http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418524884411.html
Poliisi on merkittävä liikenneonnettomuuksien aiheuttaja.
Poliisi on merkittävä liikenneonnettomuuksien aiheuttaja.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Lakia muutettava:Rattijuopon lopettaminen kansalaisvelvollisuudeksi!
Poliisi voisi järjestää pysätäjän sinne eteen, eikä kaahata perässä jolloin näin tapahtuu. Siis kauvempana perässä.
Poliisi ei surmaa ihmisiä, vaan pyrkii, turvaamaan teillä liikkumista ja poistamaan liikenteestä ne, esim.rattijuopot, jotka vastuuttomasti vaarantaa henkemme.
Tälläisen vaarantajan nappaaminen vilkkaan liikenteen seassa ei ole koskaan helppoa, eikä turvallistakaan. Rattijuoppojen ei pidä kuitenkaan antaa jatkaa matkaansa ja kokeilla tuuriaan. Verratkaapa poliisien ja rattijuoppojen aiheuttamia kuolonkolareta ja yliajoja. Kumpia enemmän?
Koska rattijuopot ajaa poliisia takaa, hmmmm......
Joten antaa vauhdin hiipua ensin, sitten jos antaa aihetta enempään niin.....
Ja jos ehtii kotiinsa nukkumaan niin säästyy taas yhteiskunnan varoja....
Tosin aloittajan mielestä poliisi ei saisi lähteä ottamaan rattispurguja kiinni, vaan poliisin pitäisi ihan vapaasti antaa heidän ajella ja vaikka vähän teloitella lapsia autollaan siinä sivussa. Koska aloittaja itse on rattispurgu.
rattijuoppo ja muutenkin hullu. Kysy äidiltäsi.
huumeissa tai humalassa ajava ei ole tässä todellisuudessa ! joten turha häntä on härnätä takaa ajolla !
Suomen vi tt u liisojen INTO on se takaa- ajaminen ! joka tulee sieltä lapsuuden rosvo ja poliisi leikeistä - NE ON UNOHDETTAVA !
Jos on kännissä tai huumeissa - HÄNTÄ EI SIDO MITKÄÄN LAIT ! oma henki ei ole minkään ARVOINEN !
MITÄ MENETETTÄVÄÄ KENELLÄKÄÄN TÄÄLLÄ ON ? joten aivan hyvin voi poistua ja ottaa, vielä jokusen mukaan !
sairas paskiainen, mutta tiesitkö... Jeesus rakastaa sinua siitäkin huolimatta. Hän voi armahtaa sinut saastaisuudestasi ja pestä iljettävät syntisi pois.
Sinusta saisi mallikansalaisen n u s s i m a l l a perseeseen äitiäsi ja synnyttämällä sinut uudelleen hohtimilla ulos kiskoen.
Kuoli kolmaskin: http://www.iltalehti.fi/uutiset/201412140151646_uu.shtml
Poliisia ei voi syyttää tapahtumasta, rattijuopot pitää ottaa kiinni, eikä poliisi aja pakenevaa autoa, sen kuljettajan syytä kaikki.
Eli ajaa takaa hullunkiilto silmissä, no sinun toiveesi täyttyi nyt kohtalokkaalla tavalla.
Rattijuoppo pittääkin ottaa kiinni, on vain eriasia miten.
Tässä olisi kyllä voinut taktikoida, koska tiedetään juoppojen
lähtevän karkuun voimajuoman rohkaisemana.
Voisi sitä poliisikin käyttää järkeä.
Ukki ja mummi meni pojalta juuri ennen joulua.
Kestämistä.
Meinaatko, että rattijuoppojen ja muiden kriminaalien pitäisi saada ajaa vapaasti miten haluavat?
Otappas vikuripässi juoksemalla kiinni, et varmaan saa, seisahdu hetkeksi, pässi tulee luoksesi.
Tässä esimerkissä sinä olet pässi.
En viitsisi juosta minkään pässin perässä, yksinkertaisesti vain ampuisin. Se olisi sinunkin kohtalosi.
Jaxuhali !!!
Et ymmärtänyt esimerkkiä, sinä olit siinä pässi.
Sinä tässä et ole mitään ymmärtänyt alunalkaenkaan, vaan työnnät typerää esimerkkiäsi, joka ei todellisuudessa voi toteutua. Eli poliisin pitäisi siis lopettaa epäiltyjen rattijuoppojen kiinnisaaminen ja vain pysähtyä odottamaan, että tulevat nöyränä ilmoittautumaan?
Useat ovat tulleet itse ilmoittatumaan, mutta kuten jo totesin niin et ymmärtänyt pässivertausta, eli se siitä, turha puupäälle mitään on haastella, loppu.
"Tulleet"? Poliisiko olet?
Syö niitä pässisi kiveksiä, pässit eivät aja autoa, eivätkä edes humalassa. Typerät vertaukset vain huvittavat, koska niiden esittäjä ei tyhmyyttään osaa sanoa asioita suoremmin.
Oleppas sinä jänkhänaali mikälie hiljaa, äläkä hypi ihmisten silmille, tais edellinen kommentaattori saada sulle herneen nenukkaan hyvällä vertauksella, ei ole muuten eka kerta kun munaat ittes.
Itse just munasit.
Valtasiko herne aivoillesi varatun tilan, no voi harmi sentään:-D
Rattijuoppojen puolustajilla ne herneaivot on, sinullakin.
Olet sinä kova kettu inttämään, no mutta kun tuolle tielle läksit niin rattijuoppokin tarvii puolustusta, kaikki tänäpäivänä saavat puolustusta, ensin tutkitaan, sitten hutkitaan, eikä tämäkään kyseinen tapaus ole selvä oliko rattijuoppoudesta kyse.
