Mikä helkkarin NAIRU?

Pitkän aikaa työtön

Miksi Suomessa on joukkotyöttömyyttä, miksi Ruotsissa on joukkotyöttömyyttä, miksi Tanskassa on joukkotyöttömyyttä, miksi Saksassa on joukkotyöttömyyttä (Saksassa yli 5 miljoonaa työtöntä, yhtä paljon kuin asukkaista Suomessa!)?

Kiittäkää siitä amerikkalaisia professoreja Milton Friedmania ja Edmund Phelspsiä. He keksivät 1968 teorian ”luonnollisesta työttömyydestä”. Sitä kutsutaan talouskielellä myös NAIRU-teoriaksi, ”Non inflation-accelerating Rate of Unempoyment”, ’Ei inflaatiota-kiihdyttävä työttömyystaso’ (minun käännös). Friedmanin ja Phelpsin mukaan on olemassa tarkka taso, jonka alle työttömyys ei voi laskea ilman että kiihtyvä kasvava inflaatio saa alkunsa. Missä tämä taso on, lasketaan monimutkaisten matemaattisten yhtälöiden avulla. Sen jälkeen on vain hallituksen ja valtionpankin pidettävä työttömyys sen lasketun tason yläpuolella (!). Jos työttömyys kuitenkin sattuisi laskemaan liian alhaiseksi, täytyy se nostaa tietyksi ajanjaksoksi reilusti yli NAIRU-tason että inflaatio laskee. Työttömyys nousee yli NAIRU-tason mm. kun valtionpankki nostaa ohjauskorkoa (valtionpankin pankeille lainatun rahan korkoa), koska silloin pankkien yrityksille lainaaman rahan korko nousee ja yritykset siirtävät investointeja tuonnemmaksi, työttömyys nousee.

Työttömyys ei siis ole Friedmanin ja Phelpsin teorian mukaan mikään epäonnistuminen vaan instrumentti, jolla ohjataan inflaatiota. Työttömien tehtävä on kerta kaikkiaan taistella jäljellä olevista vapaista työpaikoista niin raivokkaasti, että palkat pysyvät alhaalla.

Työläisten on siis voitava huonosti. Muuten he eivät kilpaile riittävän epätoivoisesti työpaikoista, mikä Friedmanin ja Phelpsin teorian mukaan johtaa siihen, että vielä useamman on jouduttava työttömäksi. Jos esim. 1000 työtöntä ottaa työttömyyskorvauksensa ja muuttaa metsään, elää kalastuksella, metsästyksellä ja marjoilla ja odottaa parempia aikoja, täytyy vielä 1000 lisää tulla työttömäksi ja ottaa niiden 1000:en paikka taistelussa työpaikoista. Muuten paine työmarkkinoilla laskee ja inflaatio uhkaa.

Friedman ja Phelps propagoivat markkinoiden on oltava täysin vapaat ilman valtiollista tai demokraattista kontrollia (= uusliberalismi). Teoria sai nimen ”Chicago-koulu”. Friedman sai NAIRU-teoriastaan Nobelin palkinnon. Mielenosoitukset olivat kuitenkin niin rajut, että hänet oli kuljetettava sinne poliisien saattamana.

Seitsemänkymmentäluvulla Friedmanin ja Phelpsin teoria sai heikkoa vastakaikua. Mutta kahdeksankymmentäluvulla tapahtui jotain. Yhä useammat taloustieteilijät alkoivat kannattaa Friedmanin ja Phelpsin teoriaa, myöskin Suomessa. Amerikassa Reagan ja Englannissa Thatcher olivat innokkaita Friedmanin ja Phelpsin teorian kannattajia.

NAIRU-teoria on kuitenkin hyvin kiistelty taloustieteilijöiden keskuudessa. Esimerkit osoittavat, että yhteys kiihtyvän inflaation ja alhaisen työttömyyden välillä ei pidä paikkaansa. USA:ssa on esim. työttömyys laskenut NAIRU-tason alapuolelle aloittamatta kuitenkaan kasvavaa inflaatiospiraalia. Monet taloustieteilijät ovat sitä mieltä, että NAIRU-tasoa ei ole olemassakaan. Koulukunta on saanut nimen post-autismi.

6

1163

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkän aikaa työtön

      Korjaus edelliseen: Kirjoitin "Työläisten on siis voitava huonosti. Muuten he eivät kilpaile riittävän epätoivoisesti työpaikoista."

      Siinä pitää tietysti lukea: "Työttömien on siis voitava huonosti. Muuten he eivät kilpaile riittävän epätoivoisesti työpaikoista."

      Sorry.

    • turiset

      Homma ei toimnut vielä 80-luvulla , kun oli aika hyvät oltavat työelämässä.

      Surullista nyt on se, että ne työelämässä pahoinvoivat mollaavat työttömiä siipeilijöiksi jne., vaikka harvassa tapuksessa on kysymys omasta haluttomuudesta.

    • Hans Kruger

      Hallitusnikkari, mees syömään välillä elälä netissä istu taas kokopäivää!

      • Pitkän aikaa työtön

        Oliko liian paljastavaa tekstiä kokoomuslaiselle uusliberaalille että pitää yrittää saada keskustelu pois aiheesta. Teiltä ei konstit lopu!


      • Masta
        Pitkän aikaa työtön kirjoitti:

        Oliko liian paljastavaa tekstiä kokoomuslaiselle uusliberaalille että pitää yrittää saada keskustelu pois aiheesta. Teiltä ei konstit lopu!

        No No "Ruugeri" eikö erotiikka kiinnosta vielläkään.Jätä työttömät rauhaan ja päästä työ-kaverisi pornosivuille.


    • qwerty

      näinhan se meni olen joskus vuosia sitten lukenut samasta teoriasta mutta olin kerennyt unohtaa.

      Vähistä työpaikoista tappeleva suuri työttömien määrä vetää palkkoja alaspäin ja pakottaa samalla työtätekevätkin pienempiin palkkoihin. Inflaatio pysyy näin kurissa ja Suomen kilpailukyky parempana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 55
      909
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      43
      769
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      157
      707
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      64
      687
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      37
      545
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      480
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe