Paavali kertoo ihmisistä jotka vaihtavat heteroutensa homoudeksi. Homojen mukaan se ei ole mahdollista. Mitä tämä sitten on muuta kuin lesboksi houkuttelemista ja lesbouden tietoista valitsemista:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1434140
Aika outoa muuten, että vaikka homoja ja lesboja on vain 4 % kansasta, niin silti he ovat viime vuosina olleen näkyvästi henkirikosuutisissa. Ensin oli tapaus, jossa kaksi homoa vieraili helsinkiläismiehen asunnossa ja pahoinpiteli hänet hengiltä. Sitten oli uutinen homomiehestä, joka myrkytti kolme miesystäväänsä, ja nyt, jos nämä lesbot osoittautuvat tappajiksi, tapaus on kolmas. Siis mahdollisesti jopa viisi henkirikosta parissa vuodessa. Se on melkoinen yliedustus 4 % vähemmistöltä. Outoa, hyvin outoa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1434140
Aika outoa muuten, että vaikka homoja ja lesboja on vain 4 % kansasta, niin silti he ovat viime vuosina olleen näkyvästi henkirikosuutisissa. Ensin oli tapaus, jossa kaksi homoa vieraili helsinkiläismiehen asunnossa ja pahoinpiteli hänet hengiltä. Sitten oli uutinen homomiehestä, joka myrkytti kolme miesystäväänsä, ja nyt, jos nämä lesbot osoittautuvat tappajiksi, tapaus on kolmas. Siis mahdollisesti jopa viisi henkirikosta parissa vuodessa. Se on melkoinen yliedustus 4 % vähemmistöltä. Outoa, hyvin outoa.
Vastaukset 45
Vanhimmat
ole mitään kummallista. Vaikka ihminen ei voi valita sukupuolista ominaisuuttaan, hän pyrkii ympäristön painostuksesta ja esimerkistä olemaan hetero.
Hyvin usein nuorelle ihmiselle selviää vasta myöhemmässä elämänvaiheessa todellinen identiteettinsä.
Mitä tulee homojen tekemiin rikoksiin, niin sinun homofobiasi vääristää todellisuuden.
Eivät homot tee yhtään sen enempää rikoksia, kuin heterotkaan.
Ääriuskovat sen sijaan tekevät rikoksen syrjiessään tätä vähemmistöä. Uskovat siis näyttävät syyllistyvän rikoksiin huomattavasti useammin kuin ei- uskovat. Eikö?
Ei ole olemassa sellaista asiaa kuin homofobia. Kukaan ei ala fyysisesti täristä eikä hikoilla kylmää hikeä homon tavatessaan. Tai osoita sydämen lyöntitiheyden kasvamista tai pupillien pienenemistä. Tai joudu pakokauhun valtaan. Mihin muihin valheisiin uskot homofobian lisäksi?
Oletko koskaan miettinyt mitä "homofobia" käsitteenä tarkoittaa?
Jos en pidä kalaruoasta, olenko kalafoobikko?
Jos inhoan punaista väriä, olenko punafoobikko?
Jos minulla ei seiso, onko minulla klaustrofobia?
>> Jos inhoan punaista väriä, olenko punafoobikko? >>
... epämukavuutta joutuessasi tekemisiin punaisen värin kanssa, jopa niin että haluat kaiken punaisen uudestaan maalattavaksi tai värjättäväksi, olet punafoobikko.
Termi otetaan varmaan yleiseen käyttöön heti kun useampia tällaisia sairaustapauksia on luotettavasti diagnostisoitu.
Sinäkin kyllä mainiosti ymmärsit tarkoitukseni. En kai väittänyt, että homfobia olisi luokiteltu sairaus?
Tälläkin palstalla suuri osa uskovien aloituksista koskee homoutta/lesboutta. Mitä muuta se on kuin "homofobiaa"/homoyliherkkyyttä/homokammoa/homovihamielisyyttä. Riittääkö?
