luottamus???

kirkkovaltuutettu

Onko laihian kirkkoherralla enää seurakuntansa luottamusta? Entä muitten seurakuntien jäsenet, mielipiteitä.



Laihian kirkkoherra pakeni kirvestä metsään

torstai 23.08.2007

Kirveellä uhkailuksi kärjistyneen kolmiodraaman yhtenä osapuolena on Laihian kirkkoherra. Poliisi tutkii tapausta törkeän pahoinpitelyn yrityksenä. Tuomiokapituli kutsui kirkkoherran kuultavaksi.

VAASA/EVIJÄRVI Aino Pekkarinen [email protected]

Tiistaina puolenpäivän tienoilla Evijärven keskustan tuntumassa tapahtuneen välikohtauksen taustalla on tämänhetkisten tietojen mukaan mustasukkaisuusdraama.

Kirveellä uhattu mies on Laihian kirkkoherra Mertsi Saarela. Lapuan poliisi ei kiistä tietoa. Saarelaa itseään ei tavoitettu kommentoimaan tiistain tapahtumia. Illalla hän lähetti tiedotusvälineille sähköpostilla tiedotteen tapahtuneesta.

Venevalkaman parkkialueella autossa istunut Saarela sai äkkilähdön, kun evijärveläismies ajoi kiihtyneessä mielentilassa parkkialueelle ja törmäsi Saarelan autoon.

Lapuan poliisin mukaan kirkkoherran auto luisui törmäyksen voimasta pienen matkan sivusuunnassa. Seurasi sanaharkkaa, evijärveläinen tempaisi kirveen esiin ja kirkkoherra juoksi vilkkaasti metsään pois alta ennen kuin kirvestä ehdittiin käyttää.

Metsästä kirkkoherra pääsi tielle, mistä sai pysäytettyä kyydin terveyskeskukseen. Poliisille hän soitti terveyskeskuksesta itse. Hän loukkasi metsäreissulla jalkansa, mutta säästyi muilta vammoilta.

Kirveellä uhanneen evijärveläismiehen vaimo oli törmäyshetkellä Saarelan auton ulkopuolella ja näki tapahtuneen. Lapuan poliisi kuuli vaimoa todistajana tiistaina. Keskiviikkona poliisi kuuli sekä kirkkoherraa että tätä kirveellä uhannutta miestä. Tämä oli ollut yön yli poliisin säilössä.

Kirkkoherra jo kutsuttu kuultavaksi

Kolmiodraamaan osallisen kirkkoherran mahdollisuuksista jatkaa seurakuntatehtävässään päättävät piispa ja tuomiokapituli.

Laihian kirkkoherran osallisuus tapahtumiin on myös piispan tiedossa, ja hänet on kutsuttu kuultavaksi tuomiokapituliin.

Lapuan hiippakunnan piispan Simo Peuran mukaan tapahtuman luonteesta pitää kuitenkin saada lisää tietoa ennen mihinkään toimenpiteisiin ryhtymistä. Yleensä vastaavanlaiset tapaukset etenevät siten, että tuomiokapituli kutsuu asianosaisen kuultavaksi, ja keskustelun pohjalta arvioidaan mahdollisia jatkotoimia.

Lopulta kyse on luottamuksesta, jota seurakuntalaiset kokevat pappiaan kohtaan. Piispan mukaan asianomaisen henkilön lienee myös itse pohdittava, millaiset edellytykset hänellä on jatkaa tehtävässään.

- Selvää on, että tässä täytyy käydä keskustelua, mikä on papille sopivaa käytöstä, Peura toteaa.

Laihian seurakunnassa edetään sen mukaan, miten tuomiokapituli päättää jatkaa asiassa.

- Onhan tässä tietty moraalinen pulma, toteaa Laihian kirkkovaltuuston puheenjohtaja Reijo Tuokko.

Tuokon mukaan Saarelan tapauksesta keskustellaan Laihian seurakunnassa vasta, kun poliisin tutkimuspöytäkirjat ovat valmistuneet.

11

4381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valametilla taivaasehen

      En luattaasi tuommoosehen pappihin. Laittakaa hyvät ihmiset se kierrätyksehen.

    • :-|

      Luottamus meni. Näinkö hän aikoo jalkautua ihmisten pariin ja tuomaan muutosta seurakuntansa toimintaan.

      Saarelan ajatuksia Pohjalaisessa kirkkoherraksi valinnan jälkeen.

      http://www.pohjalainen.fi/teemat/teematarticle.jsp?category=5&p=5&article=155211

      -Laihialaiset halusivat näköisensä kirkkoherran, Saarela arvioi suosionsa syytä. Lisäksi hän arvelee, että laihialaiset tahtoivat muutosta seurakuntansa toimintaan, ja sitä he tulevat myös saamaan.

