Yli puolet autoilijoista ei osaa kaista-ajoa

kolme pelleä

Sen huomaa hyvin lumisateen jälkeen, oikealla kaistalla on paljon vähemmän "ajouraa" kuin vasemmalla kaistalla. Mikä siinä pelottaa ajaa oikealla kaistalla, tieltä tippuminen vai mikä.
Että onkos ne sitten niitä "vajaalla mennään aidosti" kaltaisia vajakkeja, "autoilija" mukaan luettuna.

16

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikealla kaistalla

      Ei osaa ei, on se kumma kun pitää kököttää vasemmalla kaistalla vaikka oikeallakin olisi tilaa, niin taajama kuin maantieliikenteessä.
      Ei ole muistissa mitä autokoulussa on opetettu, vai opetetaanko sitä nykyisin ollenkaan. Olen huomannut kuinka virkavaltakin köröttelee vasemmalla kaistalla vaikka oikeallakin olisi tilaa. Ja tätä tapahtuu sellaiseen aikaan ettei ole mitään aamu tai iltaruuhkaa.

      • maalaiset...

        En olisi ollenkaan huolissani näistä paikoista, joissa on kaksi tai useampi kaista suuntaansa. Siellä tulos tällaisesta perceilystä on vain ruuhkanpoikanen.

        Oikeasti pitäisi olla huolissaan niistä pienempien teiden ajajista, joiden jäljiltä tiellä on vain kolme renkaanuraa. Kun vastakkaisista suunnista lähestytään kahta oikeanpuoleista rengasuraa, autot menevät kohdatessaan noin puoli metriä sisäkkäin.

        Usein näissä paikoissa käy vielä niin, että sisäkaarteen puoleiset urat ovat jo melkein ojassa. Sitten ulkokaarteen puolella ajava ei uskalla väistää. Minne sisäkaarretta ajavalla on mahdollisuus edes siirtyä?


    • vajaalla mennään

      Oho, klovni meinasi saada yhden asiallisen viestin, kunnes lääkkeiden vaikutus yhtäkkiä lakkasi. Ei ja ei, miksi minut olet sekoittanut siihen, jos jotkut eivät osaa ajaa. Kyllä sinun jo pitäisi tietää kuljettajan kykyni. Olisiko sitä "kiireistä" porukkaa, ajetaan aina sitä vasenta kaistaa varmuuden vuoksi. Vähän samalla tavalla kun nastarenkaiden vaihdon kanssa. Vaihdetaan ne alle hyvissä ajoin, varmuuden vuoksi.

    • ljhgff4

      Vaikkapa kehatiet 1,2 ja 3, nailla kun voit ajaa kummalla haluat. Niin etta mika on ongelma?

      • vaaralla tiella

        Mikas ahlami sina olet, etkos osaa aa.kirjainta kirjoittaa. Mistas on kamelikuski kortin saanut kun ei tunne liikennesaantoja.


    • jos vielä kuitenkin

      Tämä on factaa, kun ensimmäinen ajaasenttisen lumisateen jälkeen suorat jäljet kääntyvien kaistan kautta, kaikki muut seuraavat perässä, kuin ankanpojat tien yli!

      Ja vaikka keltainen sulkuviiva paljastuu ajan kanssa, ei se näy häiritsevän näitä "puhveleita"! Ajetaan silti väärällä puolella sulkuviivaa, kunnes koko tie on sulatettu suolalla näkyviin; sitten pikkuhiljaa lähes korjaantuu ajolinjat!
      On pöllöjä kehäkolmosen ulkopuolellakin!

    • VäärinAjajat

      vasemman puolen kaista on tarkoitettu ainoastaan ohittamiseen eikä siellä saa ajaa koko aika ellei tarkoitus ole ohittaa jotain isoa hidasta jonoa tai sattunut joku tapaturma että oikeeta kaistaa ei pysty käyttämään, mutta pääsääntöisesti pitäisi ajaa oikeeta kaistaa.

      • Vasemmanpuoleinen on ohituskaista oikeastaan vain moottoritiellä. Muualla kun saa ohittaa oikealta, niin tuo ei ole niin vakavaa.


      • kolme pelleä
        The_Rat kirjoitti:

        Vasemmanpuoleinen on ohituskaista oikeastaan vain moottoritiellä. Muualla kun saa ohittaa oikealta, niin tuo ei ole niin vakavaa.

        Jaa kukas kysyi sinun mielipidettäsi. Se vakavuusastehan ei ole sinun päätettävissä. Mutta kuitenkin jossain lukemassani opuksessa (ei sinun liikenneoppaassa) sanotaan että pitää ajaa eniten oikealla olevaa vapaata kaistaa, myös taajamissa.


      • 9+14
        kolme pelleä kirjoitti:

        Jaa kukas kysyi sinun mielipidettäsi. Se vakavuusastehan ei ole sinun päätettävissä. Mutta kuitenkin jossain lukemassani opuksessa (ei sinun liikenneoppaassa) sanotaan että pitää ajaa eniten oikealla olevaa vapaata kaistaa, myös taajamissa.

        Siellä on sana "yleensä", joka esiintyy tieliikennelaissa- ja asetuksessa kolmetoista kertaa. Se lieventää montaa velvoitetta.


      • kolme pelleä
        9+14 kirjoitti:

        Siellä on sana "yleensä", joka esiintyy tieliikennelaissa- ja asetuksessa kolmetoista kertaa. Se lieventää montaa velvoitetta.

        Niinpä niin yleensä, miks pitää sitten yleensä ajaa missään jos ei kerran yleensä voi ajaa oikealla vapaalla kaistalla. Olis sitten yleensä jossain muualla kuin yleensä vasemmalla kaistalla.


    • kolme pelleä

      Olen kyllä ihme paviaani. Mikä hlvetti mua vaivaa? Onko muuta vaihtoehtoa kuin kaulan katkaisu? Lääkäri jo muija on sitä mieltä ettei ole.

    • kolme pelleä

      On se ihmeen vaikeata pysyä oikealla kaistalla, tänäkin aamuna meni edelläni vasenta kaistaa joku varis mikälie, lumi vaan pöllysi, kilometritolkulla, ei näkynyt muita kulkijoita mutta piti vaan vasemmalla pöllyytellä.

      • ovatko kaistapäitä

        Samaa tekee myös polliisit, vasemmalla vaan vaikka oikealla kaistalla ei ole auton autoa, korttelikaupalla tyhjää kaistaa.


    • Too many idiots

      Ei kai ne osaa koska suurin osa on täysin samanlaisia paviaaneja kuin aloittaja.

    • ergveeeeeeee

      Ja kolme kaistaisesta tiestä tulee lumisateen jälkeen yksikaistanen mutkitteleva kusiura. Vaikka lumelle luotu kaista kulkisi suoraan vastaantulijan keulaan niin sitä mennään, yksi hiutale lunta ajouran vieressä niin kukaan ei aja siinä vaan enemmin tosiaan ajellaan vaikka vastaantulevien puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      96
      7719
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3103
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      160
      1981
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      76
      1752
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      138
      1612
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1567
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      133
      1224
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      914
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe