksen perustaminen onniastuu netissä alle puolen tunnin ja siihen liittyvien lupien hakeminen samalla foorumilla saman verran, huiiii kauheeeeta.
- 34634rwwy
Suomeen ei missään nimessä kannata perustaa yritystä, ainakaan tietyn tyyppistä ja velkarahaa ei, ei, ei!
Yritys saadaan konkurssiin alta aikayksikön mointuisin veroin ja kuluinkin, jotka johtuvat veroista (polttoaineverot, toimitilojen hinnat jne, eläkevakuutukset jne,)
Joka ajattelee lähteä liikenteeseen velattomana, huomaa nopeasti että miinuksella ollaan ja pahasti.
VIRO on nyt eri asia, sitä kannattaa harkita.
Suomeen voi aina palata sen jälkeen kunhan Suomi on käynyt ensin "NL" -pohjanoteerauksen sosialismeineen. - näin se menee
Kaikki pitää olla suurta, kauppaliikkeet muutama suuri on ei pieniä, ja ne pysyy suurena byrokratiaan turvautuen. politiikot ei voi eikä yritäkään astua heidän varpailleen.
- näin se menee
Saisi niitä byrokraatti-virkamiehiä puolet laittaa kilometritehtaalle, kansalaisilla olot tässä maassa vain parantuisi.
- Suomionpaskamaa
- Heti, kun toiminta alkaa olla vähänkin kannattavaa liiketaloudellisesti, lyödään kamalat byrokratiat päälle, Välttilä sanoo
Juuri näin, kannattavuuden rajoilla olevia yrityksiä on Suomessa tuhansia, ja jos joku alkaa menestymään, tulee virkamieslauman, vakuutusyhtiöiden edustajat antamaan sille kuoliniskun. - rty ert artyu aru ar
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9160148
Suomen virastoihin pesiytynyt monenkirjava, mokkamunalle perso byrokraattitätilauma on kovaa vauhtia polkemassa lokaan suomalaisia kristillisiä arvoja ja mamuttamassa maata.
Byrokraattitätit haluavat suomalaisista lapsista mieluummin karvakäsimamujen seksiorjia kun itsenäisiä yrittäjiä.
http://yle.fi/alueet/helsinki/2010/06/a-studio_nuoret_myyvat_itseaan_helsingissa_1785830.html
"Ammattiauttajat ja poliisi muistuttavat että kyse on rikollisesta ja usein varsin järjestäytyneestä toiminnasta.
Ammattilaisetkaan eivät tiedä, mitä pitäisi tehdä, kun 13-vuotiaalla tytöllä on seksisuhteita aikuisten maahanmuuttajamiesten kanssa.
Aina ei oivalleta, että kyse on rangaistavasta hyväksikäytöstä. "
Ei voi välttyä johtopäätökseltä: Suomalaiset byrokraattitätit eivät edes halua puuttua ongelmaan, vaan katsovat suomalaislasten parittamista läpi sormien.
Suomalaiset mokkamunalle persot byrokraattitätit haluavatkin ohjata suomalaiset lapset aloille joissa "ison rahan juo".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1044671Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743921397- 1861072
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86980Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11912Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10897- 64866