Homofobia tarkoittaa tosiasioihin perustumatonta vihaa, pelkoa, inhoa, vastenmielisyyttä tai syrjintää homoseksuaalisuutta tai homoseksuaalisia ihmisiä kohtaan. Homofobia ei ole lääketieteellisesti ajateltuna varsinainen "fobia", vaan paremminkin rasismiin tai seksismiin verrattava ilmiö. Homofobiassa kyse on lähinnä ennakkoasenteisiin liittyvästä inhosta, vihasta tai pelosta.
Homofobia voi ilmetä homojen tai homoiksi kuviteltujen ihmisten kartteluna, syrjintänä, suorana haukkumisena ja pahimmillaan väkivaltana heitä kohtaan. Homofobisen ihmisen asenteet ovat usein peräisin niistä yhteisöistä joiden kanssa tämä on tekemisissä. Asenteita saadaan esimerkiksi perhepiiristä (etenkin vanhemmilta), ystäviltä, harrastuspiiristä ja työyhteisöstä.
Onko homofobia diagnostisoitu?
:DD
ei hel..... ei noin tyhmiä oikeasti ole!
kait sun täytyy myöntää että se tosiaan oli lesbopariskunta ja kimpassa surmanneet tämän kehitysvammaisen. Olisihan toinen voinut estää koska yksin toimiva mielisairas on vaarallisempi kun kukaan ei tiedä mitä mielessä liikkuu. Sinä itse olet muuten usein leimannut jutuissasi uhden hellarin perusteella koko liikkeen. Eihän yksi edusta kaikkia vai mitä?
>> ei hel..... ei noin tyhmiä oikeasti ole! >>
... se peili, särkyy vielä ja leikkelet sormesi !
pikemmin ole kyse siitä että nainen oli mennyt naimisiin vaikka oli lesbo. Niistä homseksuaaleista joita itse tunnen, on moni nuorena solminut avioliiton taustana useimmiten vain yritys olla samanlainen kuin enemmistö ja lopulta nämä avioliitot ovat päättyneet eroon. Jonkin ryhmän leimaaminen yksittäisten tapausten johdosta on myös väärin eikä todista muusta kuin leimaajan omasta sielunelämän laadusta.
Yksittäistapaus, sehän se on nykyään se mantra, jota aina hoetaan, kun jonkun vähemmistön edustaja tekee jotain outoa. Ja vaikka näitä yksittäistapauksia olisi tuhat (en puhu nyt homoista), niin eräiden sokeiden ihmisten mielestä ne ovat aina yksittäistapauksia. Rikoksistakin on tehty ministeriötasolla tilastoja, joissa tiettyjen pienten ryhmien (en puhu nyt homoista) rikokset ovat järkyttävän paljon lukuisammat kuin enemmistön. Ja nämähän ovat tietysti aina eräiden mielestä vain yksittäistapauksia. Tämä yksittäistapaus-höpötys antaa höpöttäjästään äärettömän alhaisen kuvan.
synnynnäisten ominaisuuksien perusteella, antaa sanojastaan äärettömän alhaisen kuvan.
Uskovat luulevat olevansa hyviä ja silti syyllistyvät kiihottamiseen ihmisryhmää kohtaan.
Iljettävää...
sukulaiseni joutuu vanhempiensa kuoltua laitokseen pitääkö pitää huolta että häntä ei pääse hoitamaan kukaan vaalea alle kolmikymmppinen heteronainen, koska tämä todennäköisemmin kuin kukaan muu myrkyttää hoidokin?
Kiihkoton ja perusteltu asioiden esilletuonti ei ole kiihotusta kansanryhmää
vastaan. Väitätkö, että lehdissä EI OLE viime vuosina uutisoitu 4 homojen tekemää henkirikosta (nyt ehkä viides)? Vai väitätkö, että reportterit kiihottavat kansanryhmää vastaan näillä uutisilla? Vai haluatko ehkä rajoittaa sananvapautta: hys hys, ei saa puhua tabuista... Kiihotuksesta tuli muuten mieleen, tiedätkö, mikä on ns. yllytyspykälä laissa? Otapa selvää, se liittyy homouteen.
