Ennen ruokakassi maksoi noin 50mk nyt sama on 50€ hei haloo. Missä on ollut kilpailu , onko ollut hintakartelleja jo vuosia?
(1€ on noin 5.6mk joten !)
Elintarvikkeiden hinnanlasku on palautumista kohti normaalia hintaa mitä ruokakassi maksoi markan aikana!!!
En tarkoita mitään ennalta sovittuja ruokakori vertailuja, joissa valittavat tuotteet on valittu tarkoituksen hakuisesti.
ps.EU aikana on hintojennousu ollut joka vuotista! Samalla kun palkansaajien ja köyhälistön palkat ja eläkkeet ja sosiaaliavustukset ovat jääneet lähes joka vuosi indeksi tarkistamatta 1990 luvulta lähtien.
(1€ on noin 5.6mk joten !)
Elintarvikkeiden hinnanlasku on palautumista kohti normaalia hintaa mitä ruokakassi maksoi markan aikana!!!
En tarkoita mitään ennalta sovittuja ruokakori vertailuja, joissa valittavat tuotteet on valittu tarkoituksen hakuisesti.
ps.EU aikana on hintojennousu ollut joka vuotista! Samalla kun palkansaajien ja köyhälistön palkat ja eläkkeet ja sosiaaliavustukset ovat jääneet lähes joka vuosi indeksi tarkistamatta 1990 luvulta lähtien.
Vastaukset 22
Vanhimmat
se 6 kertotaulu boonus.
Voi ei, euro onkin enää viisi markkaa
http://www.taloussanomat.fi/raha/2012/01/01/voi-ei-euro-onkin-enaa-viisi-markkaa/201120069/139
Arttu 22.4.2013 10:12
Kun ottaa huomioon yli 10 vuoden inflaation vaikutuksen mummon markan arvoon on tilastokeskuksen lukuun uskominen, siis euro oli 5.06 mummon markkaa vuonna 2012, kuten nimim. Lukija toteaa.
Ja toisin päin, 1 mummon markka oli rahamuseon laskurin mukaan 0,19 euroa vuonna 2011.
http://www.kaleva.fi/juttutupa/politiikka/montako-markkaa-on-yksi-euro/1941853?page=2#reply_1942472
Kiitos tarkennuksesta! :)
No jospas viimein sen tajusitte takaisin mitä Euroon siirtyminen maksoi Suomen tavallisille tallaajille. Nimenomaan se 6 kertotaulu otettiin käyttöön. Että silleen
SE on 5,9 tarkalleen.
Kiitos, hienoa kaikille tiedon tarkentajille. Köyhät kristityt miehet ei saa koskaan omaa asuntoa ja autoa. Perheestä puhumattakaan.
Kristitty mies ei saa vaimoa muslimi saa kirj.Suomineidot
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13344612
Kun Suomi alkoi luopua markoista ja kolikot vaihtuivat euroiksi, moni opetteli litanian 5,94573. Näin montaa markkaa vastasi yksi euro. Kaupassa käytettiin huomattavasti helpompaa kuuden kertotaulua.
Tutkimusten mukaan joka kymmenes suomalainen käyttää tätä kuuden kertotaulua päivittäin kaupassa, kertoo Helsingin Sanomat.
Ongelmana vain on se, että viimeisestä markkavuodesta on kulunut tasan kahdeksan vuotta. Inflaatio on syönyt euron arvoa.
Yksi euro pitäisikin nykyään kääntää 5,29 markaksi. Kertoimella voi kuitenkin verrata vain keskimääräistä ostovoimaa, eikä tuotteiden hintoja, toteaa Tilastokeskuksen aktuaari Juhani Pekkarinen.
- Jos nyt on tuhat euroa, vuonna 2001 tarvittiin 5 290 markkaa, että sai suunnilleen saman verran tavaroita ja palveluita, hän sanoo.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/86275-kaannatko-eurot-viela-markoiksi-uusi-kerroin
Kiitos tarkemmasta kurssi tiedosta
Niin., kyllä pitäisi tehdä niin Michael Douglas,"D-FENS" ,siellä korealaisen kaupassa, elokuvassa Rankka Päivä.
