Törmäsin tuossa Saksan Hartz -projekteihin.
Näyttäisivät olevan lähinnä kotimaisen työreformin versioita. Tai oikeammin, Suomen työreformi on Saksan Hartzien versio.
Pointzini tässä on se, että kaikki tämä kotimaisten poroporvareiden huuto ja valitus työhaluttomista työttömistä on suoraa plagiaattia ja kopiointia Saksan oikeistolta.
Eli kotomaamme porvarit ovat niin saamattomia ja patalaiskoja, että työreformitkin pitää kopioida ulkomailta. Ei siis mikään ihme, että päin takapuolta menee.
Hartz -ohjelmissa perusturvaa on tietoisesti ja seuraamuksia yhtään harkitsematta ajettu alas. Eli työmarkkinapolitiikasta on tehty aktivoivampaa ja kannustavampaa termien negatiivisimmissa merkityksissä.
Yleisimmät seuraukset ovat olleet, yllätys yllätys, syrjäyttämisen lisääntyminen ja tuloerojen raju kasvu - Saksassakin.
Lisäksi Saksan porvarijengi on päässyt valittamaan laiskoista ja työhaluttomista työttömistä, vaikka työpaikkoja ei riitä kaikille halukkaille. Työttömyysturvan väitetään passivoivan ja työttömien vain makoilevan kotona. Kuulostaako tutulta?
Saksan Hartz I-IV
1
226
Vastaukset 1
- Se Aito Työtön
Huutavan työttömyyden korjaamiseksi on välittömästi suunnattava aktivointi- ja kannustustoimia yritysten suuntaan.
Esimerkiksi vuokratyövoimaan ja ikuisten harjoittelujaksojen varaan toimintansa perustava yritys joutuisi korkeampien veroluokkien piiriin riippuen törkeyksien laajuudesta. Alv -palautukset sellainen yritys menettäisi automaattisesti kokonaan.
Tukityöllistäjät ja "harjoituttajat" joutuisivat sitoutumaan vähintään kolme vuotta kestävän vakinaisen työsuhteen solmimiseen harjoittelijan/työllistetyn kanssa.
Yritys, joka irtisanoo positiivisen taseen aikana, joutuu kustantamaan irtisanotuille viiden vuoden työttömyysturvan. Näin yritykset kantavat omien tekostensa seuraukset. Ollilan malli, missä kalliin auton omistajan on saatava ajaa täysillä lastentarhankin pihan läpi, on lopetettava.
Optioita ja osinkoja jakava yritys, joka irtisanoo tuloksentekijöitä viiden vuoden sisään ansiottomista osingonjaoista, lunastetaan valtiolle, mikäli yritys on elinkelpoinen. Mikäli elinkelpoisuutta ei ole, takavarikoidaan optiot ja osingot jälkikäteen korkoineen työttömyyden hoitoon. Näin kannustetaan omistajia/johtajia vastuulliseen omistajuuteen ja johtajuuteen. Lisäksi yrityksen johdolle määrätään ehdotonta vankeutta ja pakkotyötä. Mahdollisten valtionyhtiöiden hallintoneuvostojen tai vastaavien kultapossuetuisuustoimikuntien jäsenet teloitettaisiin Kiinan malliin julkisesti valvontavelvollisuuden laiminlyönneistä.
Nähdäkseni nämä kannustustoimenpiteet lisäisivät porvareiden yhteiskunnallista valvoutuneisuutta ja ahkeruutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1521950- 1351105
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku1121091- 47961
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j72918- 53809
- 38707
- 34667
- 64662
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan244659