mitä helvetin järkeä on siinä ,että pommin
tekemiseen voi kuka tahansa höyrypää imuroida
tiedot netistä. valvontaa tulisi ehdottamasti tiukentaa ja lakiin tulisi sisällyttää selkeät
säädökset , mitä netissä saa julkaista ja mitä ei.
tuskinpa painovapauden nimissä voidaan vaatia,että
pomminteko-ohjeet pitäisi olla kaikkien saatavilla ? tällä systeemillä höyrypäille annetaan avaimet käteen ja jälki on nähdyn kaltaista.
pommi netissä
13
5451
Vastaukset
- The Crow
Koska sellaisiin ohjeisiin ei ole terveellistä luottaa. Se on omalla terveydellä leikkimistä ja niiden tietojen pohjana on se, että niistä ei voi valittaa, jos se räjähti kasvoille. Ainoastaa napalmin ohjeenseen voi luottaa, mutta se ei räjähdä päin kasvoja.
- Netti ja media juuri
Hra R.I.P.:n kommentti paljastaa lähemmin tarkasteltaessa asian ytimen. Täällä on runsaasti nuorisoa jotka miettivät alitajuisesti terroripommintekoa vaikka taistelevatkin sitä vastaan. Syynä on että he jo taaperoikäisestä ovat olleet kaupallisen ulkomaisen väkivaltaviihteen ja -pelien piirissä. Tämä on todettu tutkimuksissa USA:n, Norjan ja Suomen terroriteoista. Ja perimmäinen tekijä on yhteiskunta. Valtaa pitävät sotilaallisella uhalla pelottelevat kyyniset poliitikot joiden pimeät asekaupat köyhdyttävät kansakunnan taloudellisesti sekä henkisesti.
- Jope
Kyllä ne jotka haluavat tehdä jotain tuon kaltaista niin tekevät sen myös ei se internetistä kiinni ole.
Jos nyt kielletään pomminteko-ohjeet, seuraavaksi porno peran kotileikkisivut (voi joku saada vaikka tippurin matkimalla). sitten jotain muuta... otetaan Pohjoiskoreasta mallia suljetaan koko maa.
Montako vuotta on internetti ollut suomessa, en tiedä montako vastaavaa tapausta tiedät? Yhtä hyvin häiskä olisi voinut hankkia rynnäkkökiväärin suolata muutaman enemmän. Muistatko Murasen pojan? Olisiko silloin ollut puhetta että jalkajouset luvanvaraisiksi. montako tapausta sen jälkeen... ei taida olla vieläkään luvanvaraisia.
Sanoisin että ennemminkin sairaanhoitoon varoja.
kuitenkin muistoa kunnioittaen, Jope.- R.I.P
edelleenkin olen sitä mieltä ,että asiallinen tai
viihteellinen aineisto ei lukeudu siihen
kategoriaan ,joka pitäisi kieltää.
pommin valmistusohjeet on mielestäni sellaista
matskua ,joka ei kuulu nettiin.
yksikin tällainen tapaus on liikaa...
- Big
Kannatat siis tätä fasistista yhteiskuntaa. OK laitetaan kaikille lähettimet ihon alle, joilla voidaan seurata kaikkien menoja, voidaan valvoa kaikkia, sitä kai tahdot...
Sensuroidaan netti, ainakin google, se löytää jopa pornoa... ja hui pommiohjeita, ja löytyipä huumeita puolustavia sivujakin. Tietenkin ne on yhteisen hyvän nimissä sensuroitava.
Ja suomalaisia on estettävä matkustamasta ulkomaille saamaan pahoja vaikutteita.
Tätä te kaikki tahdotte ! Miettikää kuudesti ennenkuin luovutte itsenäisyydestänne ! - hassua
tosiaan, pommintekoon tarvittavat aineet kun voi ostaa uutenavuotena lähimarketista tai mistä rakettitiskiltä tahansa. Nyt kai sitten ilotulitteetkin pitäisi kieltää?
- sup
..internetin sensuroiminen niin, ettie sieltä löytyisi mitään "kiellettyä" materiaalia on täysin mahdotonta ?
Kun tämmöinen "pommisivusta" suljetaan, niin sivujen ylläpitäjä vain siirtää sivut uudelle palvelimelle, joka sijaitsee viakka toisella puolen maapalloa. Ja niiden sulkemiseen ei muun valton viranomaisilla ole mitään asiaa. Ja kaikkia noita "kiellettyjä" sivuja olisi ihan mahdotonta löytää kaikkia ja vielä saada ne suljetuksi.
