Lukekaapas taas, mitä yhteiskuntavastuullinen firma UPM aikoo. Uutinen keskiviikolta noin kello 10:
UPM aikoo vähentää 3 600 työntekijää 2006-2008. Suomessa yhtiö vähentää runsaat 900 henkeä. Yhtiö suunnittelee Voikkaan paperitehtaan sulkemista ja mahdollisesti useiden paperikoneiden sulkemista muilla tehtailla.
Tässä on siis kotimainen malliyritys! Ei ihme, että "kilpailukyky" saadaa pidettyä korkeana, kun kohta ei oo juuri ketään muita töissä kuin johtoporras ja monta tuhatta kiinalaista.
Myös Elcoteq on tänään osoittanut, kuinka paljon se rakastaa suomalaisia työntekijöitään. Nimittäin niin paljon, ettei halua pitää heitä turhaan töissä:
Elektroniikan sopimusvalmistaja Elcoteq aloittaa yt-neuvottelut. Neuvottelut koskevat enimmillään 120 henkeä Espoossa, Lohjalla, Salossa ja Turussa. Yhtiö työllistää Suomessa 870 henkeä. Neuvottelujen piirissä on muun muassa tuotesuunnittelua tarjoavan yksikön henkilöstöä.
Elcoteqin mukaan uudelleenjärjestelyistä voi seurata lomautuksia, osa-aikaistamisia tai työsuhteiden päättämisiä.
UPM irtisanoo 3 600
7
2151
Vastaukset 7
- Paperimiehen tulevaisuus
Ahneiden paperimiesten lakkoilut ovat sitten historiaa. Johan niiden laardiperseiden lässytykset ylipainoisen sylki suusta korskuvan Ahosen suusta alkoivatkin olla persiistä.
Maksan roposeni mieluummin WC paperista vaikka intialiselle köyhälle kuin öky-paperimiehelle.- on miehen puheet
Muuta reppahousu itsekin Intiaan, niin saat pyyhkiä tikulla.
- PuuPääPaviaani
Kusivat lakkoillessaan omille kintuilleen, kyllähän sen jo silloin tiesi. Toisaalta aino mies joka saa omansa takaisin on se joka kusee vastatuuleen.
- Pappa
Vai pitäisi UPMn ajaa itsensä konkurssiin pitämällä suojatyöpaikkoja Suomessa! Tottakai UPM voisi nykyrakenteella sinnitellä vielä viisikin vuotta, mutta sitten tulisi sitä suurempi rysäys. Esimerkiksi Kiinassa valtion yritykset törmäsivät juuri tätän.
Paperiteollisuus on sellaisen rakennemuutoksen edessä, että sitä ei ole sen 100 vuotisen historian aikana ennen nähty.- ex pap pomo
Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.
- Pappa
ex pap pomo kirjoitti:
Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.
On maailman trimmatuin ja tehokkain. Ei se muutoin pystyisi maksamaan moisia palkkoja, voittoja ja kantohintoja.
Juu, Suomessa hitaasti kasvaneesta havupuusta saa parasta sellua ja paperia.
Muutos tulee kuitenkin. Paperista on ylitarjontaa, ehkä se on suhdannevaihtelua, mutta tuskin pelkästään. Markkinat ovat painottumassa kaukoitään.
Tietotekniikka on tekemässä kaikesta painopaperista tarpeettoman. Siitä on puhuttu ja sitä ennustettu yli 20 vuotta. Konttoreissa A4 saasteen alasajon alkaminen on nyt lopulta tosiasia. Tämä kirpaisee tulostimien ja kopiokoneiden tekijöitä yhtä paljon kuin painopaperinkin. Ja muutos on nopeampi kuin kukaan haluaa uskoa! - Pappa-2
ex pap pomo kirjoitti:
Paskaa puhut, Suomen sellu ja paperiteollisuus on maailmain huippuun trimmatuin,maailmanmarkkinahinnat päätetään muualla,turha maalailla piruja seinälle kun ette tiedä alasta hevon persettä,on erilaisia kuituja,niitä mitä kasvaa pohjoisessa ei esim kasva etelässä.
Kerros nyt taas, kuinka Suomen paperiteollisuus on huippuiskussa! Taitaa olla huippu itkussa.
Eikös se Bentosin tehdas pärjää?
Enson pomo just valitti, kun painopaperin kulutus on mennyt puoleen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398