http://yle.fi/uutiset/tutkijat_auringosta_ja_tuulesta_halvin_energiamuoto/7681153
"Tutkijat: Auringosta ja tuulesta halvin energiamuoto
Lappeenrannan yliopistossa on laskettu, että esimerkiksi Kiinalle tulee kannattavaksi siirtyä kokonaan uusiutuvaan energiaan 5-10 vuoden sisällä. Kiinan energiantuotanto on yksi ilmastotavoitteiden saavuttamisen kulmakivistä. Tutkimus sai juuri kansainvälistä tunnustusta."
Suomessa ollaan huolissaan milloin mistäkin ulkomaalaisten problematiikasta, kotimaan asiat ovat täysin hunnigolla, mutta niistä viis kunhan vain Kiina saisi halpaa energiaa, jotta voisi kilpailla Suomen teollisen tuotannon hengiltä!
Luutamuori halonenkin ajoi ennemmin Espanjalaisten kulkukoirien asioita, kuin Suomen kansan hyvinvointia !
Se on varmaankin Suomen päättäjien mielestä hele vetin seksikästä, keskittyä edesajamaan ulkomaiden hyvinvointia, ja samaanaikaan jättää kotimaan asiat hunningolle !
Kirjoittakaa googlelle sanat velkakello.fi, niin ymmärrätte mitä ajan sepustuksellani takaa !
Late Lapista. SSSS Ry!
"Tutkijat: Auringosta ja tuulesta halvin energiamuoto
Lappeenrannan yliopistossa on laskettu, että esimerkiksi Kiinalle tulee kannattavaksi siirtyä kokonaan uusiutuvaan energiaan 5-10 vuoden sisällä. Kiinan energiantuotanto on yksi ilmastotavoitteiden saavuttamisen kulmakivistä. Tutkimus sai juuri kansainvälistä tunnustusta."
Suomessa ollaan huolissaan milloin mistäkin ulkomaalaisten problematiikasta, kotimaan asiat ovat täysin hunnigolla, mutta niistä viis kunhan vain Kiina saisi halpaa energiaa, jotta voisi kilpailla Suomen teollisen tuotannon hengiltä!
Luutamuori halonenkin ajoi ennemmin Espanjalaisten kulkukoirien asioita, kuin Suomen kansan hyvinvointia !
Se on varmaankin Suomen päättäjien mielestä hele vetin seksikästä, keskittyä edesajamaan ulkomaiden hyvinvointia, ja samaanaikaan jättää kotimaan asiat hunningolle !
Kirjoittakaa googlelle sanat velkakello.fi, niin ymmärrätte mitä ajan sepustuksellani takaa !
Late Lapista. SSSS Ry!
Vastaukset 15
Vanhimmat
No kyllä siinä myös lipsahti tieto, että uusiutuva energia on silloin vasta kannattavaa, kun tukia ei enää makseta niille. Suomessa maksetaan tukea tuulivoimalle takuuhintana 105,30 € / MWh ja tuontisähkö maksaa nyt erittäin vähän 28 - 40 € / MWh joten uutisten mukaan energiainvestoinnit suomeen ei kannata. Että silleen.
Ne ovat nuo tukiaisetkin vähän kaksipiippuinen asia ! Suomesta on tuettu iät ja ajat mm, Afrikkaa, sine on pumpattu mahdottomat summat rahaa, jotka ovat menneet diktaattoreiden taskuun, ja aseiden ostoon, joilla on pönkitetty noiden diktaattoreiden vallassa pysymistä!
Suomesta tuetaan jopa Afgaani huumeparoneita yli 30 miljoonalla eurolla vuosittain, Suomesta on tuettu myös amerikkalaisten miljardöörien huppailukäyttöön rakennetuja ökyristeilijöitä. Suomessa tuetaan myös venäläisten ja muiden slobojen rekkaliikennettä verovapaudella, eli ne saavat ajella ja kuluttaa Suomalaisten maksamia ja ylläpitämiä teitä verotta, samaan aikaan taksoja polkien ajaen Suomalaiset kuljetusyrittäjät konkurssiin !
Joten ei ole tuhlausta jos tuetaan myös halvan energian tuotannon kehittämistäkin, ainakin näin aluksi, sehän tulee kuitenkin loppupeleissä Suomalaisten hyödyksi!
Oulussa onkin jo käytössä säästösysteemi, jossa lämmitetään hukka enegialla Kemiran tunneleihin pumpattua vettä, ja lämmitetään sillä sitten tarvittaessa asuntoja !
Lisää tallaista systeemiä vain maahan, tukiaisilla taikka ilman tukiaisia !
Late Lapista. SSSS Ry!
Tuulivoiman tukiaishinta on voimassa voimalan valmistumisen jälkeen 12 vuotta.