Ja semmosia sivuja, missä on täydelliset pomminteko-ohjeet rakentaa vastaava, kuin myyrmannissa räjähti, ei varmaan kovin montaa ole, ja kukaan, joka ei tiedä kemiasta muuta kuin yläasteella oeptetun, ei semmoisia voi alkaa tekemään.
Se myyrmannin räjäyttäjä opiskeli kemiaa koulussa ja itsenäisesti ja se olisi varmasti tehnyt sen pommin, vaikka sitä kotikemian foorumia ei olisi ollutkaan. - eno
ei.
- Bomberman
Kaikki pommintekijät(niin kuin minäkin)ovat jo dowloadanneet vortexsin keittokirjan,jolly rogerin keittokirjan,anarkistin keittokirjan,puskajupin keittokirjan jne...joten ei paljoo auta jos pommisivut kielletään.
- Natrium 93
Olen samaa mieltä Bombermanin kanssa. Jos joku oikeasti haluaa tehdä pommin kyllä hän siihen aina keinot löytää. Pommeista innostuneille pitäisi kertoa kuinka vaarallisia ne ovat, eikä kieltää niitä. Kieltäminen lisäisi vain eripuraa ja pommeista innostunut saisi ohjeet jostain kavereiltaan tai netistä tai itse valmistmalla (joka on taas vaarallista). Minut otettiin kuraattorin puhutteluun siitä että olen kiinnostunut vaarallisista aineista (opiskelen kemiaa ammattikoulussa), ja hän uhkasi soittaa poliisit perään jos vielä puhun jostain vaarallisesta koulun alueella. Että näin kielletään puhuminenkin. Ikä 16
- Iik kauheaa!
Natrium 93 kirjoitti:
Olen samaa mieltä Bombermanin kanssa. Jos joku oikeasti haluaa tehdä pommin kyllä hän siihen aina keinot löytää. Pommeista innostuneille pitäisi kertoa kuinka vaarallisia ne ovat, eikä kieltää niitä. Kieltäminen lisäisi vain eripuraa ja pommeista innostunut saisi ohjeet jostain kavereiltaan tai netistä tai itse valmistmalla (joka on taas vaarallista). Minut otettiin kuraattorin puhutteluun siitä että olen kiinnostunut vaarallisista aineista (opiskelen kemiaa ammattikoulussa), ja hän uhkasi soittaa poliisit perään jos vielä puhun jostain vaarallisesta koulun alueella. Että näin kielletään puhuminenkin. Ikä 16
Tutkin huvikseni, mitä tietoa netistä löytyy biologisista aseista. Parissa tunnissa opin, kuinka voi valmistaa kotiolosuhteissa botuliinia. Siihen verrattuna hermokaasut ovat hyttysmyrkkyjä. En kuitenkaan ole ajatellut myrkyttää ketään.
Saman tiedon olisin löytänyt kirjastostakin, tai kirjakaupasta. Kiellettäisiinkö nekin? Tulee mieleen antiutopia Fahrenheit 451, vaikka useimmiten tämä maailma näyttäytyykin Aldous Huxleyn Uljaana uutena maailmana.
Kysymys on jokaisen yksilön omista valinnoista. Eivät kaikki aseista kiinnostuneetkaan ole tulevia sarjamurhaajia. Eivätkä kaikki Alibin lukijat suunnittele pankkiryöstöä.
Ylenpalttinen turvavaltiokehitys johtaa väistämättä pahoinvointiin, mutta harvoin tuo lisää turvallisuutta. Sosiologit olivat jo vuosikymmeniä sitten huolissaan kontrollifriikeistä, ja näkivät hyvin lähitulevaisuuteen.
Pomminteko-ohjeita oli vielä 1960-luvun yhteiskoulun kemian kirjoissakin, mutta 1970-luvun kirjoista ne katosivat. 1940-luvun oppikirjoista löytyy ohjeita röntgenkoneiden valmistamiseen. Sekin on hauska harrastus. Pitäähän sitä ihmisellä olla oma säteilylähde.
Maailman sivu pelle pelottomat ovat pommeja rakennelleet, mutta siinä täytyy pitää järki mukana. Kemia on saamarin vaikeaa, eikä sillä kannata liikaa leikkiä, ettei käy kuin Alfred Nobelin veljelle. Minä ainakin hiivistelin eteisen puolella, kun kaveri joskus teki nitroglyseriiniä olohuoneessaan. Vaan oli onni myötä, ei räjähtänyt näpeissä. - pasi pommi
sitä minäki että kaikillahan se on ja kun se ladataan esim tunniksi niin jo silloin monet ovat nähneet sen ja LADANNEET SEN (mikäli mahdollista)
netti ja media juuri oot vitu pelle jätkä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1953924Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t522788Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per771360Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101199Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020991- 46964
- 48911
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt223895Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107696