Keskustelun aihe on: Miksi syntinen kuolee?
Omasta puolestani olen käsittänyt asian niin, että synti on teko elämää vastaan ja siksi sen palkka on kuolema.
Omasta puolestani olen käsittänyt asian niin, että synti on teko elämää vastaan ja siksi sen palkka on kuolema.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Täma pätee kaikkiin muodon saaneisiin olioihin ja kappaleihin, olivatpa nämä sitten eläviä organismeja tai elottomia partikkeleita. Sama osa on kaikilla tässä suhteessa: niin syntisillä kuin synnittömillä, niin ihmisellä, kasvilla kuin kivenjärkäleelläkin.
Mihin puu kaatuu, siihen se maatuu.
Voi surkeus, mikä ilohan tällaisen elämän arvolla on?
Tuska ja ahdistu elämässä, ja kiitos=kuolema.
Ei ikuinen elämä Jumalan valtakunnassa..
Jossa meidän tulisi selviytyä hyvillä arvosanoilla. Meillä on tausta tietona Kristillisyys, Eikö tähän tietoon pitäisi sisältyä, myös luonne kysymys. Tässä elämässä
meillä pitäisi kehittyä synnitön taivaskelpoinen
luonne. Jonka avulla me voisimme mahdollisessa
uudessa elämän muodossa elää harmoniassa toinen
toistemme kanssa. Ellei luonne kehity Harmoniaan
tässä elämässä, niin ei Jumala tule tekemään
meistä mitään Ropottia. Mielestäni tämä elämä on
nykyisellään Luonne koulu jossa meidän pitäisi
päästä luokalle!
Jeesus on vieläkin Herra
Pyhimmänkin ihmisen (papin)on kuoltava ruumiillisesti.Koska meidän fyysinen ruumis.ts.lihallisuus,on syntinen loppuun asti.Liha,ei pyhity pätkääkään.Muutenhan lihan ruumis pääsisi taivaaseen.
Tässä Paavali ilmaisee asian hyvin.Room.7/22-23
Sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin.
Mutta jäsenissäni minä näen toisen lain joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa,joka minun jäsenissäni on.
Vastasyntyneenä tai jopa kohtuun voi kuolla vauva. Eihän vauva ennen syntymää ole voinut vielä mitään tekoa tehdä, syntikö hänetkin on tappanut?
Kysymys oli miksi syntinen kuolee vastasin siihen.Kaikkea emme ymmärrä järjellä,esim.vauvan kuolema,mutta sieltä paratiisin lankeemuksestahan sekin juontaa.Ensim.moos 2/17.Kiellettiin syömästä hyvän,ja pahantiedon puusta."Päivänä jona siitä syöt pitää sinun kuolemalla kuoleman".Meidän vain pitää tyytyä siihen,että kuolema tulee kelle varhain kelle myöhemmin.
Osoitin kysymykseni Alex-Kasille, joka on Jumalan tahdon, oikeudenmukaisuuden ja rakkauden tulkki tällä palstalla.
Olen huomannut, että sinulla Eki-50 on Raamattu ohjenuorana.
ihminen kuolee koska hänellä ei ole niitä ominaisuuksia joita vaaditaan elämiseen.
toisesta kuolemasta, joka on synnin palkka.
Eli se on palkka synnistä.
Iankaikkinen elämä on vastakohta, ja se on armolahja joka lahjoitetaan uskonkautta Jeesukseen Kristukseen, usko, joka katsoo tähän sijaiskuolijan tarjoamaan sovitukseen.