Ei pidä kysellä typeriä. Ovatko kaikki ikävät tapaukset mielestäsi yksittäistapauksia? Eli sinä ajattelet, että aikoinaan Saksassa sattui 6 miljoonaa yksittäistapausta joita ei saa yleistää tietyn puolueen jäsenten, tietyn aatteen kannattajien, tekemiksi.
näe eroa:natsipuolueen ohjelmaan jo kuului tiettyjen sellaisten ihmisryhmien tappaminen joita kohtaan heillä oli perusteettomia ennakkoluuloja ja uskomuksia, joiden perusteella pitävät näitä muita huonompina.
>> Väitätkö, että lehdissä EI OLE viime vuosina uutisoitu 4 homojen tekemää henkirikosta (nyt ehkä viides)? >>
... vuosittain 2-3 henkirikosta / 100000 asukasta, koko maassa siis yli 100 tapausta.
Jos homoja ja lespoja on 4% väestöstä, pitäisi heidän tilastollisesti syyllistyä >4 henkirikokseen YHDESSÄ vuodessa.
Mistä johtuu että he syyllistyvät tällaiseen niinpaljon harvemmin kuin heterot ?
"yllytyspykälästä". Mainitse samalla myös lainkohta, josta se löytyy.
Kansankielessä puhutaan yllytyspykälästä, virkakielessä kehottamiskiellosta. Viime vuonna jopa Setan sivuilta löytyi tuohtunut artikkeli yllytyspykälästä. Nyt se on poistettu.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q= Kehottamiskielto rikoslaki&btnG=Hae&meta=
Jos klikkaat ensimmäisenä olevan linkin alapuolella olevaa kohtaa VÄLIMUISTISSA, saat esiin homoMYÖNTEISEN sivun, joka on laaja, mutta jossa hakutermi on niin korostettuna esillä, että löydät sen helposti pelkkää hissiä käyttämällä.
miten kyseinen termi liittyy homouteen?
poistettiin 1999 http://www.sexpo.fi/?seksin_historia
"...natsipuolueen ohjelmaan jo kuului tiettyjen sellaisten ihmisryhmien tappaminen joita kohtaan heillä oli perusteettomia ennakkoluuloja..." No niin, voisitko sinä nyt sitten näyttää Saksan NSDAP-puolueen (Nazionalsozialistische Deutsche Arbeitspartein) puolueohjelmasta sen kohdan, jonka mukaan "...natsipuolueen ohjelmaan jo kuului tiettyjen sellaisten ihmisryhmien tappaminen joita kohtaan heillä oli perusteettomia ennakkoluuloja..."? Voisitko?
... juuri lespous on se asia jota surmatyön uutisoinnissa on tarpeellista kommentoida.
Uhrille ja/tai hänen omaisisilleen ei kai empatioitaan kannata tuhlata, eikä teon motiiveja hämmästellä, homoilta ja lespoilta kun voi odottaa aivan mitä tahansa (paitsi jotain hyvää)???
Iltasanomissa on tänään 8 sivua tapauksesta. 8 sivua kauhisteluja ja osanottoja - sekä maininta naisten välisestä suhteesta.
>> Iltasanomissa on tänään 8 sivua tapauksesta. 8 sivua kauhisteluja ja osanottoja - sekä maininta naisten välisestä suhteesta. >>
..., ihmettelinkin juuri miksi SINUN mielestäsi ainoastaan tämä lespo-aspekti oli kommentoimisen arvoinen ?
Montakohan henkirikosta vuodessa psoriaatikot tekevät?
mutta jos otetaan asia tosissaan eikä vain herätellä joidenkin ilmeisen uinuvaa aivotoimintaa, henkirikos korreloi sukupuoleen- miehet tekevät niitä eniten ja ero on todella suuri naisiin nähden.