      Hän kertookin, että tahtoo olla tehtävissään tasapuolinen ja kaikkien kirkkoherra, joka pyrkii tuomaan hyvää ilmapiiriä ja innostamaan.

      Vaalien alla Saarela mainitsi tavoitteekseen seurakunnan ja tavallisen ihmisen välisen kynnyksen madaltamisen. Nyt hän aikoo lähteä toteuttamaan tätä lupausta erityisesti jalkautumalla ihmisten pariin.

      - Nykyisin ei enää käydä entiseen tapaan kirkossa. Tämän vuoksi onkin hyvä lähteä itse mukaan tapahtumiin ja ihmisten keskuuteen, hän painottaa.

    • Lautasantenni

      Raskauttava asianhaara on naisystävälle Ilkka-lehdessä pari viikkoa sitten julkaistu runo. On selvää, että se ärsytti aviopuolisoa. On tosi kurjaa, jos ihmiset heittävät että "pappikin on vain ihminen" ja saavat papin synneistä oikeutuksen omille synneilleen. Perhearvoja pitäisi tukea ja puolustaa lasten takia, jotka näistä seksiseikkailuista lopulta eniten kärsivät. Ihmettelen kyllä laihialaisia, jotka valitsivat tällaisen kirkkoherran vaikka Evijärven sotkut olivat tiedossa. Tietenkin, jos kirkkoherra katuu, armo kuuluu hänellekin. Hän saattaa silti olla parantumaton veijari.

      • läheltä seurannut

        Tämä kirkkoherra toimi karkkilasssa kappalaisena ennen evijärvelle lähtöään. Moni täällä pisti kädet kyynärpäitä myöten ristiin, kun hänestä päästiin.
        Niin uskomattomia olivat hänen suorituksensa. Ei olisi uskonut pappismieheltä.


      • papin tunteva
        läheltä seurannut kirjoitti:

        Tämä kirkkoherra toimi karkkilasssa kappalaisena ennen evijärvelle lähtöään. Moni täällä pisti kädet kyynärpäitä myöten ristiin, kun hänestä päästiin.
        Niin uskomattomia olivat hänen suorituksensa. Ei olisi uskonut pappismieheltä.

        tuli evijärvelle hurmasi naisia poikamaisuudellaan. en henkilökohtaisesti tuntenut häntä kohtaan luottamusta minkä yleensä kun olen papin kohdannut täällä kotiseurakunnassa . ajateltiin kun hän lähti pois asiat rauhottuu eikä olla iltasanomien lööpeissä . en halua kenellekkään tuottaa tuskaa mut jonkinlainen moraali pitää tässä maailman menossa olla että lapsillamme on myös jonkinlainen selkäranka tekemisistää on vaikea opettaa kunnioittamaan avioliittoa jos pappi tekee noin kuin teki


      • Tuikku2007
        läheltä seurannut kirjoitti:

        Tämä kirkkoherra toimi karkkilasssa kappalaisena ennen evijärvelle lähtöään. Moni täällä pisti kädet kyynärpäitä myöten ristiin, kun hänestä päästiin.
        Niin uskomattomia olivat hänen suorituksensa. Ei olisi uskonut pappismieheltä.

        ...siellä Karkkilassa tapahtui?


    • Jukka

      Älkää tuomitko ettei teitä tuomittaisi...

      • pettynyt.....

        Turun entinen piispa ymmärsi väistyä, tämä ei ymmärrä.....


      • Olli Kolli
        pettynyt..... kirjoitti:

        Turun entinen piispa ymmärsi väistyä, tämä ei ymmärrä.....

        Mitäpä kuuluu laihialle? Onko pappi katuvainen?
        Taitaa saada kaiken anteeksi, teatterialalle sopisi paremmin.


      • ihmetellen
        Olli Kolli kirjoitti:

        Mitäpä kuuluu laihialle? Onko pappi katuvainen?
        Taitaa saada kaiken anteeksi, teatterialalle sopisi paremmin.

        Ihmeellistä jos Laihialla kaikki niellään. Niin törkeästi kirkkoherra on toiminut ja esim. kuka haluaisi vihkijäksi moista pappia... Laihialaisten kannattaisi kysellä entisistä työpaikoista kuinka kirkkoherran työt ovat sujuneet ja kuinka monta sotkua on aiheuttanut.


      • Liisa ihmemaasta
        ihmetellen kirjoitti:

        Ihmeellistä jos Laihialla kaikki niellään. Niin törkeästi kirkkoherra on toiminut ja esim. kuka haluaisi vihkijäksi moista pappia... Laihialaisten kannattaisi kysellä entisistä työpaikoista kuinka kirkkoherran työt ovat sujuneet ja kuinka monta sotkua on aiheuttanut.

        Edessä pelkkää hymyä ja ymmärtämystä.
        Takana päin laskelmoiva ja toista halveksiva. Hyvin epäluotettava ihminen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      47
      2498
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2477
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      57
      2145
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1143
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe