Miksi eläviä sikiöitä saa tappaa

Uutisissa luki, että osa abortoiduista sikiöistä elää yhä kun ne on revitty ulos äitinsä kohdusta.
Mikisei papit puolusta näitä lapsia ??
38142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Arkkipiipa pitäs viedä kasomaan paria sätkivää kuolevaa abortoitua. saisi muutakin ajateltavaa kuin pikkirillipojat

Äänestä

Herran omat elävät vaikeissa olosuhteissa vainon alaisina monissa muslimimaissa, vetoan että rukoilette heidän puolestaan kuin olisit itse vainottuna isisläisten kalifaatissa.

Kuulemma asfalttijyrällä ajettu kristittyjen lasten yli isismmurhaajien toimesta. Monien perheiden nuorimmat lapset otettiin erilleen, sidottiin paaluihin ja sitten asfalttijyrä lähti ajamaan heitä kohti yksi kerrallaan.

Löytyy tubesta haykka Meller: tämän maailman muoto on muutttumassa

Uhan sen videon lopussa,

Äänestä

4. Moos. 31:17. Niin surmatkaa siis kaikki poikalapset ja surmatkaa myös jokainen vaimo, joka on yhtynyt mieheen. 18. Mutta jokainen tyttö, joka ei ole yhtynyt mieheen, jättäkää itsellenne henkiin.

tämä raamatussa temmeltävä jumalahan on murhauttanut poikalapsia pitkän liudan. eli kyllä saa tappaa, ihan raamatun jumalan mandaatilla.

Äänestä
  • Tuon esille ottaminen UUDEN LIITON VOIMASSA OLEMISEN AIKAAN ei ole mielestäni oikein!

    Ehkä olet Jeesuksen vihaaja, mene ja tiedä...

    Äänestä

Please, miksi täytyy aina resitoida noita kauheita sanoja, joita fariseukset ovat
" muistiin merkinneet" joskus 300 ekr.

Kamalaa soopaa.

Äänestä
  • Otapa selvää mitä kirjoitit jos tarkoitit Raamattua. Mikään ei kirjoituksessasi pidä paikkaansa.

    Äänestä

Miksei myös ateistit, liberaalit, suvaitsevaiset, kaikki muutkin ihmiset puolusta sikiön ihmisoikeutta elää, vaan tekevät päätökset elämän lopettamiseksi sikiön puolesta. Suomessa tehdään abortteja lähes liukuhihnalla ja ainoa ryhmä, mitä ed. mainittu ryhmä tukee on abortinpuolustajat.

Äänestä
  • Edellä mainituista ryhmistä en tiedä mutta fundamentalististen kirjaimellisten oppien mukaan ihmisiä saa tappaa , kuten jo edellä on kerrottu, vaikka minkälaisista syistä ja vaikka missä. Näin VT kertoo, ei siinä sen kummempaa.

    Äänestä

  • revitty on kirjoitti:

    Edellä mainituista ryhmistä en tiedä mutta fundamentalististen kirjaimellisten oppien mukaan ihmisiä saa tappaa , kuten jo edellä on kerrottu, vaikka minkälaisista syistä ja vaikka missä. Näin VT kertoo, ei siinä sen kummempaa.

    En tunne yhtään, kirjaimellisesti yhtään fundamentalistia, joka pitää Vanhan testamentin oppeja kirjaimellisesti voimassa olevina.

    Tuo käsitys fundamentalisteista on jostain puskasta haettu.

    Se, miten Raamattua kunnioittavat ihmiset uskovat Raamattuun perustuu kokonaiskontekstin kunnioittamiseen. Jossa Vanha testamentti kuvaa lain aikaa ja Uusi testamentti armon aikaa. Ja josta armon ajan käsitykset ovat voimassa tänä päivänä, mutta Vanhan testamentin käsityksissäkin on jokin idea, joka on palvellut sitä aikaa.

    Äänestä

  • revitty on kirjoitti:

    Edellä mainituista ryhmistä en tiedä mutta fundamentalististen kirjaimellisten oppien mukaan ihmisiä saa tappaa , kuten jo edellä on kerrottu, vaikka minkälaisista syistä ja vaikka missä. Näin VT kertoo, ei siinä sen kummempaa.

    Käsky kuuluu: Älä tapa!

    Vanhatestamentillinen historia on historiaa, kansojen uskomuksia ja tapoja, joita meidän ei tarvitse tehdä. Perustelusi oli siten aika vajaaälyistä.

    Äänestä

Mistään liukuhihnasta ei voi puhua, sillä aborttien määrä on pudonnut koko ajan. dfgd: koko raamattu on samanlaista muistiinmerkintää, kamalaa soopaa todellakin.

