Siis sellaisia, jotka haluavat Suomeen pystytettävän Neuvostoliitossa toteutetun yhteiskunnallisen systeemin, tai sen parannetun version?
Mikä mahtaa olla tuollaisten ihmisten lukumäärän suuruusluokka?
Mikä mahtaa olla tuollaisten ihmisten lukumäärän suuruusluokka?
Vastaukset 9
Vanhimmat
eli kaiken venäläisen kritiikitön ihailu ei ole niin harvinaista kuin luulisi. Monet entisistä kommunisteista ovat nyky-Venäjän ihailijoita ja kannattavat Suomen yhdistämistä äiti-Venäjään yhtä innokkaasti kuin taannoiseen Neuvostoliittoonkin. Kyse ei alun alkaenkaan ole ollut aatesuunnan vaan imperiumin ihailusta. Vai voiko kukaan nimetä ainoatakaan kommunistia, joka olisi Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen alkanut suhtautua Venäjään vihamielisesti?
Russofiileja löytyy kommunistisista sirpalepuolueista, Vasemmistoliitosta ja vihreistä, mutta myös sosialidemokraateista ja kekkoslaisista vanha-keskustalaisista. Tiedotusvälineisiin ja kulttuuriorganisaatioihin, erityisesti valtakunnallisiin ja maakunnallisiin, heitä on pesiytynyt paljon, joten heillä on näkyvyyttä huomattavasti enemmän kuin heidän lukumääränsä edellyttäisi.
Valistunut arvaukseni on, että Suomen Venäjään liittämistä haluavia on 120.000-150.000.
Tiedän monta kommaria, jotka EIVÄT koskaan ole halunneet liittyä Venäjään tai Neuvostoliittoon. Mutta en ensimmäistäkään joka haluaisi...
Itse en ainakaan kannata (nythän se on vaikeaa) tai ole koskaan kannattanut Neuvostoliittoon liittymistä...Moni sosialistinen maa ei liittynyt Neuvostoliittoon vaikka vapautui NL:n avulla esim.Korea. Itse uskonkin että kun Suomi vapautetaan ja maa otetaan kansan haltuun siitä luodaan riippumaton sosialistinen työväentasavalta!
http://www.myspace.com/409579252
Kukaan todellinen kommunisti ei pitänyt Neuvostoliittoa kommunistisena maana!Ihan vaan siitä syystä ettei se ollut sellainen:D Siellä oli sosialistinen järjestelmä,josta pian luovuttiin ja alettiin painottaa suurvaltapolitiikkaa sosialismin kustannuksella.Sokeakin saattoi todeta eturyhmä järjestelyt ja erioikeudet sen myötä mihin porukkaan kuului!SE EI OLE KOMMUNISMIA!!!Kannattaa tutkia Marxia ja sitten pohtia asiaa uusiksi,noin niinkuin faktojen pohjalta,moni kysymys saattaa silloin tulla vihdoin vastatuksi!
Ja sosialistisesta järjestelmästä luovuttiin nopeasti, koska se johti täydelliseen kaaokseen ja nälänhätään. Ihmiset varastivat epätoivoissaan ruokaa ja polttivat huonekaluja pysyäkseen lämpiminä. Siksi ei ole todellista kommunismia, koska todellinen kommunismi johtaa pääoman tuhoutumiseen.
Vanhan kommunismin loppu oli vain hullun johtajuuden huippu.Tosiasia on,että kapitalismi loppuu tasan sinä päivänä,kun sijoittajat toteaa,että ei kannata enää sijoittaa kun ei ole sata varmaa saako voittoa.Muuten on edessä kaikkien yhteiskuntien romahdus,sijoittajia kun ei voi pakottaa sijoittamaan.Kommunismissa missä ei ole koko pääoma käsitettä,tällaista tilannetta ei pääse koskaan syntymään.Aina on jatkuvuutta,toisin kuin kapitalismissa,missä kaikki päättyy aina lamaan.
lukumäärää, mutta toivon sen olevan lähellä nollaa. Ei ole väliä ihannoiko neukkulandiaa vai ei. Kommunismi kaikissa muodoissaan on pahasta.
Paljonko niitä Safkan jäseniä on nykyään Suomessa?
Koko ajan liittyy lisää,sitä mukaa kun kapitalismi syrjii heidät yhteiskunnan ulkopuolisiksi.Kasvava trendi.