Kuu-uskovien kovat ajat!

Tiede 2007

Tiedelehti 7/2007 sisältää useita artikkeleita sputnikeista ym. avaruuslentoaita mutta ei mitään mainintaa Apollo Kuumatkoista.

Lehdessä on myös artikkeli avaruusalusta suojaavasta kaasukuplasta joknka on määrä estää auringon tappavan säteilyn vaikutus ihmisen kohoon, lyjy suoja kun saattaisi muodostaa entistä vaarallisempaa säteilyä.
Aluksen on määrä kuljettaa Amerikkalaiset astronautit Kuuhun 2020.

Miten nyt suu pannaan kuuuskovaiset? Nasan piti käydä siellä Kuussa jo 60 luvulla ilman mitään kaasukuplaa ja ajella avoautollakin pitkin Kuun kamaraa vain ohut folioipuku päällänsä, onko avaruuden olosuhteet muuttuneet noin paljon sitten 60 luvun?

37

1670

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Space.com

      Lue vaikka täältä tarkempaa juttua:
      http://www.space.com/businesstechnology/lunarshield_techwed_050112.html

      Siellä keskustellaan myös sinun kysymyksistäsi.

      Kehnolla tuurilla Apollolennoilla olisi voinut käydä huonosti (ei luultavasti ihan henki olisi mennyt kuitenkaan).

      Tuossa tarkempia säteilyarvoarvioita avaruudessa, keskustelua auringon säteilymyrskyista yms:
      http://www.space.com/scienceastronomy/mars_dangers_040120.html

      Mutta nämähän olet kai jo lukenut, mutta uskot ennemmin jotain kuusalaliittohörhöjä.

    • Huoohhaaahhaa

      Yhteenveto tästä ketjusta:

      Meidän kaikkien oma retard sattui lukemaan jostain tiedejulkaisusta älyllisen käsityksensä ylittävän jutun: Pitkäkestoisille avaruuslennoille yritetään kehittää entistä parempia säteilysuojia. Tässä pitkäkestoisilla avaruuslennoilla tarkoitetaan esimerkiksi vuoden tai kaksi kestäviä Kuu- ja Mars-lentoja.

      Meidän retardimme laski päässään nolla plus nolla on kaksi, ja siitähän taas soppa syntyi.

      Meidän retardimme ei ymmärtänyt, että oli kyse PITKÄKESTOISISTA avaruuslennoista, joita aikaisemmat muutaman päivän kestäneet kuulennot eivät todellakaan olleet. Joten meidän retardimme heitti taas oikein kunnon hörhöilyt. Hyvä hyvä retard! Olisikohan parempi, että keskittyisit väittelemään vain Ladan kampiakseleista, tai jostain muusta vastaavasta sinun älynlahjoillesi sopivammasta aiheesta. Avaruusmatkailu ylittää käsityskykysi aivan selkeästi.

      • tiede 2007

        >Tässä pitkäkestoisilla avaruuslennoilla tarkoitetaan esimerkiksi vuoden tai kaksi kestäviä Kuu- ja Mars-lentoja.<

        Tästä ei artikkelissa valitettavastai ole mitään mainintaa vaan sanotaan nimenomaan että kosmiset säteet tunkeutuvat aluksen sisään ja tappavat lyhyessä ajassa, kylläpä ottaa Kuuuskoville koville!


      • tiede 2007

        Kun laskee Kuu-uskovien kirjoittamat mollaavat haukkumasanat kokonaisuudessaan yhteen kuten hörhö, idiotti, retard ja niin edelleen ja toteaa että nämä sanat eivät kuulu tieteelliseen väittelyyn millään tavalla, niin voi päätellä vain että Kuu-uskovat hermostuivat totaalisesti ja itkivät toden teolla Apollon kyyneleitä!


      • tiede 2007

        >Avaruusmatkailu ylittää käsityskykysi aivan selkeästi. <

        Mistä olet tähän johtopäätökseen tullut koska en ole vielä esittänyt omia käsityksiäni asiasta, olen vain tuonut esiin mitä Tiedelehti kirjoittaa.

        Voin paljastaa senverran että itsekään en ihan tosissani usko Apollo Kuulentoihin, ne olivat ideologista taistelua Yhdysvaltojen ja Neuvostoliiton välillä kylmän sodan aikaan.


    • Venäjän avaruuslentoihin Sputnikista alkaen, koska tänä vuonna Sputnikista on kulunut 50 vuotta. Sputnik-artikkelista suora lainaus:

      "Sitten yhdysvaltalaiset sisuuntuivat, ja vuosien 1969–1972 Kuussa käynnit menivätkin heidän poliittisen tahtonsa piikkiin."

      Eli eihän jokaiseen artikkeliin tarvitse pistää kaikkea? Kirjoitetaan juttu Amerikan asutuksesta (samassa numerossa) ja kirjataan siihen: Niin, ja Yhdysvallat kävi Kuussa. Juttuun dinosauruksista sopii hyvin kappale Apollo-ohjelmasta.

      Muuten olen sitä mieltä, että Karthago on hävitettävä.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3914
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2619
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      44
      2594
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2375
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2228
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      303
      2103
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1829
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1498
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe