Genocide: Russia and the New World Order

SergeiM

Kehoitan kaikkia lukemaan professori Sergei Glazjevin kirjan Genocide: Russia and the New World Order.

Täällä pieni esittely kirjasta:
http://www.larouchepub.com/pr/1999/glazyev_book_pr_991203.html


Kirja ottaa kantaa erityisesti 1990-luvun tapahtumiin, jotka olivat täysin katastrofaalisia koko Venäjän historiassa jopa Stalinin kauteen verrattuna! Gljazev:


quote:
Russia in the 1990s: "The rate of annual population loss has been more than double the rate of loss during the period of Stalinist repression and mass famine in the first half of the 1930s.... There has been nothing like this in the thousand-year history of Russia."--Sergei Glazyev

Venäjä menetti 1990-luvulla lähes kaiken parhaan aivokapasiteettinsa, pääomansa, toimeentulonsa, sotilaallisen mahtinsa ja ylipäänsä yhteiskunnalliset edellytykset toimia valtiona. Kaikki tämä tapahtui Boris Jeltsinin hallituksen siunauksella, "reformeilla", jonka pääarkkitehteina olivat korruptoituneet ministerit kuten Anatoli Tshubais ja Viktor Tshernomyrdin. Ennen muuta Yhdysvallat, ja G. Bush seniorin ja Bill Clintonin hallitukset, olivat Venäjän 1990-luvun suunnan takana. Jeltsin noudatti orjallisesti Yhdysvaltojen hallituksen tahtoa asiassa kuin asiassa. Venäjän lainoituksessa nähdyt reformit olivat ehtoina. Esimerkiksi vuoden 1996 presidentinvaaleissa Bill Clintonin hallitus asetti lainoituksen suoraksi ehdoksi sen, että kolmikko Jeltsin-Tshubais-Tshernomyrdin jatkaa Venäjän johdossa! (tässäpä kouluesimerkki läntisen "demokratian" toteutuksesta Venäjällä).

Venäjän talous supistui vuosittain 5-10% vauhdilla joka johti lopulta romahdukseen vuonna 1998. Vuosina 1995-1998 esimerkiksi Venäjän Karjalassa esiintyi suoranaista nälänhätää, koska valtio oli rahaton eikä kenelläkään ollut varallisuutta investoida mihinkään. Jokainen, jolla oli vähänkään varallisuutta siirsi kaiken oitis lännen pankkeihin. Valtio ei kerännyt veroja ollenkaan, hallitsematon rikollisuus rehotti, ja kunnolliset työtätekevät venäläiset (opettajista ja lääkäreistä alkaen) tekivät töitä ilman palkkaa.

Gljazevin mukaan länsimaat kutsuvat 1990-luvulla Venäjällä vallinneita oloja sanalla "demokratia". Länsimaiden tahto on tänään, että Venäjä palaa harjoittamaan 1990-luvun politiikkaansa.

Gljazev:

quote:
Dr. Glazyev reckons the genocide policy in Russia from the shelling of the Parliament in October 1993, "when the revolutionaries usurped power and assumed full responsibility for the formulation and conduct of social and economic policy.... They carried out, under cover of market reforms, a policy of appropriating the national wealth and colonizing the country for the benefit of international capital, the consequences of which have been catastrophic for the Russian people."

Olihan tuo politiikka lännen kannalta sangen edullista. Joskus tosin läntisiltä johtajiltakin pääsee lipsahduksia, kuten Margaret Thatcherilta, joka höläytti julkisuudessa kerran näin: "Venäläisten lukumäärä täytyy pudottaa 10 miljoonaan, joka on riittävä määrä pumppaamaan Venäjän energiavarannot lännen hyötykäyttöön". 1990-luvun politiikka tuki tätä tavoitetta hyvin, sillä vuosikymmen muistetaan venäläisten suorana kansanmurhana ja ennennäkemättömänä köyhdyttämisenä, joka tosin tapahtui ilman armeijojen myötävaikutusta.

Venäjällä ymmärretään tänään hyvin, mihin 1990-luvun politiikka olisi johtanut jopa lyhyellä aikavälillä. Venäjän hallitsemattomaan hajoamiseen, köyhtymiseen ja sen kaiken varallisuuden siirtymiseen länsimaiseen omistukseen. Venäläisten täytyi puolustautua. Uhka oli verrattavissa Adolf Hitlerin venäläisille muodostamaan uhkaan 1940-luvulla. Uhka ei ollut yhtä suora, mutta omalla tavallaan yhtä pelottava.

Venäjällä muodostui 1990-luvun lopussa vahva pietarilainen klikki, jota alettiin kutsumaan nimellä Siloviki. Silovikin ensisijainen ja ainoa tavoite oli Venäjän koossapitäminen. Hinnalla millä hyvänsä. Siloviki koostui pääosin venäläisistä patriooteista, heidän joukossaan oli myös tuleva presidentti Vladimir Putin. Homma piti tosin hoitaa hienostuneesti, sillä Kremlissä valtaa pitänyt Jeltsinin perhe ei saanut tietää Silovikin todellisista aikeista ennen kuin se olisi heidän kannaltaan liian myöhäistä.

Silovikin suunnitelma onnistui melkeinpä täydellisesti. Vuonna 1999 nousi pääministeriksi tuntematon harmaa virkamies Vladimir Putin, ja jo vuoden päästä hänet valittiin Venäjän presidentiksi. Putinin nosti valtaan Jeltsinin takana todellista valtaa käyttänyt venäjänjuutalainen (ja myös Israelin kansalainen) Boris Berezovski, mafiapäällikko, jota voidaan pitää jopa Venäjän todellisena hallitsijana 1990-luvulla. Berezovski ei aavistanut kenet nosti valtaan - ennen kuin oli liian myöhäistä. Presidentiksi päästyään Putin riisui Berezovskin nopeasti vallasta ja omaisuudesta, ja Berezovski pakeni Englantiin, jossa hän vannoi kostoa Putinille ja syrjäyttävänsä hänet vielä vallasta.

Samoin pinteeseen joutuivat useat muut entiset oligarkit. Mediamoguli ja mafiapäällikkö Vladimir Gusinski, World Jewish Congressin silloinen puheenjohtaja (joka omalla mediakampanjallaan varmisti Jeltsinin uudelleenvalinnan presidentiksi vuonna 1996) pakeni niinikään Israeliin. Putin oli astunut hyvin vaikutusvaltaisten miesten varpaille ja tuhonnut heidän mafiaimperiuminsa. Eipä ihme, että Putin yritettiin salamurhata kaksi kertaa vuoden 2000 aikana, toisella kerralla Putin selviytyi todella onnekkaasti!

Viimeistään nyt länsi huomasi, mikä Putin oli miehiään. Mutta hänen syrjäyttämisensä oli liian myöhäistä, sillä Putin oli täyttänyt kaikki tärkeät virat omilla silovikeillaan. Tästä edespäin Venäjän ulkopolitiikan suunta muuttui merkittävällä tavalla. Se ei enää tulisi olemaan lännen uskollinen ja nöyrä palvelija, joka päästää Exxon Mobilin ja British Petroliumin pilkkahinnalla poraamaan öljyä, ja joka kuljettaa kaiken pääoman maastaan Yhdysvaltojen, Britannian, Sveitsin ja Saksan pankkeihin.

Vuoden 2003 lopussa tapahtui lopullinen välirikko lännen ja Venäjän välillä. Valtaosan Venäjän öljyvarannoista omistaneen Jukosin osake-enemmistö oli siirtymässä Mihail Hodorkovskilta Rothschildin pankkiiridynastian päämiehelle, Jacob Rothschildille. Samalla Rothschildille, jonka isoisä Nathanael Rothschild, rahoitti Japanin voittoon Venäjä-Japani sodassa 1905 ja lopulta Bolshevikkien vallankumouksen vasalliensa Jacob Schiffin ja Kuhn@Loeb pankkiirien kautta.

Putinin oli pakko toimia ja nopeasti. Hodorkovski vangittiin ja heitettiin vankilaan, ennen kuin hän ehti tehdä jotain sellaista, jolla olisi katastrofaaliset seuraukset Venäjän taloudelle ja yhteiskunnalle. Hodorkovskin vangitsemisessa ei sinänsä ollut mitään väärää, sillä hän oli 1990-luvun villinä vuosina syyllistynyt moniin rikoksiin, aina rahanpesun ja veronkierron kautta murhaan asti. Gibraltarilaista Menatep-yhtiötään hyväksikäyttäen Hodorkovski oli siirtänyt laittomasti miljardien dollareiden edestä valuuttaa pois Venäjältä omille yksityisille pankkitileilleen.

Mutta Hodorkovskin rikollinen tausta ei poista sitä tosiseikkaa, että hänen vangitsemisensa syy oli poliittinen - vastaavia muita rikollisia oligarkkeja oli vapaana Venäjällä. Miksi juuri Hodo vangittiin? Hän aikoi tehdä jotain sellaista, joka olisi voinut raunioittaa koko Venäjän nousevan, mutta vielä herkän talouden.

Tämän jälkeen alkoi lännessa ja sen lehdistössä ennennäkemätön vihakampanja Putinia vastaan. Yksikään Venäjän valtionpäämies sitten tsaari Nikolai II:n ei ollut lännessä yhtä julkisesti vihattu kuin Putin. Todellisia diktaattoreita, kuten Leniniä, Stalinia ja Trotskya (pahin näistä kolmesta) jopa arvostettiin lännessä heidän elinaikanaan.