Äänestä

Tuntuu olevan tuo homopariasia tärkeämpi.

Katolinen kirkko muuten kieltää rohkeasti ja jyrkästi jäseniltään abortin ja eutanasian.

Äänestä

Verovaroin tuettu abortti on yhteiskunnan itsemurhaa... poistetaan tulevaisuuden veronmaksaja nykyisten veronmaksajien kustannuksella.... TOOPEA TOUHUA.

Lisäksi jos kerran vanhemmilla on muka joku Jumalallinen oikeus päättää sikiön elämästä, niin eikö sitten myös ole kunniamurhatkin oikein? miksei sitä tytärtä saisi isä tappaa 15 vuoden päästäkin jos kerran sen sikiönä saa lahdata???

Äänestä
  • JUST

    Minäkin ilmoitin 8-viikkoisen abortoidun sikiön lastentarhaan koska oli virkeä ja eläväinen.

    Äänestä

  • et sillee kirjoitti:

    JUST

    Minäkin ilmoitin 8-viikkoisen abortoidun sikiön lastentarhaan koska oli virkeä ja eläväinen.

    Oletko ihan terve?

    Äänestä

  • tarkistuta pääs kirjoitti:

    Oletko ihan terve?

    Olen. Entä itse? Kohdusta ulos elävänä selvinnyt abortoitu lapsi on kyllin vahva kouluun.

    Äänestä

  • 1% maailman väistöstä omistaa 99% varoista.
    Siis 99% on kapitalistien, politiikan, uskontojen jne orjia.

    Äänestä

Amerikkalaiset pakottivat saksalaiset katsomaan juutalaisten ruumiskasoja että näkevät mitä olivat ainakin epäsuorasti tehneet.

Nykyään pitäisi kaikki kirkon papit ja piispat pakottaa katsomaan juuri abortoidun sikiön kauhun ja tuskan ilmettä kasvoilla ja pieniä vielä sätkiviä jalkoja ja käsiä. Oppisivat edes vähän inhimmillisyyttä.

Äänestä

Ihmettelen sitä salliiko Suomen laki todellakin sen, että abortoitavan lapsen annetaan kuolla, vaikka se selviytyisi ulos kohdusta elävänä. Eikö silloin pitäisi ryhtyä elvytystoimiin? USAssa pitkälle kehittyneitä raskauksia keskeytetään mm "partial birth" -menetelmällä, jota en lähde tässä kuvailemaan tarkemmin. Koko aihe on karmiva tapahtuipa lapsen murha kohdussa tuhomalla tai keinotekoisesti käynnistetyllä synnyttyksellä, jossa lapsen annetaan syntyä kaulaa jalat edellä kaulaa myöten ennenkuin se murhataan.

Äänestä

Tässäpä uutiset, joihin aloittaja viittaa. Kun luin iltapäivällä ensimmäistä näistä, purskahdin itkuun, ja kyyneleet tulivat silmiin toistakin lukiessa.

Kätilö joutui jättämään työnsä traumaattisen abortin vuoksi
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014111718842601_uu.shtml

Gynekologi: Osa abortoitavista syntyy aina elävinä
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014111718842505_uu.shtml

Minulla ainakaan ei ollut harmainta hajua siitä, että 22 viikkoinen sikiö on jo niin pitkälle kehittynyt, että osaa itkeä. Kovin hiljaa näistä asioista ollaan oltu, mutta totta on! Hyvä, että hoitohenkilökunta on nyt ruvennut vaatimaan oikeuksiaan ja toivottavasti mahdollisimman moni alkaa kieltäytyä aborttien suorittamisesta. Ei tappamista voida pitää minkäänlaisen ammattietiikan mukaisena!

Äänestä
  • Onkin outo käsitys, että naiselle oman lapsensa tappaminen olisi oikeus ja vieläpä sellainen oikeus, johon nojaten pitäisi pakottaa ne, jotka ajattelevat abortista toisin tekemään se lapsen murha.

    Jos joku haluaa abortin, hänen pitäisi se toteuttaa sellaisen hoitohenkilökunnan kanssa, jonka oikeuskäsityksiin se sopii.

    Onhan meillä muillakin yhteiskunnassa oikeuksia, kuin niillä, jotka eivät käytä ehkäisyä ajoissa.

