"Keskustiedustelupalvelut CIA ja BND lahjovat toimittajia ..

.. ympäri maailmaa

Saksalainen Udo Ulfkotte työskenteli toimittajana kaikkiaan 25 vuotta. Hän teki merkittävän osan urastaan arvostetussa saksalaisessa Frankfurter Allgemaine Zeitung (FAZ) -lehdessä. 2014 hän julkaisi kirjan 'Gekaufte journalisten' (Ostetut journalistit), joka nousi Saksan bestseller-listalla sijalle 7.

Teoksessaan Ulfkotte kertoo henkilökohtaisista kokemuksistaan kuinka miljonäärit, Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu (CIA) ja Saksan keskustiedustelupalvelu (BND) lahjovat toimittajia kirjoittamaan Nato- ja Eurooppa-myönteistä ja toisaalta Venäjän vastaista propagandaa. .."

http://goo.gl/dk6ayA
784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se on muuten "Allgemeine" tuo FAZ:in lyhenteessä oikein kirjoitettuna!
Ja "Journalisten" isolla, (saksan substantiivit).

Mutta ihan asiaa varmasti aloittajalta :). Näin meitä jallitetaan muka objektiivisten toimittajien taholta!
Nyt sitten Venäjä perustaa kuulemma "tiedotuskeskuksia" ulkomaille omaa propagandaansa varten; (vrt. Orwellin "totuusministeriö".)

Äänestä

täällä ei tällaista voi tapahtua, täällä on maailman vapain lehdistö.

Äänestä

YLE, HS jne ovat täynnä Udo Ulfkotteja...

Äänestä
  • Todista sitten väitteesi. Minä väitän ettei Yhdysvalloilla ole tarvetta painostaa Suomen mediaa. Eikä mitkään sijoitukset Suomeen tue tätä CIA:n tarvetta hallita meitä.

    Äänestä

FSB eli KGB häärii kaikenaikaa Suomessa ja tukee Suomen itsenäisyyttä kampittavia tahoja.

venäjällä on öljyrahoja mielin määrin ja ennenkin venäjä on tukenut rahallisesti sen pillin mukaan tanssivia puolueita.

Äänestä
  • SDP on saanut 60-luvulta asti CIA:lta rahaa kommunismin vastaiseen työhön. On ihan perinteistä Usan strategiaa ostaa maiden mediat puolelleen. Eniten säälin niitä natokiimaisia apinoita, jotka toistavat vielä tuota propagandaa. Pääosin kokoomus tämän viimevuosien CIA-tunaroinnin pääarkkitehtinä on ollut. Ylen kokkarejohto pitää siivota, jotta luotettavalle tiedonannolle verovaroin olisi sijaa.

    Äänestä

"Helsingissä on käynnissä sadan miljoonan dollarin rakennushanke, jonka tavoitteena on rakentaa valtava tiedustelupalvelun vakoilukeskus. Tutkija Tom Engelhart kertoo asiasta blogikirjoituksessaan ja paljastaa, että kaikki USA:n 'lähetystörakentaminen' tapahtuu nyt vakoilutarkoituksessa."


http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=6154

Tuon valmistumisen myötä kannattaa miettiä mitä täällä sanoo CIA:sta, nimesi voi olla tulevilla automatkakyytiläisten listalla. Pitää muistaa FEMA:n toimet rapakon takana, jo kymmenittäin ellei sadottain poikkeustilaa varten rakennettuja leirejä. Suomessa nyt on luolastot tällaista varten, joka ei kestä päivänvaloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merkille Pantua kirjoitti:

.. ympäri maailmaa

Saksalainen Udo Ulfkotte työskenteli toimittajana kaikkiaan 25 vuotta. Hän teki merkittävän osan urastaan arvostetussa saksalaisessa Frankfurter Allgemaine Zeitung (FAZ) -lehdessä. 2014 hän julkaisi kirjan 'Gekaufte journalisten' (Ostetut journalistit), joka nousi Saksan bestseller-listalla sijalle 7.

Teoksessaan Ulfkotte kertoo henkilökohtaisista kokemuksistaan kuinka miljonäärit, Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu (CIA) ja Saksan keskustiedustelupalvelu (BND) lahjovat toimittajia kirjoittamaan Nato- ja Eurooppa-myönteistä ja toisaalta Venäjän vastaista propagandaa. .."

http://goo.gl/dk6ayA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu