Kaataminen

Myroma

Kaataminen

Mikä voima ihmisiä on kaatokokouksessa kaatamassa?

Se voima kun ei osaa tehdä erotusta, siitäkään onko kaadettava ateisti vaiko meedio vaiko kenties jonkin sortin kokemuskristitty. Melkein kuka tahansa voi kaatua.

Se voima joka kaatamisen vaikuttaa, ei paljoa välitä siitä, mitä kokouksessa saarnataan, kunhan vain ei saarnata parannuksen tekemistä tai puhuta kadotuksesta (Lorne Foxin kokouksissa näin.)

Entä kaatumisen hengellinen hyöty ? Sellaista ei ole vielä päästy näkemään, tuhansia on kaadettu, mutta suuria herätyksiä ei ole tapahtunut ja ihmeetkin ovat hukassa. Torontolaiset lupasivat 1995 Jyväskylässä suuria herätyksiä, mutta tyhjiä sanoja he puhuivat.

Ihmiset ovat myös kaatuneet unissasaarnaajien toiminnan kautta, varsinkin unissaarnaajat itse ovat saaneet kokea manifestaatioita, tärisseet ja vapisseet ja äännelleet outoja ja kaatuilleet.

Normaalijärkinen uskomaton ihminen pitää kaatumista negatiivisena asiana, kuka nyt tahtoisi kaatua, kun on paljon parempi pysyä pystyssä. Talvisin Suomen sairaaloissa hoidetaan monia kaatuneita, joiden luut ovat murtuneet ja toisilta on mennyt luita poikkikin. Muutamat vanhat pitävät mukanaan keppiä, jotta eivät kaatuisi. Kaatumista ei oikein osata ajatella siunauksena.

Uskovien kannalta suhtautuminen kaatumiseen on silloin kielteinen, kun tunnetaan mitä raamattuun on kirjoitettu. Sieltä ei voi löytää mitään sellaista toimintaa, jota nyt on nähtävissä kaatajapappien kokouksissa. Kaataminen on
raamatun ulkopuolelta tullut toiminta tapa.

Jeesus Kristus tahtoo nostaa alaspainetut, sillä Herra rakastaa vanhurskaita.

Psalmi 145:14 Herra tukee kaikkia kaatuvia, ja kaikki alaspainetut hän nostaa.

Psalmi 146:8 Herra avaa sokeain silmät, Herra nostaa alaspainetut, Herra rakastaa vanhurskaita.

8

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merim.raimo

      tarkotan meidän ihmisten. Jeesushan paransi sanalla. Nyt vain jännityksellä odottelen,että koskakohan esim. huononäköisiä ruvetaan parantelemaan "silmille syljeskelemällä" ?

    • nimim. kokemusta on!

      Etkö tiedä että kaatuminen ja siunaus on kaksi eri asiaa.

    • Kirjoitat aloituksessasi mm. näin:

      >>Uskovien kannalta suhtautuminen kaatumiseen on silloin kielteinen, kun tunnetaan mitä raamattuun on kirjoitettu. Sieltä ei voi löytää mitään sellaista toimintaa, jota nyt on nähtävissä kaatajapappien kokouksissa

      • ........

        ............


      • ..............
        ........ kirjoitti:

        ............

        ...........


    • PROFEETTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

      Hän voi kaataa ihmisen,kunhan vain tahtoo,se käy Häneltä helposti.Hän voi myöskin herättää kuolleista.Hän voi myöskin parantaa sairaita.Jumala on KaikkiValtias,Hänelle mikään ei ole mahdotonta,ei edes kaataminen.On sangen silmiinpistävää,että ne jotka vastustavat kaatumisia,vastustavat myös muita Pyhän Hengen tapoja lähestyä ihmistä!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Kadun*Nainen

      Minun on vaikea kuvitella yliluonnollisen hengen
      olkoon sitten PyhäHenki saavan ihmiset käyttäy-
      tymään noin nurinkurisesti. Kuka vahvistuu uskos-
      saan, jos omasta suusta tulee kaakatusta tai kiekuntaa... tai jos pyörii permannolla holtittomasti. Sensijaan mielenhallinnan kautta
      tähän päästään ja siksi ateistikin voi kaataa,
      jos etiikka sen suo tehdä se vielä jonkun hengen nimissä. En kuitenkaan usko kaikkien uskolla kaatajien edes tiedostavan mitä he oikeasti tekevät. Onneksi ei olla menty pidemmälle...

    • ....

      .....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      54
      6167
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      313
      5105
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4874
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      138
      4676
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3900
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2416
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2198
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1845
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1792
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      220
      1552
    Aihe