Hei, onko kenelläkään kokemusta call centre työstä IBM:llä Scotlannissa? Millaista oli työ, hyvät ja huonot puolet? Entä työilmapiiri, työkaverit? Jaksoitko olla esim. ensimmäisen vuoden kokonaan vai olisitko halunnut jo vaihtaa?
Entäs asuinpaikkana Glasgowin seutu ja millaisia ovat ne tärkeimmät, eli paikalliset ihmiset? :)
Kaikenlaisia kokemuksia yleensäkin call centre tyyppisistä töistä mielelläni kuulisin :)
Entäs asuinpaikkana Glasgowin seutu ja millaisia ovat ne tärkeimmät, eli paikalliset ihmiset? :)
Kaikenlaisia kokemuksia yleensäkin call centre tyyppisistä töistä mielelläni kuulisin :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
En tieda tuosta Skotlannin paikasta, mutta IBM:lla on call centre taalla Dublinissa (kaksikin) ja toisessa piipahdin haastattelussakin. Tunnen joitakin tyyppeja sielta ja ovat kehuneet ilmapiiria mukavaksi, saman kuvan sain itsekin kun kavin. Helppo paasta sinne jos on mitaan tietokonetaustaa (siis perusjutut jos tietaa) Palkka ihan ok. Taalla on aika paljon muitakin call centreja joihin suomalaisia otetaan, itse olen tehnyt talta pohjalta toita jo jonkin aikaa kahdella eri firmalla ja ihan hyvin olen kylla viihtynyt ilmapiirin, tyonlaadun jne. suhteen.
Tuosta Skotlannin jutusta en osaa sanoa enempaa, itse kun joskus kavin niin kovasti Skotlannista kylla tykkasin. Englanti muutoin on ihan loistava, ainakin Dubliniin verrattuna...
Taitaa vastaajalta menna skottimaa ja englanti sekasin. Joka tapauksessa IBM:n call centre lienee Greenockissa, ja palkka taitaa olla £15 000 luokkaa vuositasolla. Greenock on taantunut teollisuuskaupunki Glasgows:ta lanteen.... On Glasgowssa muitakin call centre paikkoja - suomen kielta osaaville. Kannattaa katsoa tarkkaan, ainakin monsterista loytyy...
Moi!
Minkälaista hommaa se call centre työ sitten on ja minkälaisia tietokonetaitoja se vaatii? Ja miten palkka? Kokemusta ei ole ollenkaan tällaisista hommista mutta olisin kyllä kiinnostunut kokeilemaan. Onko kokopäivätytötä vai saako esimerkiksi osa-aikatyötäkin? Ja mitä haastattelussa kysellään, täytyykö olla kokemusta jne..? Kiitos jos joku jaksaa vastailla.
Itse asustelin Grianaig-cityssä puolisen vuotta, ja sinä aikana selvisi, että vastedes vältän Adecco UKn hommia, kuten myös Skottilandiaakin.
Greenock itsessään on köyhä ja taantunut sekä ränsistynyt teollisuuskaupunki (kuten jo aiemmin muut ovat maininneet), jossa asuu ei-niin-koulutettuja mutta sitäkin ylimielisempiä ihmisiä, jotka luulevat juuri skotlannin olevan sivistyksen kulmakivi...
Työ itsessään on kohtalaisen puuduttavaa ja vastaa noin "suurinpiirtein" sitä mitä itse työ onkin, pelkkää puhelimeen vastaamista ja tilausten kirjoittamista, Adeccon kanta tähän oli että "työpaikkailmoituksen tulee olla myyvä".
Työkalut (tietokoneet/työpöydät yms) ovat jo hieman ajastaa jälkeenjääneitä jäänteitä 90 luvulta päällisin osin, toimistossa loppui ilma iltapäivästä kesken, ja ilmapiiri oli kaikkea muuta kuin mukava, paitsi oman tiimin sisällä, joka oli hyvinkin viihtyisä.
