Mitä varten on viranomaisia?
-He valvovat että halvalla ei voi rakentaa (rakennustarkastajat)
-He pitävät huolen siitä että velkavangit pysyy velkavankina. (ulosottoviranomaiset)
-He pitävät huolen siitä että yrittäjiä ei tule liikaa, eikä liioin työpaikkoja (lainsäädäntö)
jne...
Mitä varten on viranomaisia?
Sen takia että SDP:n ja SAK:n jäsenet saisi jotenkin päteä koko Suomen "kontrolloreina."
VIRANOMAISTEN TARPEELLISUUS
9
459
Vastaukset
- Jokunen
Pitäisi kyllä vähän harkita, mihin niitä tarvitaan.
Brysselistä kävi käsky, että Itämeren valaita/pyöriäisiä on suojeltava kalastajien verkkoihin sotkeutumasta. Niitä vai kun ei näillä leveysasteilla ole ikinä nähtykään.
Nyt sitten kaksi valasvahtia istuskelee kovalla palkalla Turussa toimistotöissä kuvakirja kourassa ihmettelemässä, minkälaisia otuksia niiden pitäisi olla.
Niitä aikoja ja tapoja - itkeäkö vai nauraa! - Möttöskä
Jos Suomessa rakennettasiin talonrakennuksen määräyksillä auto, vaikka kuplari tai rättirellu. Miten sen saisi liikkumaan. Ainakin metri betonia "palovaarallisen" tilan ympärille. Ja kun on bensatankkikin, siihen pari metriä raudotettua (asbestia ei nykyään saa käyttää).
No, loppuisi ainakin ruuhkat. - huhhuhh
- Pre Kaarina
"
- eihän tuo ole kovin porvari...
Itse voin yrittäjänä sanoa, että kyllä Suomessa on yrittäjien asiat todella huonosti. Varsinkin jos olet pienyrittäjä. Eikös se tulisi muuten olla jokaisen oma asia millaisen paskan rakentaa? Itsehän se siitä tulee kärsimään.
- isoilla ei ollenkaan
eihän tuo ole kovin porvari... kirjoitti:
Itse voin yrittäjänä sanoa, että kyllä Suomessa on yrittäjien asiat todella huonosti. Varsinkin jos olet pienyrittäjä. Eikös se tulisi muuten olla jokaisen oma asia millaisen paskan rakentaa? Itsehän se siitä tulee kärsimään.
Pienet firmat maksavat isommat verot kuin isot oy:t jotka vähentävät melkein kaiken.
- ahtaalla on niin porvari ku...
isoilla ei ollenkaan kirjoitti:
Pienet firmat maksavat isommat verot kuin isot oy:t jotka vähentävät melkein kaiken.
Ainoostaan isot pamput pärjää hyvin.
- valtio
Valtiot on perustettu turvaamaan omaisuus niille joilla niitä vastaan joilla ei ole.
Kaikki valtiothan ovat rikkaiden yksilöiden perustamia, ei ne mitään talonpoikien tekeleitä ole. Tämä ei päde pelkästään valtioihin vaan myös osakeyrityksiin, uskontoihin yms, kaikkeen mikä perustuu omaisuuteen.
Valtion takaa ylöspäin suunautuvan tulonjaon niiltä joilla ei ole niille joilla on. Tätä kutsutaan järjestykseksi. Sekundäärinen funktio on laki eli rikostutkinta yms, mutta se on sekundäärinen ja jos voi sanoa, satunnainen.
No, tähän varmaan joku vastaa jotain nokkelaa ja nimittää mua kommariksi joten kysyn jo nyt että paljonko palkkaa saat Supolta tän palstan kyttäämisestä?- Germaaninen
Länsimainen germaaninen valtio on perustettu alunperin yhtä tarkoitusta varten, nimittäin rahoittamaan armeijan ylläpito.
Se oli sen alkuperäinen tarkoitus, kuningas vain on "toimitusjohtaja" joka johtaa laivaa ...
Nykyvaltiolle armeijan muodostavat varsinaisen armeijan lisäksi kaikki "joukot ja virkamiehet" joiden tarkoitus on varmistaa rahoituksen riittävyys.
Nyt on vain käynyt niin, että "kannettava kuorma" eli elätettävien "sotilaiden" eli virkamiesten määrä on kasvanut niin suureksi, ettei työntekijöille oikein jää mitään, vaikka työn tuottavuus on korkeampi tekniikan ansiosta, mitä milloinkaan historian aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83082842Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952777Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy502385Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1661464Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171162Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481136- 58833
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j12813- 19779
- 77764