Suomalaiset matkanjärjestäjät jatkavat Viipurin matkojen boikottia.
Viipurin viranomaisten lupaus lisätä miliisejä Viipurin torille ei riitä suomalaisille matkanjärjestäjille.
Suomalaisten ensisijainen vaatimus on ,että Viipurin miliisi keskittyy suomalaisia ryöstelevien rikollisten pidättämiseeen.
Suomalaisten täytyy tuntea olonsa Viipurissa turvalliseksi ,eikä se ole mahdollista ,jos suomalaisia ryöstelevät rikolliset juoksevat Viipurissa vapaalla jalalla,sanoo Vistamatkojen toimitusjohtaja Seppo Salmela maanantaina.
Viipurin miliisi selvästi suojelee suomalaisia ryösteleviä tunnettuja rikollisia ,kun ei edes yritä pidättää heitä.
Ilmeisesti Viipurin miliisi saa osan rosvojen ryöstösaaliista itselleen
Miksi Viipurin miliisi ei pidätä suomalaisia
6
447
Vastaukset
- Mikko
Miliisi ei erotu muista rosvoista muuten kuin virkamerkistä. Aivan samalla tavalla vievät turistien rahat kuin muutkin pikkurosvot. Miliisi ryösti tuttavani aseella uhkaamalla. Uhkasi vielä tappavansa jos menee tekemään rikos-ilmoituksen. Tiedän kyseisen miliisin. Sillä on tapana määrätä mielivaltaisia sakkoja aivan mistä tahansa. Jos vaadit päästä asemalle selvittämään asiaa niin pääsee auto ajelulle miliisien kanssa ja pääsee jalkamieheksi jostain laita kaupungilta rahattomana. Et sillein. Ne torin pikku rosvot on mitätön harmi oikean miliisin rinnalla.
- Minä en
Mikäli typerät juntit eivät osaa huolehtia itsestään ja omaisuudestaan, on silloin syytä pysytellä itärajan länsipuolella.
Suomalaiset ovat aina olleet tyhmiä ja helposti höynäytettäviä hölmöjä, tämän Stalinkin huomasi aikoinaan. Suomalainen ei kykene puolustaamaan omaisuuttaan, vaan alistuu kohtaloonsa surkeana ruikuttaen sen sijaan että puolustaisi ja varjelisi omaa etuaan.
Taskuvarkaat eivät pelkää Suomalaista, sillä on hyvin todennäköistä, että juntilta tulisi nekkuun jos jää kiinni, vaan hidasälyinen suomalainen harvoin edes huomaa tulleensa höynäytetyksi kuin vasta liian myöhään, jolloin hän häkeltyy täysin eikä ymmärrä että häntä on viety kuin metrin mittaa.
Nämä tosiasiat tunnetaan hyvin jokaisessa ulkomaan matkakohteessa, jonne suomalaisjuntteja roudataan, joissa paikalliset taskuvarkaat sekä kaikenkarvaiset silmänkääntäjät ja huijarit tottakai käyttävät tyhmäksi ja avuttomaksi tunnettua suomalaista armotta hyväkseen.- Jurputtaja
Eikös se Stalin ollut höynäytettävä kun tänne aikoinaan yritti tuoda puna-armeijaansa?
Ja Suomalaiset kaikkea muuta kuin alistuivat.... - Suomalainen
On sallittua ryöstää hölmöä ihmistä? Kyllä moraalikäsitteet ovat erilaiset mulla ja sulla veli(!) venäläisellä...
- Retu
Suomalainen kirjoitti:
On sallittua ryöstää hölmöä ihmistä? Kyllä moraalikäsitteet ovat erilaiset mulla ja sulla veli(!) venäläisellä...
Hölmön erottaminen rahoistaan on jokaisen itseään kunnioittavan huijarin velvollisuus.
- Morozow
Jos minä ryhdyn Suomen alueella väkivalloin ryöstämään niitä kymmeniätuhansia "tyhmiä" venäläisiä, jotka matkailevat täällä joka vuosi.
Olisitko valmis kertomaan suomalaisille viranomaisille, että oma vika, mitäs tulivat.
Venäläisten onneksi on olemassa se kulttuuriero.
Ja se ero ei todellakaan ole venäläisten, "vanhan kulttuurikansan" edustajien eduksi.
Eikä Sinun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie827234Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346543Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644142Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652228- 141542
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981250