Managereita riittää joka lähtöön kaksin kappalein, joista suurin osa elää jossain rinnakkais-todellisuudessa ilmeisesti, koska ne eivät tunnu tietävän (eikä välittävän) juurikaan mistään. Kaksin kappalein, yksi IBM ja yksi Adecco manageri samaan hommaan..
Palkkaus 15000£ ei riitä elämiseen greenockissa, ellei sitten hae aina poistotuotteita tescon alehyllystä, josta ne tulee sitten käyttää parin päivän sisällä, ja näinkään ei riitä auton omistamiseen - autot itsessään ovat halpoja, mutta vakuutukset ym nostavat hinnat noin suomen tasolle. Lainaahan suomalaiset eivät saa, ellei ole asuneet 3v skotlannissa.
Viihde: Omassa/Kaverin kämpässä pämppääminen, koska pubeihin on matkaa, ja taksilla ei ole varaa ajaa. Pämppääminen sinällään on kuitenkin halpaa.
Muu viihde: Ei ole.
Terveydenhoito: "on-site nurse" tarkoittaa yhtä tiimiläistä jolle on annettu ensiapukoulutus. Muu terveydenhoito tulee terveyskeskukselta, jossa ratkaisu joka ongelmaan on antibiootit (ilman mitään kokeita tms "turhia tutkimuksia". )
Hammashoito: _ei ole(!)_ Suurin osa hammaslääkäreistä on jossain 60 luvun tasolla suomalaisittain katsottuna, ja nekään eivät tee kunnallista hammashuoltoa, pelkästään yksityistä.
Maisemat: Eivät ihan niin kauniita kuin voisi kuvitella, eivät viehätä paria kuukautta pidempään.
Urheilumahdollisuudet: Ei ole, edes polkupyörällä ajelu yleensä ei tule kysymykseen, sillä suurimman osan ajasta sataa ja tuulee.
Harrastusmahdollisuudet: Internet himassa (jos on rahaa)
Asuntojen hinnat: Solukämppä £100/kk.
Oma kämppä yksityisen kautta: n. 400 council tax (=>£100) sähkö _kaasu_ vesi tv-lupa .
Bussihinnat: £15/viikko greenockin sisällä.
Tuossa nyt joitain juttuja, mutta ei läheskään kaikki..
- Tervetuloa skotlantiin...
Itse en suosittelisi, elämäni suurin virhe tähän saakka.
PS. Työtodistusta ei sitten saa, oli mikä oli, Adecco lupaa ne kyllä, mutta eivät postita sitä, eivätkä anna lähtiessä. Olen itse viimiset 6kk mankunut todistusta sieltä, eivät vastaa edes maileihin.
niins iis solukämppä £100/_viikko_ ei /kk ...
Niin siis solukämppähän oli £100/viikko, ei £100/kk ...
Heissan, itsekin olen täällä jonkun aikaa ollut ja en kyllä ihan kaikkea allekirjoita, osan kuitenkin. Porukka Greenockissa on käsittääkseni aika kouluttamatonta ja tuntuu, että menokin välillä kuin villissä läneessä. Parhaimmillaan tuntuu kuin seuraisi jotain isoa Uunuturhapuro elokuvaa..;) Mutta toisaalta, ihmiset ovat yleisesti ottaen ystävällisiä ja avuliaita ja huumori kukkii.
Et ole vieläkään saanut työtodistusta? Todella ihmeellistä, auttaisiko jos ottaisit yhteyttä kotimaan Adeccoon? Asuminen täällä on kallista ja suurin osa näyttääkin asuvan kimppakämpissa, harva raskii täysin omaa asuntoa vuokrata.
Ruoka, vaatteet ja kengät varmaan samoissa hinnoissa Suomen kanssa, ehkä joskus edullisimpiakin. Ja Glasgowiin pääsee aina huvittelemaan ja sieltä todellakin löytyy jokaiselle jotakin, hyvässä ja pahassa.
Missä päin Grianag kaupunki muuten sijaitsee? Suhteellisen lyhyen aikaa täällä oleskellut, joten vielä ei ole tullut vastaan.. Lähditkö takaisin Suomeen vai vahdoitko residenssiä Englannin suuntaan?
Skottiterveisin IBM:ltä :)