Sellafieldissä, ydinteollisuuden murheenkryynissä, on paljastunut yllättävä ja suuren uhka: radioaktiivisten, pakastetteujen lokkien vuori. Ydinvoimayhtiö BNFL ampui lokit estääkseen niitä levittämästä radioaktiivisia aineita, ympäristön asukkaita rauhoittaakseen:
"
Published: 11 September 2005
...
The explanation is as follows: seagulls and pigeons would land at Sellafield and then fly on, potentially carrying hazardous radiation.
Therefore, stung by criticism from local people, the managers at BNFL employed sharpshooters to kill any birds which were rash enough to land on the premises. Those that are killed are designated low-level nuclear waste and have to be put in a freezer because of contamination worries.
...
"
http://news.independent.co.uk/uk/environment/article311821.ece
Radioaktiiviset lokit suuri uhka
8
889
Vastaukset
Oli jo tiedossa, että linnut levittävät radioaktiivista saastetta:
"
NATO putsaa pulun kakkaa :)
Kirjoittanut: Vastaaja 31.1.2004 klo 11.15
Ei se aivan uusi ajatus olisikaan, että NATO auttaisi ydinonnettomuuden jälkien siivoamisessa. Sellafield-jutun yhteydessä löytyi teksti, josta lainaus:
"
Greenpeace kertoi hiljattain, että ydinjätettä lentää jatkuvasti Sellafieldin aidan yli: alueen pulut ovat radioaktiivisia. Niiden ulosteet ovat saastuttaneet myös laitoksen ulkopuolista aluetta niin, että säteilyarvot ylittävät laskeuma-arvot Rongelapin ydinkoealueella. Kyseinen saari saastui pahasti, ja amerikkalaiset joutuivat puhdistamaan sitä vaihtelevalla menestyksellä.
"
Voihan nenä tuota touhua...
"- vastaaja on pöljä
Ja mikähän oli näistä lokeista saatu annosnopeus? 0,57 uSv/h olisi paljon ja sekin on turvarajoissa, koska ihminen voi ottaa 5700 uSv/vuosi annoksen, joka on juuri 0,57 uSv/h annosnopeuden luokkaa.
Veikkaan, että lokit eivät säteile juurikaan luonnon omaa säteilyannosta enempää.
Tiesitkö vastaaja, että altistut kotonasi suuremmalle säteilyvaaralle kuin elinaikanasi Suomessa ikinä muuten? Kotonasi vaanii radon kaasua, elektromagneettisia kenttiä, alfa-säteilijöitä ja jopa jokunen beta-säteilijä mm. rannekellossasi...
Kaiken minkä suuhusi panet, saat takuulla uskoa säteileväksi. Tooriumia, uraani-235:sta, strontiumia, cesiumia... ihania aineita kalassa, sienissä ja niin edelleen... ja aivan luonnollisia vielä kaiken lisäksi. Tsernobylin perintö säteilee Suomessa viela 30-50 vuotta eikä ole enää mitenkään tänäänkään vahingollista.
Voisit siis vastaaja lakata meuhkaamasta ydinvaaroista. Säteily on luonnolle luonnollista ja kuuluu luontoon. Ihminen altistuu säteilylle jatkuvasti, eikä sillä ole juurikaan mitään väliä. kotikuntani kuuluu Suomen radioaktiivisimpiin alueisiin, enkä sairasta vieläkään edes syöpää.Mun mielestä on hyvä asia, että ydinvoimayhtiö ampui nuo linnut. Eivät levittele radioaktiivisia saasteita ympäriinsä. STUKin mukaan
"On osoittautunut että nisäkkäät, ihminen mukaan luettuna, sekä linnut ja havupuut ovat kaikkein herkimpiä säteilyn vaikutuksille."
Ihmisillä korostuu pitkän eliniän vuoksi se, että säteilyn aiheuttama syöpäriski kasvaa pienistäkin annoksista ja elinaikana hankittu kokonaissäteilyannosmäärä siis määrää syöpäriskin suuruuden. Linnut ja muut vähemmän aikaa elävät eivät ehkä itse ehdi kärsiä säteilystä, mutta ovat tehokkaita radioaktiivisten aineiden levittäjiä.- säteilyhän
Vastaaja kirjoitti:
Mun mielestä on hyvä asia, että ydinvoimayhtiö ampui nuo linnut. Eivät levittele radioaktiivisia saasteita ympäriinsä. STUKin mukaan
"On osoittautunut että nisäkkäät, ihminen mukaan luettuna, sekä linnut ja havupuut ovat kaikkein herkimpiä säteilyn vaikutuksille."
Ihmisillä korostuu pitkän eliniän vuoksi se, että säteilyn aiheuttama syöpäriski kasvaa pienistäkin annoksista ja elinaikana hankittu kokonaissäteilyannosmäärä siis määrää syöpäriskin suuruuden. Linnut ja muut vähemmän aikaa elävät eivät ehkä itse ehdi kärsiä säteilystä, mutta ovat tehokkaita radioaktiivisten aineiden levittäjiä.vain nopeuttaa evoluutiota.
- Windy
Oikein paljastunut "yllättävä ja suuren uhka".
- Mie
Kas tässä meillä pulma: aiheuttaako lokki säteilysairauksia vai lintuinfluenssaa. Ja eläinsuojelijat eivät tietenkään anna ampua niitä. On maailma mallillaan.
Vaikea uskoa, että laitoksen tila olisi niin huono, että lokinpaska olisi vaarallisen aktiivista. Toivottavasti kyseessä oli ns. paskajuttu."Vaikea uskoa, että laitoksen tila olisi niin huono, että lokinpaska olisi vaarallisen aktiivista. Toivottavasti kyseessä oli ns. paskajuttu"
Artikkeli näyttää nyt menneen maksulliseksi. Eräänä tapahtumien selittäjänä siinä oli joku laitoksen johtajista. Ei 'osannut' sanoa pakastettujen lintujen lukumäärää, veikkaili että 'joitakin satoja'. Pakastaminen taas oli tarpeen estämään linnuissa olevien radioaktiivisten aineiden leviäminen. En tiedä mitä jatkossa niille tekevät - ongelma on yksi ongelma lisää Sellafieldille.
Greenpeacehan on jo vuosia sitten kertonut radioaktiivista saastetta levittävistä linnuista Sellafieldissä.
Ydinenergian ansiosta likaisen pommin valmistus on lapsellisen helppoa. Nyt siis luontokin on varustettu terroristien asein. Seuraava päähäsi osunut lokin paska voikin olla radioaktiivisella saasteella terästetty likainen pommi.
Mitähän kaikkea kamalaa ydinenergia - ihmislajin mielettömyyden huippu - vielä tuo tullessaan? Aina paljastuu toinen toistaan karmeampia tosiasioita.
Vinkin kirjoitukseeni sain toisaalta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000109&posting=22000000010564609
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115307Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923262Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403146- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271585Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161159