KARI VIHMAN

SYYTÖKSET TÄSSÄ

Palstan myrkynkylväjät ovat jatkuvasti tuoneet esille kenraali Vihman pojan Kari Vihman syyttäneen isänsä alaisia upseereita moraalin puutteesta menemällä kuolleen kenraalin selän taakse omia tekemisiään peitelläkseen.

Martti Turtolan Vihma-elämäkerrassa sivulla 215 on seuraavaa: "Kenraalin pojan Kari Vihman isänsä upseerikollegoilta saamien tietojen mukaan kenraalin kaatumista `käytettiin hyväksi` tämänlaatuisissa tapauksissa. Toisin sanoen joitakin tapauksia - mahdollisesti - vyörytettiin vainajan niskoille, koska kuolleen kanssa ei länsimaisessa oikeudenkäynnissä oikeutta käydä."

Kiinnitän huomiota sanaan "mahdollisesti". Samoin ei mainita, ketkä upseerit asiasta kertoivat ja ketkä olivat " mahdollisia" hyväksikäyttäjiä ja mitä tapauksia ylipäänsä oikein tarkoitettiin? Ilmeisesti Vihman määräämiä karkurien teloituksia?

Ainoa kyseeseen tuleva tapaus voisi olla seuraava:
Sodan jälkeen Vihman 2.7. käskemää sotamiesten Mäkilä ja Kulmanen teloitusta 3.9.44 käsiteltiin ilmiannon perusteella sotaylioikeudessa. SYO piti Vihman käskyä lainvastaisena. Syytetyt eversti Laaksonen ja kapteeni Harrola vapautettiin. Siis kuolleen kenraalin käsky nimenoman katsottiin oikeudessa päteväksi.

Korkein Oikeus puolestaan katsoi teloitettujen karkaamisen edelleen jatkuneeksi ja vapautti syytetyt sekin. Vihman käskyn laillisuuteen KKO ei ottanut kantaa.

Miten tässä mentiin kuolleen esimiehen selän taakse? Oikeus kuuli useita todistajia syytettyjen upseerien lisäksi.

Muita Vihman käskyjä ei sodan jälkeen oikeudessa käsitelty. Kenenkään ei siis tarvinnut mennä niiden taakse omia tekemisiään piiloon.

Vihma määräsi myös 5.7. karkureina pidätettyjen sotamiesten Huuskonen ja Tiihonen ampumisen 9.7. 44. Tämä tapahtui uuden lain voimaantulon jälkeen, joten sekin käsky oli ilmeisen lainvastainen. Asiaa ei kuitenkaan käsitelty sodan jälkeen.

Jo ensimmäinen tapaus lienee aiheuttanut Päämajan juristikapteeni Partasen lähettämisen selittämään Vihmalle uutta lakia ja sen sovellutusta. Käynti tapahtui 9.7. ja sen jälkeen Vihmankin divisioonan karkuruudet ratkottiin lain mukaan kenttäoikeudessa. Se antoi kuusi välittömästi toimeenpantua kuolemantuomiota.Niiden määrä (4 6) oli suurin yhdessä divisioonassa. Kukaan muu divisioonan komentaja ei menetellyt Vihman tavoin kuolemanranagasituksia itse määräten.

Katso mm. Lindstedt Kuolemaan tuomitut ss. 603-604
Ylikangas Romahtaako rintama ss. 157-171
sekä Nieminen-Kulomaa Teloitettu totuus ss 147-173.

On ymmärrettävää, että armeijaan ja upseereihin kohdistuvaa kaunaa on jotenkin purettava. Mikäs siinä. Eikö se kuitenkin voisi perustua tosiasioihin, eikä valheisiin? Vai eikö totuus kelpaa?

On hauska nähdä, mitä puutaheinää tähänkin syydetään vastaukseksi...

1

2183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syötät itse

      Näköjään tontut hyppivät heti pöydälle kun joulu koittaa.

      Ensinnäkin sitaatissa sana MAHDOLLISESTI on kapiaisiin ymmärtäväisesti suhtautuvan Turtolan, ei Kari Vihman. Kari Vihma on rehellisenä miehenä kertonut sen, mitä hänen isänsä kollegat ovat hänelle paljastaneet. Hän ei syytä ketään, kuten halpamaisesti yrität väittää.

      Toiseksi merkillepantavaa on, että kenraali Vihman rikoksiin syyllistyneet kollegat välttivät raukkamaisella teollaan joutumisen rikostutkinnan kohteeksi. Tämä koskee siis muitakin tapauksia kuin niitä, jotka etenivät tuomioistuinprosessiin - jälleen kerran toisin kuin yrität sönköttää. He välttivät esitutkinnan ja syyteharkinnan ja osoittivat suomalaisen kapiaisen todellisen sotilaskunnian lurjustelullaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      50
      4177
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      67
      3847
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3358
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3270
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      99
      2273
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2168
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2039
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2029
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2009
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1914
    Aihe