Sukupuolitautien levittäminen

Typerä uhri

Kertookaa minua fiksummat, mitä laki sanoo tästä: Tutustuin vajaa vuosi sitten mieheen, johon todella rakastuin ja jonka kanssa aloitin suhteen. Hänellä on genitaaliherpes ja hän tiesi sen, vaikka ei minulle kertonutkaan. Sitä vastoin hän väitti kärsivänsä kumiallergiasta, joten kondomit ehkäisynä oli poissuljettu vaihtoehto. Sain melko pian itsekin tietysti tartunnan ja kannan virusta nyt loppuelämäni.

Suhde on hyvää vauhtia kariutumassa. Haluaisin perheen, mutta mahdollisuuteni ovat melko olemattomat; tietysti kerron seuraavalle aviomieskandidaatille herpeksestäni, koska ymmärtääkseni sen tietoinen levittäminen on rikos. Todennäköisyys, että joku suostuisi hankkimaan lapsia kanssani, lienee melko pieni. Hänhän asettaisi itsensä alttiiksi tartunnalle, herpes kun on siitä ikävä, että tarttuu oireettomanakin. Eli lasta yrittäessäni syyllistyisin siis itse automaattisesti rikokseen?

Onko mitään keinoa saada minua tartuttanutta miestä vastuuseen teostaan? En haluaisi hänen levittävän tautia edelleen, ja totta helvetti kärsin itse tästä tilanteesta suunnattomasti. Saako tuollaisesta vastuuttomasta toiminnasta nykypäivänä edes jonkunlaisen rangaistuksen?

Viimeisen puolen vuoden aikana oma herpekseni on aktivoitunut neljä kertaa, ja lääkkeet ovat kalliita. Yksi kuuri maksaa melkein seitsemän kymppiä. Jos mietin tulevia vuosia, niin kustannukset pelkästään lääkkeiden osalta saattavat kohota suuriksikin, puhumattakaan siitä henkisestä surusta, että perheen perustaminen taitaa jäädä haaveeksi.

Kommentteja? Olen kiitollinen kaikista mahdollisista neuvoista.

5

5494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • caveat.emptor

      " Saako tuollaisesta vastuuttomasta toiminnasta nykypäivänä edes jonkunlaisen rangaistuksen?"

      Eipä taida saada. Siis on tietenkin on rangaistavaa esim. tahallinen aidsin/HIV levittäminen, jolloin voi saada tuomion vaaran aiheuttamisesta, koska sairauden aiheuttama hengen/terveyden menettämisen vaara on olennainen. Samoin on kielletty eräiden tartuntatautilaissa mainittujen tautien tahallinen ja tietoinen levittäminen, mutta laki koskee vain tauteja jotka on mainittu tartuntatautiasetuksessa.
      http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2003/20031383

      Mutta asetuksessa ei mainita sukupuoliteitse tarttuvaa Herpestä, jolloin sen levittäminen ei ole tartuntatautilain perusteella kiellettyä. Toisaalta Herpes ei aiheuta kuitenkaan sellaista terveyden tai hengen menetyksen vaaraa, joten myöskään ei voida syyttää vaaran aiheuttamisesta.

      Periaatteessa olisi kai mahdollista hakea hyvitystä tuleviin lääkekuluihin siviilikanteen kautta, mutta aika vaikeaa se on, pitäisi pystyä näyttämään toteen, että mies on tartuttanut herpeksen, ja että hän on tehnyt sen tietoisesti. Joten oikeastaan ei voi kuin todeta että: Elämä on!

      Tietenkin asia on sitten eri, jos tulet raskaaksi,ja syntyvä lapsi saa herpestartunnan ja joutuu saadusta infektiosta hengenvaaraan, jolloin vaaran aiheuttaminen tulee syytteenä kyseeseen, mutta se on sitten eri tapaus.

      • Typerä uhri

        Olin yhteydessä sekä juristiin että poliisiin. Kyseessä on vanhingon teko, seurauksena pysyvä haitta. Saan korvatuksi lääkekulut, ja sen lisäksi kipurahoja.

        Tyyppi jättää toivottavasti seuraavan kerran tarinoimatta kumiallergiasta ja kaivaa kortsut esiin :-)))


    • ,,,.........,,,,,,

      Toki olet itse ollut tyhmä, mutta, jos haluat voin auttaa sinua niin, että herpeksen tartuttaja maksaa sinulle loppuelämän herpeslääkkeet. Se, että hän järjesti sinut tuohon tilanteeseen, on anteeksiantamatonta. Joten laitetaan ukko maksamaan tekosensa, ilman viranomaisten apua.

    • um.
    • Ammatti sivuaa oikeuslaitosta

      Ns. ei hengenvaarallisten tautien, vaikkakin pitkäaikaisten ja krooniseksikin jäävien, kanssa tilanne on se ettei niistä voi hakea mitään korvauksia. Rikoksen tunnusmerkistö ei täyty siinä määrin, että voisi juttua nostaa.

      Vakavammat taudit voidaan joista on ilmoitusvelvollisuuskin partnerille (käytännössä HIV, AIDS ja Hepatiitti), voidaan yksilöidä harvinaisuutensa vuoksi siinä määrin tiettyyn partneriin, että syytteitä voidaan nostaa. Tosin niidenkin läpimeno on aina tapauskohtaista, on eriasia tartuttaa yksi vahingossa kuin olla "Hiv-Thomas".

      Kuten itsekin sanoit, kyseisenkaltainen tauti on sitäluokkaa ettei kykene juttua nostamaan. Ensinnäkään näistä ei muutenkaan pysty, ja toisekseen ei kykene näyttämään mistä sen on saanut. Onhan voinut olla sinulla jo vaikka ennestään tai olet saanut sen muualta.

      Yhtäkaikki, näiden kanssa tarvitsee elää "omillaan" ja huolehtia ehkäisystä. Jälkiviisas tietenkin on helppo olla, mutta lain edessä ei tälle tilanteelle mahda mitään. Tiedän itsekin tapauksia, että on kokeiltu nostaa juttua tällaisista mutta bumerangina ammutaan alas samantien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11442
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7086
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      102
      5848
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5209
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4321
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4099
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3564
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3561
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3110
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3085
    Aihe