Olen tässä vuosien saatossa rikkonut poliisina jatkuvalla syötöllä lakia. Se Vatttilaisen Veeti olisi pitänyt viedä putkaan silloin 23.5.1985, kun se hakkasi vaimonsa. Ilmiselvä virkarikos. Se hakkasi sen nimittäin seuraavana viikonloppuna uudelleen. Kuulustelin 30.10.1991 Ville Vottosen rattijuopumukseen, mutta jätin kirjaamatta, että siltä oli autosta rekisterikilven valo pimeänä. Se oli pimeänä vielä viikon päästä, kun se ajoi samalla autolla kortitta ratsiaan. 1.12.1992 Kari Kolli varasti kaupasta korin kaljaa. Kori palautettiin kauppaan, mutta se oli ehtinyt juoda siitä rapuloissaan yhden pullon kaupan pihalla. En ilmiantanut sitä poloista kunnallisen järjestyssäännön rikkomisesta. Virhe mikä virhe. Viikon päästä se joi saman kaupan edessä punkkua ja kusi alleen pahennusta herättäen kirkkoherran rouvan nähden. 14.9.1995 Kalle Kehveli ajoi ylinopeutta ohitsemme kun olimme menossa muulle tehtävälle. En sakottanut, mutta nuhtelin. Seuraavissa kunnallisvaaleissa se pääsi läpi vihreiden edustajana. Moka mikä moka. 16.4.1998 kuulusteltava myönsi minulle muiden juttujensa ohella, että oli kännipäissään polttanut pilveä edellisellä viikolla pileissä. En tehnyt juttua. Kaveri on nykyisin työelämässä. Olisi varmaakin tilastojen vuoksi pitänyt tehdä siitä huumausaineen käyttörikosjuttu. Huonoa omaa tuntoa kärsin tuosta vieläkin. 25.6.2000 Mikko löi kaveriaan Veikkoa turpaan taksijonossa, kun se oli kähminyt Mikon emännän perseitä. Sovittelin riidan poikien kanssa paikalla taksijonossa 20 metrin kohdalla ja lähdin pois. Se emäntä oli sitten vinkannut Veikolle silmää siinä 10 metrin kohdalla jolloinka mustankipeä Mikko oli uudelleen täräyttänyt Veikkoa moponvinkkarilla nenään. Taas mokasin. Olisi kai pitänyt viedä se emäntä siitä putkaan häiriötä aiheuttamasta. 13.3.2001 talonmies Kettunen ilmoitti, että Kusnetsovin asunnossa ramppaa epämääräistä porukkaa yöaikaan... huumeita tai vähintäänkin pillua myyvät siellä epäilee hän. En puuttunut asiaan ja seuraavalla viikolla ilmeni, ettei yövuoroja tekevän Kusnetsovin vaimon viisumi ollut voimassa. Taas laiminlöin virkavelvollisuuteni, kun en ollut puuttunut asioihin.
Näitä juttuja voisi jatkaa loputtomiin ja kaikien poliisimiesten elämä on tällaista, ei ainoastaan Hesan huumekyttien. Mikäli kaikki jutut hoidettaisiin 100% coverilla, hukkuisi järjestelmä omaan paskaansa. Työ on jatkuvaa hienosäätämistä. Puu pitää karsia oksistaan ennen syyttäjälle lähettämistä. Maalaisjärjen käyttö pitäisi edelleen olla sallittua.
Tehdään yhdessä parempi ja turvallisempi Suomi!
Ilmoittaudun
13
901
Vastaukset
- virkarikoksia
Hirvittäviin virkarikoksiin olet syyllistynyt, mutta tietäisitpä mihin minä. Kerrankin, kun Malmin mustalaisten kanssa, voi kauheeta.....
Palvelen Roballa ja en varmaan enää olisi sekuntiakaan virassa, jos laillisuusvalvojat saisivat tietää. - oikeatpoliisitosaavat kirjo...
Menehän lapsiparka nukkumaan, niin ei tarvitse keksiä näitä roskatarinoita.
P.S Oikeat poliisit osaavat kirjoittaa, toisin kuin sinä:) Palaa asiaan sitten 10 vuoden päästä. Hyvää yötä.- päästä
olen jo eläkkeellä ;o)
- 20vuotiaana
päästä kirjoitti:
olen jo eläkkeellä ;o)
Voih, sulla sitten yhtä huono tuuri kuin tuttavani pojalla, joka joutui eläkkeelle 19 vuotiaana. Sääli.
Mikä sinun sairautesi on, mielenterveys ongelmiesi lisäksi?
Vai mielenterveysongelmiesi takiko sinut laitetaan eläkkeelle heti 18 täytettyäsi? Oletko siis toivoton tapaus?
