UPM irtisanoo 3 600

Jussi77

Lukekaapas taas, mitä yhteiskuntavastuullinen firma UPM aikoo. Uutinen keskiviikolta noin kello 10:

UPM aikoo vähentää 3 600 työntekijää 2006-2008. Suomessa yhtiö vähentää runsaat 900 henkeä. Yhtiö suunnittelee Voikkaan paperitehtaan sulkemista ja mahdollisesti useiden paperikoneiden sulkemista muilla tehtailla.

Tässä on siis kotimainen malliyritys! Ei ihme, että "kilpailukyky" saadaa pidettyä korkeana, kun kohta ei oo juuri ketään muita töissä kuin johtoporras ja monta tuhatta kiinalaista.

Myös Elcoteq on tänään osoittanut, kuinka paljon se rakastaa suomalaisia työntekijöitään. Nimittäin niin paljon, ettei halua pitää heitä turhaan töissä:

Elektroniikan sopimusvalmistaja Elcoteq aloittaa yt-neuvottelut. Neuvottelut koskevat enimmillään 120 henkeä Espoossa, Lohjalla, Salossa ja Turussa. Yhtiö työllistää Suomessa 870 henkeä. Neuvottelujen piirissä on muun muassa tuotesuunnittelua tarjoavan yksikön henkilöstöä.
Elcoteqin mukaan uudelleenjärjestelyistä voi seurata lomautuksia, osa-aikaistamisia tai työsuhteiden päättämisiä.

7

2126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paperimiehen tulevaisuus

      Ahneiden paperimiesten lakkoilut ovat sitten historiaa. Johan niiden laardiperseiden lässytykset ylipainoisen sylki suusta korskuvan Ahosen suusta alkoivatkin olla persiistä.

      Maksan roposeni mieluummin WC paperista vaikka intialiselle köyhälle kuin öky-paperimiehelle.

      • on miehen puheet

        Muuta reppahousu itsekin Intiaan, niin saat pyyhkiä tikulla.


    • PuuPääPaviaani

      Kusivat lakkoillessaan omille kintuilleen, kyllähän sen jo silloin tiesi. Toisaalta aino mies joka saa omansa takaisin on se joka kusee vastatuuleen.

    • Pappa

      Vai pitäisi UPMn ajaa itsensä konkurssiin pitämällä suojatyöpaikkoja Suomessa! Tottakai UPM voisi nykyrakenteella sinnitellä vielä viisikin vuotta, mutta sitten tulisi sitä suurempi rysäys. Esimerkiksi Kiinassa valtion yritykset törmäsivät juuri tätän.

      Paperiteollisuus on sellaisen rakennemuutoksen edessä, että sitä ei ole sen 100 vuotisen historian aikana ennen nähty.

      • ex pap pomo

        Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.


      • Pappa
        ex pap pomo kirjoitti:

        Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.

        On maailman trimmatuin ja tehokkain. Ei se muutoin pystyisi maksamaan moisia palkkoja, voittoja ja kantohintoja.

        Juu, Suomessa hitaasti kasvaneesta havupuusta saa parasta sellua ja paperia.

        Muutos tulee kuitenkin. Paperista on ylitarjontaa, ehkä se on suhdannevaihtelua, mutta tuskin pelkästään. Markkinat ovat painottumassa kaukoitään.

        Tietotekniikka on tekemässä kaikesta painopaperista tarpeettoman. Siitä on puhuttu ja sitä ennustettu yli 20 vuotta. Konttoreissa A4 saasteen alasajon alkaminen on nyt lopulta tosiasia. Tämä kirpaisee tulostimien ja kopiokoneiden tekijöitä yhtä paljon kuin painopaperinkin. Ja muutos on nopeampi kuin kukaan haluaa uskoa!


      • Pappa-2
        ex pap pomo kirjoitti:

        Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.

        Kerros nyt taas, kuinka Suomen paperiteollisuus on huippuiskussa! Taitaa olla huippu itkussa.

        Eikös se Bentosin tehdas pärjää?
        Enson pomo just valitti, kun painopaperin kulutus on mennyt puoleen.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      323
      9031
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5588
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      332
      5103
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      71
      3545
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2992
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      58
      2377
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2332
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2268
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2226
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2123
    Aihe