Eiköhän paineta tämä naisten väkivaltakin villaisella - pelkkiä yksittäistapauksia.
http://www.marjavuento.fi/index.php?contentid=12
naisten tekemä väkivalta on lisääntynyt ja totta kai se on huomioon otettava ja huolestuttava asia. Silti Vuentoa lainatakseni "naisten osuus kaikista väkivaltarikoksista on ollut viime vuosina noin 12 prosenttia." Ero on yhä valtava, miesten kontolle jää 88 prosenttia.
ihmettä sinä selittelet vai etkö seuraa tiedotusvälineitä. Säännöllistä fyysistä väkivaltaa esiintyy 40 prosentilla lesbopareista, 30 homopareista ja 20 prosentilla heteropareista. Tämä julkaistiin valtakunnan medioissa viime keväänä. Romani miehistä 60 prosenttia tekee linna reissun jossain elämänsä vaiheessa. Onko nekin yksittäistapauksia? Ei pidä leimata ei mutta näin on tosiasiat.
Astma vaikuttaa ihmiseen hyvin kokonaisvaltaisesti, näin ollen on vähintään järkevää kysyä: raiskaako astmaatikko kohtauksen tullessa?!
Höh, monet ihmiset pitävät molemmista sukupuolista. Etkö ole bi seksuaalisuudesta kuullut? Eräskin tietämäni mies asui vuosia naisen kanssa ja sitten muutti miehen kanssa yhteen,kun suhde päättyi. Hän tykkäsi molemmista sukupuolista, ja se oli toisaalta hänelle aika hämmentävää.
1) Mistä sait tuon 4 prosenttia? Mihin "tilastoon" viittaat? Miten ko. luku on tutkien saatu aikaan?
2) Lesbous ei ole valittavissa oleva asia. Jos olisi. lesboja ei olisi varmaan lainkaan, koska yhteiskunatmme on niin hetero-oletuksille ja -vaatimuksille rakennettu.
3) Niin, helluntailaisissa on paljon vankilakundeja, paljon keskimääräistä väestöä enemmän. Pitäisikö siitä siis sinusta päätellä, että helluntailaisuus on rikollisten liike?
Mediakritiikin opiskelu tekisi sinullekin hyvää. Kun homo tekee rikoksen, hänet kerrotaan heti homoksi, koska erilaisuus myy haaskalehtiä. Niin tyhmä ei kannata olla, että menisi tuon huuhaan mukaan luulotteluissaan. Niin, ja ne uutiset helluntailahkolaisten rötöksistä - mitenkäs ne ...
Homofobia on homojen omaa sanastoa, kukaan muu ei käytä tuollaisia termejä!
"Homofobia" ei ole fobia, etkö sinä pösilö jo sitä halua ymmärtää?!
Jos en pidä punaisesta väristä, olenko punafoobikko??
Jos en pidä kalaruoasta, olenko kalafoobikko?
Lopeta hyvä mies tuo typerä räkyttäminen!!!
Höpsistä: homofobian kieltäminen on lahkolaisten asenne, joka perustuu pelkkään inttämiseen ja haluun mieluummin vihata ihmisiä kuin rakastaa.
"Homofobia tarkoittaa tosiasioihin perustumatonta vihaa, pelkoa, inhoa, vastenmielisyyttä tai syrjintää homoseksuaalisuutta tai homoseksuaalisia ihmisiä kohtaan. Homofobia ei ole lääketieteellisesti ajateltuna varsinainen "fobia", vaan paremminkin rasismiin tai seksismiin verrattava ilmiö. Homofobiassa kyse on lähinnä ennakkoasenteisiin liittyvästä inhosta, vihasta tai pelosta.