    Äänestä

Niin eikö se olekkin ihme kun jos joku kolauttaa vaavin hengiltä niin on koko poliisikunta kimpussa ja vuosikausia mietitään onko se yks vai kaks elinkautista, ja samaan aikaan noita samaisia hieman pienempiä versioita paloitetten otetaan pois ja roskapussiin ynnä uuniin!

ja samaan aikaan ollaan hampaat irvessä sitä mieltä etä se pieni alku jo uskoo siis USKOO ja heti kastettava jopa hätäsellaisesti!=?=#&%¤

Äänestä

Kyllä minä tiedä muitakin, jotka ovat joutuneet lopettamaan kätilön työnsä tämän vuoksi. Siitä ei ole kauan kun eräs kätilö, nyt vanhusten hoitoon siirtyneenä, kertoi, että hän näkee vieläkin painajaisia niiltä ajoilta kun joutui abortoimaan vauvoja. Yli 22 viikkoinen ei todellakaan ole enää mikään sikiö.

Äänestä
  • Kätilöt eivät tee abortteja.

    Äänestä

  • Hahahahaahh kirjoitti:

    Kätilöt eivät tee abortteja.

    Kuules, se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa. Kätilöt avustavat synnytyksessä, ja yli 22 viikkoiset sikiöt joudutaan synnyttämään alateitse, ja kukas muukaan siinä avustaa synnytyksessä kuin kätilö.

    Äänestä

  • Hahahahaahh kirjoitti:

    Kätilöt eivät tee abortteja.

    "Kätilöt eivät tee abortteja."

    Lue nuo ylemmäs linkitetyt artikkelit, niin tiedät paremmin.

    Äänestä

Eipä näy yhtään papin vastausta

Äänestä

Anteeksi, että puutun asiaa tarkemmin tuntematta keskusteluunne
mutta

eikö jokaisessa yhdynnässä tapahtuneessa orkussa kuole valtava määrä miehestä alkunsa saaneita siitiöitä?
Vain voimakkain tai/ja voimakkaimmat (esim. kaksosten alut..) voittavat!!!

Ketä silloin syytetään kun "elämän alkuja" kuolee?

Entäs keskenmenot, kenen syytä ne ovat?

jne

Joka tuntee asian tarkemmin kertokoon asiallisemmin faktat!

Äänestä
  • Ei noin lapselliseen kommenttiin kukaan viitsi mitäänsanoJos ei ihminen tiedä mitään eroa tiilikivista ja valmiista taloista niin menkööt hiukan opiskelemaan asiaa.

    Äänestä

Suomessa tehdään n. 9000 kpl aborttia "sosiaalisiin syihin" vedoten, kuten lapsi tulee nyt huonoon aikaan, lapsi syntyy huonoihin oloihin, vedotaan omaan uraan, bilettämiseen jne. Nämä ovat niitä sosiaalisia syitä.

Äänestä

Miksi pitkä abortti-ketju on poistettu tai kuka kiusanhenki sen poistatti? Törkeää että asiallinen ja hyvä keskustelu piti eliminoida. Vihaako/inhoaako joku jotakuta nimimerkkiä niin, että poistattaa ketjuja saadakseen inhoamansa viestit pois? Sitähän tapahtui K_k palstalla. Säälittävää todellakin moinen käytös.

Nyt on vielä kaksi abortti-ketjua, tuleekohan tyypille kiire poistattaa nämäkin..

Äänestä
  • Samaa ihmettelen suuresti. Oliko esiin noussut 'oikeus elämään' -teema luterilaisen etiikan vastainen?

    Äänestä

  • Kummalista kirjoitti:

    Samaa ihmettelen suuresti. Oliko esiin noussut 'oikeus elämään' -teema luterilaisen etiikan vastainen?

    Kukapa tietää. Ylläpidon / luotsin pitäisi jäljittää poistattaja aina kun asiallinen ketju on poistettu ja palauttaa se sekä estää laittomia poistoja harrastavan pääsy palstalle.

    Äänestä

Mäkinen kyllä siunaa sätkivät kuoleman kipuja sätkivät vauvat

Äänestä
  • Luulisi kirkon olevan aborttia vastaan, koska siellä ajatellaan, että vasta kasteessa lapsi siirretään per-keleen valtakunnasta Jumalan valtakuntaa. Totuus on kuitenkin, että sikiö, koska hänellä on elävä henki on jo Jumalan lapsi, kuten myös kastamaton lapsi. Johannes kastajasta kirjoitetaan raamatusssa, että hän sai Pyhän Hengen jo äitinsä kohdussa.

    Äänestä

Voimme vain kysyä millaisia Oikeuxia noilla lapsilla on,, jota tapetaan Suomessa ??

Suomi tulis hävetä kun on alistunut tuohon abortti tappajakultuuriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksi murhataan kirjoitti:

Uutisissa luki, että osa abortoiduista sikiöistä elää yhä kun ne on revitty ulos äitinsä kohdusta.
Mikisei papit puolusta näitä lapsia ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu