VIRANOMAISTEN TARPEELLISUUS

EU Research

Mitä varten on viranomaisia?

-He valvovat että halvalla ei voi rakentaa (rakennustarkastajat)

-He pitävät huolen siitä että velkavangit pysyy velkavankina. (ulosottoviranomaiset)

-He pitävät huolen siitä että yrittäjiä ei tule liikaa, eikä liioin työpaikkoja (lainsäädäntö)

jne...

Mitä varten on viranomaisia?

Sen takia että SDP:n ja SAK:n jäsenet saisi jotenkin päteä koko Suomen "kontrolloreina."

9

450

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokunen

      Pitäisi kyllä vähän harkita, mihin niitä tarvitaan.

      Brysselistä kävi käsky, että Itämeren valaita/pyöriäisiä on suojeltava kalastajien verkkoihin sotkeutumasta. Niitä vai kun ei näillä leveysasteilla ole ikinä nähtykään.

      Nyt sitten kaksi valasvahtia istuskelee kovalla palkalla Turussa toimistotöissä kuvakirja kourassa ihmettelemässä, minkälaisia otuksia niiden pitäisi olla.

      Niitä aikoja ja tapoja - itkeäkö vai nauraa!

    • Möttöskä

      Jos Suomessa rakennettasiin talonrakennuksen määräyksillä auto, vaikka kuplari tai rättirellu. Miten sen saisi liikkumaan. Ainakin metri betonia "palovaarallisen" tilan ympärille. Ja kun on bensatankkikin, siihen pari metriä raudotettua (asbestia ei nykyään saa käyttää).

      No, loppuisi ainakin ruuhkat.

    • huhhuhh

      • Pre Kaarina

        "


      • eihän tuo ole kovin porvari...

        Itse voin yrittäjänä sanoa, että kyllä Suomessa on yrittäjien asiat todella huonosti. Varsinkin jos olet pienyrittäjä. Eikös se tulisi muuten olla jokaisen oma asia millaisen paskan rakentaa? Itsehän se siitä tulee kärsimään.


      • isoilla ei ollenkaan
        eihän tuo ole kovin porvari... kirjoitti:

        Itse voin yrittäjänä sanoa, että kyllä Suomessa on yrittäjien asiat todella huonosti. Varsinkin jos olet pienyrittäjä. Eikös se tulisi muuten olla jokaisen oma asia millaisen paskan rakentaa? Itsehän se siitä tulee kärsimään.

        Pienet firmat maksavat isommat verot kuin isot oy:t jotka vähentävät melkein kaiken.


      • ahtaalla on niin porvari ku...
        isoilla ei ollenkaan kirjoitti:

        Pienet firmat maksavat isommat verot kuin isot oy:t jotka vähentävät melkein kaiken.

        Ainoostaan isot pamput pärjää hyvin.


    • valtio

      Valtiot on perustettu turvaamaan omaisuus niille joilla niitä vastaan joilla ei ole.
      Kaikki valtiothan ovat rikkaiden yksilöiden perustamia, ei ne mitään talonpoikien tekeleitä ole. Tämä ei päde pelkästään valtioihin vaan myös osakeyrityksiin, uskontoihin yms, kaikkeen mikä perustuu omaisuuteen.
      Valtion takaa ylöspäin suunautuvan tulonjaon niiltä joilla ei ole niille joilla on. Tätä kutsutaan järjestykseksi. Sekundäärinen funktio on laki eli rikostutkinta yms, mutta se on sekundäärinen ja jos voi sanoa, satunnainen.

      No, tähän varmaan joku vastaa jotain nokkelaa ja nimittää mua kommariksi joten kysyn jo nyt että paljonko palkkaa saat Supolta tän palstan kyttäämisestä?

      • Germaaninen

        Länsimainen germaaninen valtio on perustettu alunperin yhtä tarkoitusta varten, nimittäin rahoittamaan armeijan ylläpito.

        Se oli sen alkuperäinen tarkoitus, kuningas vain on "toimitusjohtaja" joka johtaa laivaa ...

        Nykyvaltiolle armeijan muodostavat varsinaisen armeijan lisäksi kaikki "joukot ja virkamiehet" joiden tarkoitus on varmistaa rahoituksen riittävyys.

        Nyt on vain käynyt niin, että "kannettava kuorma" eli elätettävien "sotilaiden" eli virkamiesten määrä on kasvanut niin suureksi, ettei työntekijöille oikein jää mitään, vaikka työn tuottavuus on korkeampi tekniikan ansiosta, mitä milloinkaan historian aikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      310
      6136
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      62
      3989
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3332
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3244
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      83
      3168
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      180
      3089
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2556
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      52
      2281
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      213
      2217
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2103
    Aihe