Hänhän mätki niitä hyllyjä mailalla, todeten "liian kallista - palautan hinnat vuoden 1965 tasolle!".
Täytyy ottaa huomioon että ruoan alv:a on tarkoitus nostaa . Se takia hetken halvennus .
Turha sitä on verrata siihen mitä ruoka maksoi 15 vuotta sitten. Sinä aikana elinkustannukset ovat nousseet jo roimasti kuten ruoan hintakin.
Tuohon päälle vielä se palkkojen nollalinja ja Suomi nousuun. Että silleen.
Miksi Suomalaisen rahoista yhä suurempi osa menee perustarpeisiin ? Hallitus ja media on koko ajan puhunut, että SUOMI ON MAAILMAN RIKKAIMPIA VALTIOITA !
Jos Suomi olisi rikas - jäisi kaikilla suurinosa rahoista muuhun käyttöön, kuin perustarpeisiin.
Näihän on mm. USA Saksa Sveitsi Itävalta Ruotsi jne.
Mutta edelleenkään Suomessa ei asuntoa pysty ostamaan, NE JOTKA ASUNTOA TARVII - YHÄ VANHEMMAT IHMISET OSTAVAT UUDET AUTOT - ei lapsi perheet.
Miten on mahdollista että nykyisin KUPILLINEN KAHVIA MAKSAA 2 € ? Sehän on aivan KISKURIHINTA !
Kalliita ja köyhät ei saa pankista asuntolainaa tai autolainaa.
Ruuan hinan äkillinen alentaminen osoittaa vaan sen, että kartelli on toiminut Suomessa jo vuosikymmenet. Ilmaa on niin paljon, että hintaa voi äkillisestiu laskea 20%. Näin pienessä maassa kartelli syntyy kahden hallitsevan ketjun välille ihan sanattomastikin. Kumpikin nostaa pikkuhiljaa hintojaan toisiaan seuraten.
Oma vertailu 10v sitten osoitti, että kärryllinen ruokaa Lidlistä oli n. 30% halvempi (kuitit) kuin vastaava satsi K:sta tai S:stä. Tuntuma on, että hintaero on vielä tällä hetkellä jopa n. 20%, mutta ero on kaventunut. Silti Lidli jatkaa voittokulkuaan ja näiden kahden muun ketjun on reagoitava.
Silloin viisitoista vuotta sitten oli nähty niitä ruokakoreja joilla todisteltiin että Suomessa oli maailman kalleinta ruokaa.
Niihin oli valittu nimenomaan tarkoitushakuisesti esim. ravintola-annosten hintoja.
Ja se oli yksi suurimmista syistä liittyä unionin ihanuuteen.
Mikä se todellisuus oli silloin ja mikä se on nyt, se oli ja on täysin manipuloitujen vertailujen avulla hämärretty.
Ja mitä tässä yht'äkkisessä alennusinnossa on takana?
Hyväntekijöitä näistä kuppaajista ei saa vielä noilla uutisilla.
OLi markka taikka euro niin. Joo ainahan Suomi on kallis maa ollut ruuan hinnan suhteen. Silloin ja tänään.
EU:n etelä valtioissa ja keski euroopan valtioissa ruuan hinta on tänään myös halvempaa kuin täällä pohjois EU:ssa.
25 000 tuotteesta 500 hinta alenee....
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13344690
Muiden hinta ei laske "todennäköisesti nousee".
Ruokakassin hintaan tuskin vaikuttaa alentavasti.
Riippuu tietysti jos ostaa vain noita 500 tuotetta...
Eikös nelihenkinen lapsiperhe säästänyt 2000 euroa vuodessa? Siis jos syö pelkkää kaljaa, makkaraa ja juustoa.
Lidl lupasi alenta hintoja tiistaina ja koko viikon.
Vuosiansiot 3.500.000€ kyllä tuosta tulosta voi hiukan vähentää.
http://www.iltalehti.fi/verot/2013110117675355_vr.shtml