Homofobia voi ilmetä homojen tai homoiksi kuviteltujen ihmisten kartteluna, syrjintänä, suorana haukkumisena ja pahimmillaan väkivaltana heitä kohtaan. Homofobisen ihmisen asenteet ovat usein peräisin niistä yhteisöistä joiden kanssa tämä on tekemisissä. Asenteita saadaan esimerkiksi perhepiiristä (etenkin vanhemmilta), ystäviltä, harrastuspiiristä ja työyhteisöstä."
4 % on luku, joka esiintyy useissa tietokirjoissa ja aihetta käsittelevissä artikkeleissa. Helluntailaisissa voi EHKÄ olla tavallista enemmän ENTISIÄ rikollisia (siitä ei kai ole tilastoa, vai onko sinulla?), mutta he ovat luopuneet rikoksista tultuaan uskoon. Sekö on sinusta paha juttu?
Sinusta natsisaksa olisi saanut vertaansa vailla olevan propagandaministerin:D
Tosin suuntautumisesi julki tullessa olisi saattanut olla hieman vaikeuksia...:D
Kiellän homofobian, koska lääketiede ei sellaista tunne, eikä homofobia ole fobiaa.
Homofobianne on omaa sanailuanne, vailla mitään todisteita.
http://acta.uta.fi/pdf/951-44-6259-9.pdf
http://constitutionalistnc.tripod.com/hitler-leftist/id12.html
Jospa saisi parikaan esimerkkiä moisista tietokirjoista. Ai niin, ettehän te lahkolaiset tapaa lähteisiin viitata...
Loppui siis tuo asiallinen argumentisto...
Et lukenut määritelmää kunnolla. Sinusta syrjintä on siis oikein? Kuka se puhuikaan natseista, ja kuka se semmoiseen suuntaan aattelee...Helluntailaisuus ON lähellä natseja, se on todettu ennenkin mm. Ritarin jutuista.
Uskoontulo ei todellakaan tarkoita, että ihminen muuttuu kovinkaan paljon paremmaksi ihmisenä. Uskoontulo voi antaa itseluottamusta, turvaa ja kohottaa mielialaa ja muuta sellaista. Uskoontullut myös yleensä päättää olla rötöstelemättä, juomatta jne jos on sellaista ennen tehnyt.
Riippuu kuitenkin paljon ihmisestä itsestään ja olosuhteista kuinka hyvin nuo seikat pysyvät. Uskoontulosta huolimatta henkilö saattaa retkahtaa, saattaa myös luopua uskostaan. Uskon vahvuus vaikuttaa, kuten moni muukin seikka.
Mutta uskoontulo ei poista alkoholistilta mahdollisuutta retkahtaa juomaan tai rötöstelemään. Sanotaankin että alkoholisti on aina alkoholisti vaikka olisi ollut jo kauan juomatta. Samoin rikollinen mieli (esim muiden hyväksikäyttö) saattaa pulpahtaa pintaan jossain vaiheessa uskossa olemisesta huolimatta. Ja uskoontulleet narkkarit voivat olla edelleen epäluotettavia koska huumeet yhä vaikuttavat ja niitä kaipaa jne.
Tietysti voi löytyä tapauksia, että uskoontullessa huono elämä on jäänyt aivan kokonaan.
Olen samaa mieltä, että on paljon uskoontulleita ihmisiä, millä taipumus joihinkin asioihin ei välttämättä koskaan täysin lakkaa. Esim. alkoholi, homoseksuaalisuus, väkivalta. Ja riski retkahtaa synnillisiin tekoihin on aina olemassa. Monet retkahtavatkin useita kertoja, ennen kuin täysin vapautuvat. Jotkut eivät koe täysin täydellistä vapautumista koskaan, vaan taistelevat aina retkahtamista vastaan ja silloin tällöin sortuvat repsahduksiin. Onneksi on aina mahdollisuus aloittaa alusta.
syntiä ja me kaikki olemme aina synnissä rypeviä reppanoita, joiden elämää ei muuta uskooon tulokaan. Paitsi murhamiesten uskoon tulo muuttaa, vankilassa, kuten Esa Åkerlundin (hell.).
Oi voi...