Olen huomannut että sinisiä makuuvaunuja on kahden laisia. Toisissa on kyljessä leveät ikkunat ja toisissa kapeat, pimeämmät ikkunat. Onko nämä vaunut eri vuosimallia vai onko niitä tehty kahdenlaisia. Olen ottanut joittenkin kapea ikkunaisten numeroita ylös.
Makuuvaunujen ikkunat
8
990
Vastaukset
- saman............
Oletko muuten huomannut että busseja on kahdenlaisia. Sellaisia joissa on ovia, ja sellaisia joissa ei ole.
- Tpe-Hpk
En tunne tarkkaan makuuvaunuja mutta eikös niitä ole valmistettu kaksi sarjaa, ensimmäiset 70 luvun alussa ja toiset 80 luvulla. Olisiko tässä syy ikkuna-eroon?
- pallokala
"Aloitteleva harrastaja" on näemmä ryhtynyt pohdiskelemaan aika lailla tätä junakaluston erilaisuutta eri puolilta katsottuna. No, ei siinä mitään. Vastaan vielä tämän kerran.
Sinisissä makuuvaunuissa käytävä on toisella sivulla ja hytit ovat poikittain toisella sivulla. Käytäväpuolella on ne isommat harvassa olevat ikkunat ja hyttien puolella ne pienemmät tiheässä olevat ikkunat.
Vanhat makuuvaunut tulivat minulle tutuiksi. Aikoinani kun matkustin mummon luo Kontiomäelle yöjunalla. Nyttemmin makuuvaunumatkailu on jäänyt pois kun pitemmätkin matkat tulee tehtyä autolla. Pitäisiköhän sitä ihan huviksi lähteä yöjunamatkalle jonnekin. Nyt kun on niitä kaksikerroksisia makuuvaunujakin. Ne ovat punavalkoisia ja niiden ikkunoihin en ole kiinnittänyt huomiota. Kai kaksikerrosvaunutkin ovat erilaisia eri puolilta katsottuna.
Itse asiassa aika melkein kaikissa vetureissa ja vaunuissa on eroja eri puolilta katsottuina. Joissakin erona ovat jotkin luukut tai säiliöt tai sitten on isompia eroja kuten juuri makuuvaunuissa. Kannattaa yrittää tarkastella kalustoa eri puolilta. Muista kuitenkin, että rata-alueella ei saa kulkea. Pysyttele vain matkustajille tarkoitetuilla alueilla tai ainakin selkeästi rata-alueen ulkopuolella.- kontiomäkeläinen
Punavalkeissa kaksikerrosmakuuvaunuissa ikkunat vaihtelevat myöskin sen mukaan, onko kyseessä käytävän vaiko hyttien puoli.
Uutta ja ennennäkemätöntä on sitten se, että ylä- ja alakerrassa käytävä on vastakkaisella puolella.
http://vaunut.org/kuvasivu.php/20641.html
Tutustu ihmeessä tarkemmin www.vaunut.org sivuihi, sieltä löytyy 25 tuhatta rautateihin liittyvää kuvaa.. - bongari
ookko sä joku junakyttääjä tai siis kyttäät toisia, ettei ne mene sun ratapihalle.
- pallokala
bongari kirjoitti:
ookko sä joku junakyttääjä tai siis kyttäät toisia, ettei ne mene sun ratapihalle.
Olen enemmän kiltti setä, joka ei halua, että nuoret junaharrastajat litsaantuvat junan alle. Minun tehtävänäni ei ole kyylätä eikä kytätä ketään. Jokainen täyspäinen ihminen huolehtii kyllä itse turvallisuudestaan mutta se, että asiasta muistuttaa näin julkisesti ei varmasti ole ainakaan väärin, vai mitä. Oletko eri mieltä.
- matkustaja.
Niissä kapeaikkunaisissa on edullisemmat hinnat. Niissä nukutaan seisaallaan joten matkustajiakin sopii enemmän.
- Rahtarisika
Oletkos muuten huomannut että Sr1 vetureita on kahta eri mallia: toisessa erilaiset sivuikkunat! No ei vaiteskaan kun ovat erilaisia eri puolilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24210676
- 1276873
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h486584- 945494
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324780- 404074
- 613414
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta253358On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na283315Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue263083