Törmäsin tuossa Saksan Hartz -projekteihin.
Näyttäisivät olevan lähinnä kotimaisen työreformin versioita. Tai oikeammin, Suomen työreformi on Saksan Hartzien versio.
Pointzini tässä on se, että kaikki tämä kotimaisten poroporvareiden huuto ja valitus työhaluttomista työttömistä on suoraa plagiaattia ja kopiointia Saksan oikeistolta.
Eli kotomaamme porvarit ovat niin saamattomia ja patalaiskoja, että työreformitkin pitää kopioida ulkomailta. Ei siis mikään ihme, että päin takapuolta menee.
Hartz -ohjelmissa perusturvaa on tietoisesti ja seuraamuksia yhtään harkitsematta ajettu alas. Eli työmarkkinapolitiikasta on tehty aktivoivampaa ja kannustavampaa termien negatiivisimmissa merkityksissä.
Yleisimmät seuraukset ovat olleet, yllätys yllätys, syrjäyttämisen lisääntyminen ja tuloerojen raju kasvu - Saksassakin.
Lisäksi Saksan porvarijengi on päässyt valittamaan laiskoista ja työhaluttomista työttömistä, vaikka työpaikkoja ei riitä kaikille halukkaille. Työttömyysturvan väitetään passivoivan ja työttömien vain makoilevan kotona. Kuulostaako tutulta?
Saksan Hartz I-IV
1
212
Vastaukset
- Se Aito Työtön
Huutavan työttömyyden korjaamiseksi on välittömästi suunnattava aktivointi- ja kannustustoimia yritysten suuntaan.
Esimerkiksi vuokratyövoimaan ja ikuisten harjoittelujaksojen varaan toimintansa perustava yritys joutuisi korkeampien veroluokkien piiriin riippuen törkeyksien laajuudesta. Alv -palautukset sellainen yritys menettäisi automaattisesti kokonaan.
Tukityöllistäjät ja "harjoituttajat" joutuisivat sitoutumaan vähintään kolme vuotta kestävän vakinaisen työsuhteen solmimiseen harjoittelijan/työllistetyn kanssa.
Yritys, joka irtisanoo positiivisen taseen aikana, joutuu kustantamaan irtisanotuille viiden vuoden työttömyysturvan. Näin yritykset kantavat omien tekostensa seuraukset. Ollilan malli, missä kalliin auton omistajan on saatava ajaa täysillä lastentarhankin pihan läpi, on lopetettava.
Optioita ja osinkoja jakava yritys, joka irtisanoo tuloksentekijöitä viiden vuoden sisään ansiottomista osingonjaoista, lunastetaan valtiolle, mikäli yritys on elinkelpoinen. Mikäli elinkelpoisuutta ei ole, takavarikoidaan optiot ja osingot jälkikäteen korkoineen työttömyyden hoitoon. Näin kannustetaan omistajia/johtajia vastuulliseen omistajuuteen ja johtajuuteen. Lisäksi yrityksen johdolle määrätään ehdotonta vankeutta ja pakkotyötä. Mahdollisten valtionyhtiöiden hallintoneuvostojen tai vastaavien kultapossuetuisuustoimikuntien jäsenet teloitettaisiin Kiinan malliin julkisesti valvontavelvollisuuden laiminlyönneistä.
Nähdäkseni nämä kannustustoimenpiteet lisäisivät porvareiden yhteiskunnallista valvoutuneisuutta ja ahkeruutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3626525Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta744224Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom433594Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1373519Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole953494Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2453453Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll943242Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1042753Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi242635Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2242505