Joten anna sen herneen asettua paikoilleen, vai oliko se liian iso kun noin ahdistaa:-D
Rattijuoppoa ei tarvitse puolustaa mitenkään, hyysärismiin näköjään sairastuu yhä enempi väkeä, sama tauti sinullakin.
Ei poliisi sitä autoa ohjannut vaan köröttelivät takana.
VI TT U LIISAT nyt ympäri Suomen maan KORKAAVAT KOLME KOSSUPULLOA !
NUO VI TT U LIISAT ovat oikein SANKAREITA noiden pissapäiden joukossa, kun aikaansaivat kolmen ihmisen KUOLEMAN !
Onko lukemisen ymmärtäminen heikkoa? Ei poliisi sitä autoa ajanut.
Saisi Suomen poliisitkin ottaa Yhdysvalloista oppia ja järjestää tuollaiset rattijuopot PYSYVÄSTI pois pelistä. Kohta on tuokin takaisin liikeenteen seassa.
että se rattijuoppo nousee sieltä haudastaan? Koska? Ensi halloweeninako?
En lukenut uutista niin tarkkaan.
Mutta ne rattijuopot jotka jäävät henkiin, entiseen tapaansa ne jatkavat.
Ei ole niinkään varmaa.
Juu kyll poliisin pitäis vähän harkita noita takaa-ajotilanteita. Tulee mieleen eräs ramsteinin video jossa paloauto kaahaa mielipuolisesti palopaikalle jyräten samalla vastaantulevia autoja..
Tässäkin tapauksessa voi olla että onnettomuutta ei "ehkä" olisi sattunut, jos poliisit olisivat jättäytyneet kauemmaksi, ja toinen partio olisi hälytetty tulosuunnassa pysäyttämään rattijuoppo.
Ei poliisi säätänyt nopeutta vaan edellä ajava. Miten on niin tavattoman vaikea tuollaista asiaa ymmärtää?
Itte et näköjään ymmärrä... Rattijuoppo ei lähde karkuun ja ajamaan ylinopeutta, jos sitä ei yllytetä. Poliisi saa adrenaliinin virtaamaan juoppukuskin päässä, ja samalla painamaan kaasua..
Ei poliisit tule törmäilemään takapuskuriin että saisi edellä ajavan vauhdin kiihtymään. Perässä ajelevat.
Hätätiedottamista radioasemien kautta ei osata vieläkään käyttää nopeasti. Monella on ajaessa joku radioasema päällä. Karhuvaroitukset tuntuvat turhilta, mutta niihin satsataan kyllä hulluhälytysten sijasta.
Olisivat suosiolla ampuneet niin sivullisia ei olisi kuollut.
OTETTAVA KIINNI, HINNALLA MILLÄ HYVÄNSÄ.
***TANA >:(
Eiks sinivuokoilla olluna siviili skodaa käytössä? Olis voinu pyörättää ympäri niin ku amerikas tehdään!
https://www.youtube.com/watch?v=IadbwJaytX4&feature=player_detailpage
Kuka tässäkin liikennettä vaarantaa, kuin ainoastaan edellä kaahaava älytön rattijuoppo. Joka tietää jäävänsä kiinni, mutta ei pysähdy vapaaehtoisesti.
Melko ajattelematon sekä vastuutonkin aloitusviesti ja muutama muu viesti tässä ketjussa.
Sen verran mitä itse tiedän poliisien ohjeistuksena kyllä on, että mahdollisella takaa-ajolla ei provosoida takaa-ajettavaa pahempaan kaahaamiseen.
Kuitenkin johonkin on vedettävä raja, eikä rajan vetäminen itse tilanteessa todellakaan välttämättä ole helppoa. Jälkikäteen esim. palstakeskusteluissa rajanveto sitä vastoin on helpompaa.
Humalaisen tapauksessa itse se jo humalassa ajaminen voi aiheuttaa merkittävän onnettomuuden, ei pelkästään poliisin havaitsemisen jälkeen aloitettu pakeneminen ja kaahailu.
Kukaan meistä kommentoijista täällä ei vielä tiedä, miten tilanne on mennyt. Haluan kuitenkin muistuttaa sellaisesta mahdollisuudesta, ettei poliisi välttämättä ole lähtenyt esim. valot päällä ajamaan takaa, vaan rattijuopolle on riittänyt pelkkä poliisiauton näkeminen takanapäin.
Tietenkin voitaisiin edellisessä tapauksessa sitten sanoa, että poliisiauton olisi tullut olla tunnistamaton, keskittyä vain piikkimaton asettamiseen edessäpäin jne.
Pitää kuitenkin muistaa, että se alkuperäinen ongelma on ollut parikymppisen nuoren miehen (uutisen mukaan varsin ilmeinen) humalassa ajamaan lähteminen. Kun niin tapahtuu, on jo lähtökohtaisesti muut lähistöllä olevat, vastaantulevat jne. ihmiset suuressa vaarassa.
Muistaakseni kesällä Jyväskylän pohjoispuolella nelostiellä oli tapaus, jossa niinikään parikymppinen nuori mies kaahaili mielipuolisena aiheuttaen vaaratilanteita muille tien kulkijoille.
Poliisi arveli takaa-ajamisen vain lisävaaraa aiheuttavaksi, ja asetti edempänä piikkimaton tielle, minkä seurauksena kaahari suistui tieltä ja kuoli. Muille tien käyttäjille ei tilanteesta vahinkoja aiheutunut (ainakaan fyysisisä).