Sen vuoksi on kiire rakentaa lisää tuulivoimaa kuppaamaan veronmaksajien rahoja tuulivoimaparoonien taskuun. Maailmalta, kun alkaa tulla tietoa siitä tukiaisten maksun loppumisesta menee perusteet tuolta järjettömältä tuelta.
Olihan noissa uutissa sekin maininta, että uusiutuva tuuli ja aurinko voima on juuri sitä " Sattumavoimaa " ja vaatii aina ison säätöreservin tasaamaan tuotannon vaihteluita. Että silleen.
Mikähän siinä on, kun noille Juuteille ei kukaan ole mennyt opettamaan "sattumavoiman" kirouksellisuutta!!
Jo n. 39 prosenttia Tanskan energiasta on kehdattu tuottaa 2014 turhanaikaisilla hyrräpropelleilla. Häpeäisivät - meille ei enää riitä tuulta.
Homma perustuu tanskassa osaltaan siihen, että siellä voidaan käyttää säätövoimareservinä norjalaista vesivoimaa. Kun tuulee kunnolla, norjalaiset läimäisevät vesivoimaloiden patoluukut pienelle ja ostavat ylimääräisen sähkön tanskalta. Koska norjalla ei juuri ole tälle sähkölle todellista tarvetta, se maksaa virrasta pilkkahinnan. Joskus hinta voi olla jopa negatiivinen. Kun tuuli tyyntyy, norja alkaa myydä energiaa tanskalle kaikkea muuta, kuin pilkkahinnalla. Hyvä diili norjalle. Lisäksi tanska saa virtaa tyynellä kelillä fossiilisia käyttävistä voimaloistaan. Tuulisellakaan kelillä kattiloita ei voida päästää kylmiksi, kosta kun tuuli tyyntyy, on tehoa saatava tarvittaessa nopeasti. Tämän ansiosta tanskan sähköntuotannon hiilidioksidipäästöt kilowattia kohti olivat ainakin vielä jokin aika sitten varsin mahtavat. Hyvä diili fossiilisten tuottajille, huono ilmakehälle. Koko rulianssi perustuu tukiaisiin, muuten tuulimyllyt kannattaisi pysäyttää, kun sähkön hinta romahtaa. Rahoja peritään takaisin kuluttajasähkön hinnassa, jokahan on vaatimattomasti euroopan korkein, muistaakseni tavalliselle tallaajalle 30:n sentin nurkilla kilowatilta. Huippudiili tuulivoimalan omistajille, surkea kuluttajille.
Hyvä " Lauhde1" huomasitko eilen MTV kympin uutisissa mitä se energia asiantuntija sanoi noista energia investoineista Suomeen näillä Elspot hinnoilla?
Oli aika kovaa tekstiä. Että silleen.
Norja pumppaa tanskasta tulevalla halvalla ylijäämäsähköllä vettä takaisin ylös patoaltaisiin, ja kun ei tuule laskee sitä taas alas ja myy siitä saatavan sähkön kalliilla hinnalla tanskalaisille.
Ei tanskaa ja suomea voi verrata tuulivoima asioissa keskenään, eikä vaikkapa espanjaa ja suomea aurinkovoimassa.
valitettavasti en, minulla ei ole televisiota, mutta tänään, tai pikemminkin eilen tuli kyllä kuunneltua kympit likkakaverin laitteesta. Alkaapi nuo tuulitukiaiset vähitellen karkailla täälläkin. Siitä tosin taitaa jo olla ketju, joten ei siitä sen enempää.
Ettei tuo tukien järjettömyys unohtuisi, niin ylös. Että silleen.
Nollatutkimuksia on tehty maaiman sivu yliopistojen suojatyöpaikoissa.
Ylläpito yrittää painaa ketjua piiloon. Katsokaa vaikka tuota eri kirjoitusten kirjoitus aikaa. Että silleen.
uppista
Aurinko voiman tuotanto on Suomessa noin promillen o/oo luokkaa, nyt ei taida olla sitäkään. Että silleen.
Aurinkovoimaa kuitenkin kannattaisi lisätä rajusti Suomessakin !
Late Lapista. SSSS Ry!
No tukiaisilla sekin saadaan kannattamaan aurinkovoiman omistajillekin kuten tuulivoimalle maksettavalla kolminkertaisella takuu hinnalla 105,30 € / MWh.
Eilen tuli MTV 3 uutisissa tuo järjettömyys julki tuulivoima maksaa 300 milj./ vuosi
ja 2030 menessä se on maksanut 3 miljardia veronmaksajille. Aurinkovoimalla tulee tietysti ainakin nelinkertainen tuki täällä hölmlandiassa . Että silleen.