Onko kukaan tehnyt itse hennatatuointeja? Olen kiinnostunut, nimittäin eräs sukulaiseni on liian nuori ottamaan oikeita tatuointeja enkä minäkään haluaisi pysyviä kuvia kämmeniin. Käsittääkseni aito henna on punaista ja sen ei pitäisi allergisoida.
Vastaukset 3
- rekisteröitymätön**
Olen tehnyt hennatatuointeja paljonkin. Tee näin:
-Hanki puhdasta luonnonhennaa - kannattaa lukea tuoteseloste, koska esim. hiusväreissä voi olla muutakin mukana. Hiusväriksi tarkoitettu henna kyllä kelpaa muuten ihan hyvin.
- siivilöi henna - itse käytän teesiivilää. Kannattaa siivilöidä useampaan kertaan, niin ei tule sitten paakkuja
- ota pari rkl siivilöityä hennaa, n. puoli rkl tomusokeria ja sekoita yhteen. lisää sitruunamehua (jos käytät itse puristettua, siivilöi sekin) kunnes seos on paksun puuromaista.
-peitä seos tiiviisti ja anna olla noin vuorokauden
-sekoita lisää sitruunamehua, kunnes seos on melko juoksevaa, muttei liian (oikean koostumuksen oppii vain kokeilemalla). Sitruunamehun sijaan voit laittaa myös väriä syventäviä terpeenejä sisältävää aromaattista öljyä, kuten seetriöljyä tai teepuuöljyä - nämä voivat ärsyttää herkkää ihoa, eivätkä ole välttämättömiä. Huom. kaikki aromaattiset äljyt eivät sisällä terpeenejä, eli sellaisten lisäämisestä ei ole mitään hyötyä.
- tee esmes minigrippussista pieniä, ohuita pursotintötteröitä ja täytä ne seoksella. Voit myös käyttää injektioruiskua, josta varsinainen neula on poistettu.
- pursottele iholle, anna kuivahtaa - kun pinta kuivunut kiinnitä henna. Perinteinen kiinnitystapa on ollut sokeri-sitruunatahna, mutta minusta näppärin on hiuslakka. Mitä halvempaa ja kamalampaa, "kuoren" jättävää lakkaa, sen parempi tähän tarkoitukseen.
- anna olla kunnes läpeensä kuivaa - seos värjää niin kauan kuini pysyy kosteana, ja mitä kauemmin se siis pysyy kosteana, sitä tummempi väri. Sitä siis ei pidä yrittääkään kuivattaa nopeasti vaan mieluiten suojata se jollain muovilla tms.
Huom:
Kaikki hennat eivät värjää yhtä hyvin. Jos et onnistu, kokeile toisen merkin hennalla. Jos löydät hyvin tatuoivan hennan, laita se pakkaseen , äläkä tuhlaa hiusten värjäämiseen. Hiukset värjäytyvät ihoa helpommin, niihin kelpaa sekin, mikä ei iholla tee mitään.
Värjäytymistulokseen ja tatuoinnin kestävyyteen vaikuttavat:
- vaikutusaika
- lämpötila
- ihon happamuus
- ihon paksuus (henna värjää keratiinia, siis sarveistunutta ihoa - mitä paksumpi iho, sitä tummempi ja pitkäaikaisempi tulos - ohuella iholla , kuten kasvoilla, tulos on hennompi ja kestää vähemmän aikaa)
-ihon kuluminen- alkup.
Täytyy vaan kysellä, mistä tässä kaupungissa löytyy tarvikkeita.
- inknefer
joo voi tehdä itse. esim. helsingissä saa kaupasta ostaa punaista hennaa ja sabluunoita. onnistuuhan se. otin egyptissä hennakuvion, pysyi pari viikkoa. hyvä keino esim. kokeilla, miltä tatuointi suunnilleen näyttäisi ja onko paikka hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591240
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571168Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331132Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71000- 100985
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5815- 47784
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27761Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192696- 71669