Miksi Putin sitten oli niin vihattu? Hän astui länsimaisen kapitaalin ja länsimaisten pankkiirien etujen tielle, ja alkoi ajaa kansallisia etuja. Venäjän hallitseminen on lopulta avain koko Euraasian hallitsemiseen sen valtavan koon ja luonnonvarojen ansiosta, ja Putin oli viemässä Venäjää pois lännen kontrollista. Jukosin kansallistaminen oli viimeinen ja merkittävin asia, joka teki Putinista lännen suoran vihollisen.

Putin vihastutti toimillaan lännen, mutta samalla auttoi omia kansalaisiaan. Venäjän talouskasvu on yksi nopeimmista maailmassa. Köyhien määrä on puolittunut. Miesten odotettavissa oleva elinaika on noussut lähes neljällä vuodella vuoden 1999 tasoon verrattuna (toki elinaika on edelleen alhainen, vain hieman yli 60 vuotta). Venäjän talous on kaksinkertaistunut Putinin aikana, samoin venäläisten ostovoima. Nämä ovat kiistattomia faktoja. Putin edustaa ennenkaikkea omaa kansaansa. Hän on venäläisten edunvalvoja, ei länsimaisten pankkiirien eikä liikemiespiirien.

Putin ja hänen silovikinsa tekivät sen, mikä heidän piti tehdä. He pitivät koossa hajoamassa olevan valtionsa. Keinot olivat ne, mitä oli käytettävissä.

8

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1990-luvun lopussa.

      Karjalassa elintaso oli romahtanut monilla. Ihmiset eivät saaneet palkkoja työstään, eivät voineet maksaa sähköä tai kaasua, eikä niitä aina jaeltukaan, koska toimittaja ei ollut pystynyt maksamaan sähköyhtiölle.

      Petroskoissa näki jatkuvasti kerjäläisiä. Syrjäytyneitä, alkoholisoituneita ihmisiä. Maaseudulla kolhoosit eivät tuottaneet juuri mitään elintarvikkeita, ne olivat menneet konkurssiin.
      Rahan arvo oli pudonnut olemattomaksi, ihmiset vaihtoivat aina rahat dollareiksi, jos saivat vähänkin käteistä ruplina.
      Tuttavaperhe ei pystynyt enää matkustamaan Suomeen, koska rahavarat olivat työttömyyden seurauksena menneet olemattomiksi. Työttömyys oli tehnyt tehtävänsä.

      Opettajat lakkoilivat ja mm. pysäyttivät liikenteen Murmanskin radalla mielenosoituksena valtiolle.

      Surkeaa aikaa. Vertaan sitä tähän päivään. Syyskuussa käydessäni Petroskoissa asiat olivat jo aivan uudella mallilla. Tavaratalossa oli ostajia, ihmisillä oli rahaa. Autokanta oli parantunut huomattavasti. Ihmiset olivat liikkeellä ravintoloissa ja rantakadun huvittelupaikoissa. Nuorisolla oli kännykät joka iikalla osoituksena kohonneesta elintasosta. Parempaan suuntaan ollaan menossa.

      • SergeiM

        Hienoa että kohentuneen elintason voi itsekin käydä toteamassa, vaikka saman asian toki voi havainnoida myös tilastoissa.

        Palstan venäläisvihaajille vaan tällaiset kirjoitukset taitavat olla myrkkyä, sillä he näkisivät Venäjän mieluummin köyhistyvän ja kurjistuvan kuin vaurastuvan ja nousevan jaloilleen.


      • Sortavalassa.
        SergeiM kirjoitti:

        Hienoa että kohentuneen elintason voi itsekin käydä toteamassa, vaikka saman asian toki voi havainnoida myös tilastoissa.

        Palstan venäläisvihaajille vaan tällaiset kirjoitukset taitavat olla myrkkyä, sillä he näkisivät Venäjän mieluummin köyhistyvän ja kurjistuvan kuin vaurastuvan ja nousevan jaloilleen.

        Siellä voi helposti huomata parantuneet olot seuraamalla rakennusten kunnostusta kaupungissa.

        Muutaman viime vuoden aikana rakennuksia on kunnostettu, viemäri- ja vesijohtoja rakennettu, katuja on kunnostettu. Majoitustiloja on rakennettu ja kunnostettu.
        Lähialueiden hyvä kehitys ei voi olla huono asia suomalaistenkaan kannalta.


      • tie...
        SergeiM kirjoitti:

        Hienoa että kohentuneen elintason voi itsekin käydä toteamassa, vaikka saman asian toki voi havainnoida myös tilastoissa.

        Palstan venäläisvihaajille vaan tällaiset kirjoitukset taitavat olla myrkkyä, sillä he näkisivät Venäjän mieluummin köyhistyvän ja kurjistuvan kuin vaurastuvan ja nousevan jaloilleen.

        Enemmistö suomalaisista toivoo venäläisille menestystä yhteiskuntansa rakentamisessa, mutta kiistatta on myös heitä, jotka iloitsevat jokaisesta 'huonosta' uutisesta, minkä Venäjästä kuulevat.

        Asiasta toiseen:
        Monia minun lisäkseni on varmaan mietityttänyt miten oli mahdollista se, että Venäjällä tapahtunut yhteiskuntajärjestelmän muutos tapahtui lähes väkivallattomasti. Eivät kai kaikki Venäjällä olleet muutoksen kannalla? Näin jälkikäteen vaikuttaa siltä, miten monet venäläiset haikailevat Neuvostoliiton aikaa, aivan samoin mitä entisen Itäsaksan asukkaista monet kaipaavat menetettyä Itä-Saksaa takaisin petyttyään niihin lupauksiin, joita länsi vuosikymmenien ajan propagandassaan tarjoili.

        Venäjä on monessa suhteessa erilainen maa, eikä sen rooli ole mielestäni siinä mielessä ennustettavissa, mitä monien läntisten maiden tulevaisuuden rooli. Voisiko olla mahdollista visio, missä Venäjä vaurastumisensa myötä palaa ainakin osittain 'juurilleen' eli siihen keskenjääneeseen sosialismin rakentamiseen? Mitä mieltä olet Sergei?


      • Ei aivan
        tie... kirjoitti:

        Enemmistö suomalaisista toivoo venäläisille menestystä yhteiskuntansa rakentamisessa, mutta kiistatta on myös heitä, jotka iloitsevat jokaisesta 'huonosta' uutisesta, minkä Venäjästä kuulevat.

        Asiasta toiseen:
        Monia minun lisäkseni on varmaan mietityttänyt miten oli mahdollista se, että Venäjällä tapahtunut yhteiskuntajärjestelmän muutos tapahtui lähes väkivallattomasti. Eivät kai kaikki Venäjällä olleet muutoksen kannalla? Näin jälkikäteen vaikuttaa siltä, miten monet venäläiset haikailevat Neuvostoliiton aikaa, aivan samoin mitä entisen Itäsaksan asukkaista monet kaipaavat menetettyä Itä-Saksaa takaisin petyttyään niihin lupauksiin, joita länsi vuosikymmenien ajan propagandassaan tarjoili.

        Venäjä on monessa suhteessa erilainen maa, eikä sen rooli ole mielestäni siinä mielessä ennustettavissa, mitä monien läntisten maiden tulevaisuuden rooli. Voisiko olla mahdollista visio, missä Venäjä vaurastumisensa myötä palaa ainakin osittain 'juurilleen' eli siihen keskenjääneeseen sosialismin rakentamiseen? Mitä mieltä olet Sergei?

        "Monia minun lisäkseni on varmaan mietityttänyt miten oli mahdollista se, että Venäjällä tapahtunut yhteiskuntajärjestelmän muutos tapahtui lähes väkivallattomasti."

        Kyllä siellä kuoli muutoksen aikana väkeä melko lailla, siitä on kirjakin luettavissa, kuten avauksessa kerrottiin,

        Genocide Russia and the New World Order
        (October 1993-August 1998)

        http://www.watchmenfaithministries.com/images/A_Genocide_-_Russia_and_the_New_World_Order__1999_.pdf


    • ...ovat median kautta ihmisten mielissä edelleen jonkinlaisia sankareita. Ei täällä lehdistö joko ymmärtänyt tai sitten halunnut kirjoittaa siitä, mikä tämän mafian takana oli: siirtää Venäjän rikkaudet juutalaisten pankkiirien omistukseen. Vielä kun Hodorkovski joutui vankilaan, häntä pidettiin täällä jonkinlaisena Venäjän vapauden symbolina ja hänen pidätystään osoituksena Venäjän epädemokraattisuudesta.

      Vaikken Putinia sinänsä niin sympatiseeraa olen täsmälleen samaa mielta kanssasi. Putin, kaikesta mustamaalauksesta huolimatta on tehnyt omalle kansalleen todella isänmaallisen teon. En yhtään ihmettele hänen kansansuosiotaan.

      Nyt Politkovskajan murha ja entisen tiedustelu-upseerin myrkytys ovat ilmiselviä "false-flag" -operaatioita, joiden tarkoitus on pilata Putinin ja nykyisen Venäjän johdon maine. Ja kyllä kai kaikki tietävät ketkä nämä operaatiot hallitsevat...

    • Onko Andrei

      ennen kirjoittanut nimimerkillä Sergei?

      • ?..?..

        Esitellyn kirjan on julkaissut/kustantantanut ja siihen esipuheen kirjoittanut heppu on ollut muutaman kerran Yhdysvalloissa presidentiehdokkaana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1939
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe