Kiireiset tutkijat keskeyttivät kaivauksensa Lappeenrannan Huhtiniemessä, kun paikalle saapui tamperelainen sotaveteraani Kalle Syvänen, 83. Vanhus kertoi rauhallisesti ja loogisesti näystä, joka häntä odotti Lappeenrannassa loppukesästä 1944. Syvänen oli silloin palaamassa lomilta jatkosotaan. Hän etsi kasarmilta joukko-osastoaan. Miehet oli siirretty muualle, mutta Syväsen mieleen tallentui toisenlainen havainto: armeijan kuormuri tuomassa avoimeen joukkohautaan lisää vainajia, joita oli ammuttu siististi niskaan.
http://www.aamulehti.fi/sunnuntai/teema/asiat_paajutut/5922818.shtml
Huhtiniemi
13
1786
Vastaukset
- harhoja
Eihän tolla Kallella ole mitään evidenssiä muisteluilleen. Täysin harhaista jorinaa, mitä ei edes oma akkakaan usko!
- edelliseen nimimerkin
Se on "epätoivoinen Santahaminasta". Anteeksi.
- teloitus
edelliseen nimimerkin kirjoitti:
Se on "epätoivoinen Santahaminasta". Anteeksi.
Kommunistit teloittavat aina uhrinsa niskalaukauksella takaapäin!
Rehellinen ja oikeudenmukainen teloitus tapahtuu aina edestäpäin.
Näin tehtiin pettureille Suomessa kesällä 1944.
http://ltd07.pp.fi/images/ - Kova kohtalo
teloitus kirjoitti:
Kommunistit teloittavat aina uhrinsa niskalaukauksella takaapäin!
Rehellinen ja oikeudenmukainen teloitus tapahtuu aina edestäpäin.
Näin tehtiin pettureille Suomessa kesällä 1944.
http://ltd07.pp.fi/images/Joukko-osaston peiteluku ei stemmaa Narc.fi tietokannassa, 6296 on kirjattu 9269:ä.
Narc.fi tietokanta on virheitä täynnä!
MIKKONEN, KALLE VIHTORI stm. mv. synt. 29.07.1920 Utajärvi. Asuinkunta Utajärvi. Kirjoillaolokunta Utajärvi. Mies. Kansalaisuus FI. Kansallisuus FI. Äidinkieli su. Naimaton. Ei lapsia. Joukko-osasto 9./JR 56. Joukko-osaston koodi (peiteluku) 6269. Kuollut 29.07.1944 . Menehtyminen: kuoli.
Lähde: Suomen sodissa 1939-45 menehtyneiden tiedosto (Sota-arkisto)
http://www.narc.fi/cgi-bin/db2www/men.mac/nimihaku?sukunimi=MIKKONEN&etunimet=KALLE VIHTORI
http://ltd07.pp.fi/images/index.php?image=/stkortti.jpg - Korjataanpas
Kova kohtalo kirjoitti:
Joukko-osaston peiteluku ei stemmaa Narc.fi tietokannassa, 6296 on kirjattu 9269:ä.
Narc.fi tietokanta on virheitä täynnä!
MIKKONEN, KALLE VIHTORI stm. mv. synt. 29.07.1920 Utajärvi. Asuinkunta Utajärvi. Kirjoillaolokunta Utajärvi. Mies. Kansalaisuus FI. Kansallisuus FI. Äidinkieli su. Naimaton. Ei lapsia. Joukko-osasto 9./JR 56. Joukko-osaston koodi (peiteluku) 6269. Kuollut 29.07.1944 . Menehtyminen: kuoli.
Lähde: Suomen sodissa 1939-45 menehtyneiden tiedosto (Sota-arkisto)
http://www.narc.fi/cgi-bin/db2www/men.mac/nimihaku?sukunimi=MIKKONEN&etunimet=KALLE VIHTORI
http://ltd07.pp.fi/images/index.php?image=/stkortti.jpg"Joukko-osaston peiteluku ei stemmaa Narc.fi tietokannassa, 6296 on kirjattu 9269:ä."
Tuossa on tullut näemmä näppishäiriö. Pitää olla tietysti siten, että 6296 on kirjattu 6269:ä
http://www.sota-arkisto.fi/pdf/kopsa.pdf
6296 KKK/Er.P 22 >12./JR 56 lienee oikein
6269 3./VP 16 ei taida tulla kyseeseen.
Teloitettu 3820:ssa eli 7.DE:ssa, siis 7. divisioonan esikunnassa.
http://www.sota-arkisto.fi/inet/files/pdf/sotilaslyhent eet.pdf
- Vaija
Lappeenrantaan haudattiin Päämajan käskyllä tunnistamattomat sankarivainajat. Näiden muistokivi on sankarihautausmaalla. Siinä heitä sanotaan olevan 101. Sinänsä haudan koko sopii Kalle Syväsen kertomukseen. Samoin hautausmaan kuvaus vuodelta 1944.Seremoniat kuuluivat vain kotiseudun sankarihautauksiin. Mummot kasseineen tulivat hautausmaan lähellä olevalta torilta. On aivan selvä, että keskellä kaupunkia asetettiin vartiomiehet pitämään sivulliset loitolla. Syväsen näkemät vainajat olivat todennäköisesti osa tilapäisesti Luumäelle haudatuista noin 700:sta vainajasta ( 15. KEK). Heidät on voitu tuoda myös Rauhasta ( 13.KEK). Arkkupula näkyy olleen pysyvä. Eipä heitä kotiin kuljetettukaan.Huhtiniemestä ei ole kyse, koska se oli täynnä ilmavoimien majoitusta.Kyse ei ole myöskään teloitetuista.Ylikankaan uusin mielipidekirja on vain kolmas muunnos Huhtiniemi-huhusta.
Tänä päivänä on vaikea ymmärtää kesän 1944 ajoittain kaaosmaista tilannetta myös kaatuneiden huollossa. Tilapäishaudattuja kaivettiin ylös ja vietiin lopullisiin paikkoihin vielä syyskuussa.- tiedetään
Väliaikaisia taisivat olla kaikki haudat natsilappeenrannassa 1944. Samalla rikolliset pääsivät peittelemään omia rikoksiaan siirtelemällä murhaamien reserviläisien ruumiita paremmin piilossa oleville alueille. Vain kapiainen osaa olla noin kiero ja halpamainen.
- Suomessa vaiettu
On sen sijaan puppua väittää, että teloituksista olisi Suomessa vaiettu. Väinö Linna liitti asian kansalliseen kaanoniimme jo 1954. Tuntemattoman asemasotavaiheessa kuvataan kahden nimettömän karkurin teloitus. Perääntymisvaiheessa emähömö eversti Karjula ampuu vielä totaalisen väärän miehen eli taistelijana parhaaseen a-ryhmään kuuluneen sotamies Viirilän.
Lisää;
http://tinyurl.com/37hocz- Jaskamurtomäki
Olisi jo aika todeta tilanne mikä silloin oli kesä- heinäkuun vaihteessa vuonna 1944.
Neuvostoliito painoi päälle uskomattomin voimin.
Romahdus oli lähellä.
Kukaan ei tiennyt mitä tuleman pitää...
Ilmeisesti 20 - 30 prosenttia armeijasta oli hajallaan.
Ne, jotka olivat selvillä tilanteesta tekivät kaikkensa, jotta Suomi pelastuisi.
Jos jotkut teloittivat sotilaita siinä tilanteesssa uskoivat he tekevänsä oikein.
Kuvitelkaa sitä jyrinää, mikä kuului Lappeenrantaan Tali-Ihantalasta. Kuka silloin tiesi mitä tulee tapahtumaan.
Älkää siis tuomitko vaan tutkikaa. Totuutta ei saa kiertää.
Pääasia on ettei Suomea miehitetty.
- vielä lisää
Kaivetaan, kaivetaan.
Huhtiniemi kannattaa tutkia muussakin mielessä erityisen tarkkaan. Alue on ollut monessa käytössä vuosikymmenten ja -satojen varrella. Todella arvokas historian tutkimiskohde.
Historian tutkiminen ei ole koskaan hukkaan heitettyä. Aivan sama mitä sieltä menneistä vuosista löytyy, mitään ei kannata piilotella tai hävetä. Avoimin mielin historian aarteisiin! - vartioon
Eihän Huhtiniemessä ole mitään hautausmaata. Tuskin silloinkaan on ollut, kun ne 1800 luvulla haudatut venäläiset sinne on kuopattu.
Typerää viedä Kalle Huhtiniemeen, jos hän muistaa seisoneensa vartiossa hautausmaalla. Olisi mennyt sinne hautausmaalle, joka on kaupungin keskustassa.
Vanhus ei elä enää tässä maailmassa noitten juttujensa kanssa.- on hautausmaa
jos alueelle on luotu hautoja.
- sotatoimialue
On muistettava, että Lappeenranta oli tuolloin
kesällä sotatoimialuetta, lapset ja vanhukset olivat
ainakin evakuoitu Keski-Suomeen, ja taisteluja käytiin
vain muutaman kymmenen kilometrin päässä Saimaan
rannoilta.
Tiedot väittävät, että suurhyökkäyksen alkaessa
Valkeasaaressa tykkien jylinä oli kuultu Helsingissä
saakka ja Mikkelissäkin olivat Päämajan ikkunat
helisseet...
Kyllä näillä ihmisillä täytyy olla oikeus tutkituttaa
pelkojensa syitä ja mahdollisia sodanaikaisia traumojaan
noilta ajoilta akateemikonkin tasoisilla tiedemiehillä
ja muilla tutkijoilla jos ja kun humanistitutkijat itsekin
katsovat tutkimukset aiheellisiksi.
Saihan Sauli Niinistökin ja muut - psykodynaamista,
kognitiivista ja ratkaisukeskeistä - kriisiterapiaa Thaimaan
Phuketin aurinkorantojen tsunamin jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1854122Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,993418SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.1002756Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2992665Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392356Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1602111Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02060Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k291751Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll61594- 441127