"Josefine Mutzenbacher / Wieniläisen ilotytön tarina" lukeutuu saksankielisen eroottisen kertomakirjallisuuden ehdottomiin klassikoihin. Teos ilmestyi vuonna 1906 Wienissä nimellä "Josefine Mutzenbacher oder Die Geschichte einer Wienerischen Dirne von ihr selbst erzählt", joka suomeksi kuuluisi sananmukaisesti "Josefine Mutzenbacher tai Wieniläisen ilotytön tarina hänen itsensä kertomana". Olen lukenut Risto Lehmusoksan suomennoksen teoksesta ja tuon nyt kaikessa lyhykäisyydessään esiin muutamia mietteitä, joita kirja minussa herätti.
Teosta lukiessa käy selväksi, ettei viime vuosisadan alussa kirjoitettu pornografinen proosa kieliasunsa osalta juurikaan eroa oman aikamme aikuisviihteeksi lukeutuvista sepustuksista. Kieli on rivoa ja toiminta yhtä liioiteltua ja paatunutta kuin nykyaikaisissa gonzotyylisissä pornopätkissä. Itseäni tämä kielellinen kaunistelemattomuus jossain määrin yllätti, sillä olin odottanut, että viime vuosisadan alussa julkaistu eroottinen kertomakirjallisuus olisi kuvaukseltaan lähempänä Tuhannen ja yhden yön tarinoiden eroottispainotteisia satuja kuin esim. tämän suomi24 -keskustelupalstan seksinovellit -osion harrastelijatekeleitä, mutta lukukokemukseni osoitti minun olleeni väärässä.
Romaanin eduksi voi lukea sen yritys mekaanisen toiminnan ohessa kuvata pääjehun seksuaalista heräämistä. Aika ajoin tekijä onnistuukin tässä yrityksessään tavalla, jonka yksinomaiseksi ansioksi romaanin asema eroottisen kirjallisuuden klassikkona voitaneenkin lukea. Asian kääntöpuolena Josefinen sisäisen kasvun kuvaaminen ilmenee pedofilian yksityiskohtaisella kuvaamisella ja sen tosiasiallisella hyväksymisellä, mikä antaa romaanille kitkerän sivumaun. Lasten mielikuvat seksuaalisuudesta ovat suurella oivalluksella kuvattuja, mutta teoksen kirjoittaja ylittää mielestäni luvattomuuden ja mauttomuuden rajan siirtäessään ne lasten mielistä todellisuuteen ja ikään kuin luonnolliseksi osaksi lasten ja aikuisten välistä suhdetta. Myös vanhemman ja lapsen välistä insestistä suhdetta kuvataan teoksessa tavalla, joka ei liene omiaan tuottamaan lukunautintoa henkilölle, jonka mieltymyksiin lukeutuu ennemmin perinteinen ns. normaali eroottinen kirjallisuus.
Josefine Mutzenbacher
7
4310
Vastaukset
- Ilona X
Vaikka olenkin nainen, mun mielestä Josefinen tarina on hyvä, kakkososa myös.. Onkohan muita vastaavia kirjoja?
- duuda
kirja on lapsipornoa.
"Kuvaus:
"Minulla ei ollut aavistustakaan siitä, mitä hän oikein aikoi, mutta toivoin, että se olisi miellyttävää."
Josefine aloitti elämäntehtäväänsä valmentautumisen varhain. Jo seitsenkesäisenä hän sai maistella maallisen lemmen iloja. Kun toiset seitsemän vuotta olivat kuluneet, hän oli se mikä oli, wieniläinen ilotyttö. Ja hän nautti ammatistaan. Hänestä oli ihanaa olla milloin puistossa, milloin hotellin kabinetissa, milloin ratsun selässä tulisen ja mieluiten rikkaan herrasmiehen sylissä.
"
Hei haloo??!! Musta se on ÄLLÖTTÄVÄ. - ilona x
duuda kirjoitti:
kirja on lapsipornoa.
"Kuvaus:
"Minulla ei ollut aavistustakaan siitä, mitä hän oikein aikoi, mutta toivoin, että se olisi miellyttävää."
Josefine aloitti elämäntehtäväänsä valmentautumisen varhain. Jo seitsenkesäisenä hän sai maistella maallisen lemmen iloja. Kun toiset seitsemän vuotta olivat kuluneet, hän oli se mikä oli, wieniläinen ilotyttö. Ja hän nautti ammatistaan. Hänestä oli ihanaa olla milloin puistossa, milloin hotellin kabinetissa, milloin ratsun selässä tulisen ja mieluiten rikkaan herrasmiehen sylissä.
"
Hei haloo??!! Musta se on ÄLLÖTTÄVÄ.Tosiaan kamalaa, en ole miettinyt minkäikäinen päähenkilö on, olen vain innokkaasti lukenut eroottisia kohtauksia kirjasta. Voisipa kirjan muuttaa niin että päähenkilö olisi kymmenen vuotta vanhempi aloittaessaan, niin voisimme lukea edelleen hyvällä omalla tunnolla.
- jr
ilona x kirjoitti:
Tosiaan kamalaa, en ole miettinyt minkäikäinen päähenkilö on, olen vain innokkaasti lukenut eroottisia kohtauksia kirjasta. Voisipa kirjan muuttaa niin että päähenkilö olisi kymmenen vuotta vanhempi aloittaessaan, niin voisimme lukea edelleen hyvällä omalla tunnolla.
Kyllä sitä voi lukea hyvällä omatunnolla oli se minkä ikäinen hyvänsä. Miksi ei voisi.
- Mielihyvä_ei_vahingoita
Kirjaa voi lukea joko a) kauhistuksella :/ tai b) ilolla ja mielihyvällä =D
a) KAUHISTUKSELLA lukevat ne, jotka ovat indoktrinoituneet augustinolais-kirkollis-luterilaiseen käsitykseen, että seksuaalinen mielihyvä on ja tulee saatanasta (ks. väkivaltaa suosinut kirkkoisä Augustinus Aurelius, eli st. Augustine: Civitate Dei n. 420-430 jKr., osasta 20 eteenpäin [ei ole suomennettu].
b) ILOLLA ja MIELIHYVÄLLÄ lukevat ne, jotka ymmärtävät kuten Augustinuksen aikalainen Julian Eaclanum'ilainen, että seksuaalisuus, erotiikka ja mielihyvä on J/jumalasta ja on luonnollinen ja terveellinen asia ja että jo poika- ja tyttösikiöt! saavat kohdussa orgasmeja.
Kumpaa näkemystä sinulle on opetettu ?- Anonyymi
No jos pidät ahdasmielisenä näkemystä, että 7- vuotias tyttö tuskin nauttii anaaliyhdynnästä aikuisen miehen kanssa....
Luin tämän kirjan 18- vuotiaana ja hyvin pian tajusin, että tämä on kieroutuneen aikuisen miehen kirjoittama.
- Josefine2019
Tänä vuonna on tullut uusi suomennos ”Josefine Mutzenbacher eli wieniläisen porton tarina omin sanoin kerrottuna”. Aiempi suomennos on puutteellinen ja virheellinen — se on käännetty sensuroidun englanninkielisen version kautta eikä alkukielestä (saksasta). Alkuperäisteoksen ilkikurisuus on jäänyt siitä puuttumaan.
Uudessa suomennoksessa on liitteenä aiempien suomennosten vertailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a687962Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1014682Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1113859Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut753363Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742986Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1342700SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het382145Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621967Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2601924Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561908