Voimia, voit silti elää hyvän ja hauskan elämän. - uuuurpo
20vuotiaana kirjoitti:
Voih, sulla sitten yhtä huono tuuri kuin tuttavani pojalla, joka joutui eläkkeelle 19 vuotiaana. Sääli.
Mikä sinun sairautesi on, mielenterveys ongelmiesi lisäksi?
Vai mielenterveysongelmiesi takiko sinut laitetaan eläkkeelle heti 18 täytettyäsi? Oletko siis toivoton tapaus?
Voimia, voit silti elää hyvän ja hauskan elämän.äläkä käy vanhalle virkamiehelle vittuilemaan lukihäiriösi kanssa
- menehänjonukkumaan
uuuurpo kirjoitti:
äläkä käy vanhalle virkamiehelle vittuilemaan lukihäiriösi kanssa
Voih, lapsi suuttui. Menehän nyt nukkumaan, äiti ja isä on aamulla tyytyväisiä, kun et kauppareissulla väsyneenä kiukuttele. Hyvää yötä.
P.S Aikuisethan ei provosoidu:) - Hyvää Yötä.
menehänjonukkumaan kirjoitti:
Voih, lapsi suuttui. Menehän nyt nukkumaan, äiti ja isä on aamulla tyytyväisiä, kun et kauppareissulla väsyneenä kiukuttele. Hyvää yötä.
P.S Aikuisethan ei provosoidu:)Niinhän se taitaa olla, että viisaampi väistyy. Jää Sinä tänne provosoimaan yövalvojia.
- hyvä niin
Hyvää Yötä. kirjoitti:
Niinhän se taitaa olla, että viisaampi väistyy. Jää Sinä tänne provosoimaan yövalvojia.
Käskikö äiti vai isi sinut nukkumaan? No hyvä niin, saat varmaan huomenna kauppareissulla tikkarin tai jopa jäätelön. Kauniita unia sinulle ja hyvää yötä.
- asiallisia
hyvä niin kirjoitti:
Käskikö äiti vai isi sinut nukkumaan? No hyvä niin, saat varmaan huomenna kauppareissulla tikkarin tai jopa jäätelön. Kauniita unia sinulle ja hyvää yötä.
ja aikuismaisia kirjoituksia joihin tällä palstalla yhtenään törmää.
Aloitus tosin poikkesi yleisestä linjasta. Oli todennäköisesti suoraan elävästä elämästä.
- uskomatonroskaatänne
Taas täyttä roskaa, ei mitään faktaa.
- on myös sellaisia
On myös sellaista, mitä ei tuollainen vitsailu ymmärrä.
Tarttukaa vaan siihen näkyvään pintarikollisuuteen!
Isot kalat uivat verkkojen läpi.
Voisipa joku ehdottaa, että tutkitaanpas vaikka tiettyjen virkojen jakaminen. Ajattelepa! Ei se ole mikään lahjus jos antaa viran! Viran ylläpito saattaa maksaa veronmaksajille 100-200 000 euroa vuodessa. Kuka sen maksaa?
No, ei sellaiseen puututa, koska ei ole katsos ymmärrystä eikä vapaamuuraria tai lions-veljeä petetä.
Ymmärrän, että poliisina on vaikeaa, kun kaikki pienen kansalaisen rikokset pitää kirjata ja käsitellä mutta isot roistot ovat UNTOUCHABLE
terveisin.
Hyvä veli. ettei enemmistö edes ilmoita tapahtuneita rikoksia
ja surullinen että osa ilmoittaa rikoksiksi asioita, joita ei tapahtunut
Että on asioita, jotka eivät tapahtuma hetkellä olleet rikoksia, mutta jotka jälkikäteen voi sellaisiksi väittää.
Mitä sillä on väliä että katsoo pikkujuttuja läpi. Jos minä siirdän kaiken omaisuuden tyttärelle ajoissa ja en menekään naimisiin voin varsin hyvin siirtyä elämään hungingolla, jos tahdon. Eikä ole väliä heti kun 10 vuotta on kulunut omaisuuden siirrosta, vaikka kuolisinkin Petri Gerd 2 eli paljon isompi vaara aiheutui siitä että jätti lukematta minulle rikosilmoituksen ja sitten väitti että kohtelu on ollut hyvää....nuo eivät sentään järjestele elämäänsä niin että voisivat toteuttaa massamurhan eli ei suurta pahaa ole aiheutettu.- mitä !!
Huomaatko mitä, kaikki sinulle vastanneet osaavat ammattisi sinua paljon paremmin, vaikka eivät ole sekuntiakaan siinä ammatissa olleet.
Tuiki kummallista.
Psykiatrit kertovat samaa omista potilaistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?523115Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n542315Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari712215Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa982098Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä261898Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh681825Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr851570Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http461354Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1401318Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1661139