Feminismi on naisten suosintaan tähtäävä ideologia joka pyrkii luomaan sukupuoleen perustuvia tulonsiirtoja, erioikeuksia ja etuoikeuksia naissukupuolella.
Feminismi pyrkii sortamaan miessukupuolta ja feminismin ideologisia vastustajia sukupuolesta riippumatta.
Sovinismi on miesten oikeuksien puolustamista miesvihamielisessä yhteiskunnassa. Sovinismi ei pyri naisten sortamiseen, vaan puolueettomaan lainsäädäntöön, ja miesten oikeuksien palauttamiseen. Sovinistit siis tavaoittelevat sukupuolten välistä tasa-arvoa johon kuuluu naisten etuoikeuksien poistaminen ja nykyisen sortojärjestelmän kumoaminen.
mitä sovinismi on
9
3425
Vastaukset
- Hana
Mitä on sellainen, jossa naisille lähetettäisi kutsu Suomen puolustusvoimien kutsuntoihin, mutta naiset tahtoisivat jatkossa kaiken tasa-arvon heti välittömästi ilman niitä kutsuntoja ja kun kysyy naisilta, niin tasa-arvon mukaan pyytävät kumminkin saman palkan kuin miehillä...arkielämässä: "tee tuo kuin olet mies". Sitä lausetta vihaan miehenä!
- söpö56
Jos halutaa oikeesti tasa-arvoa sukupuolten välille ni siihen kuuluu oikeudet ja velvollisuudet puolin ja toisin, fysiikan lakien ja mahdollisuuksien mukaa.
- Paivi321
Kannattaisi katsoa sivistyssanakirjasta oikeat määritelmät eikä pyrkiä luomaan ristiriitoja ja hämmennystä omilla väärillä päätelmilläsi vai tahallista provoiluako lienee. Jokatapauksessa tällaisia valheita ei kannata suoltaa tänne nettiin.
- Paivi, Paivi
Sivistyssanakirjasta et löydä haluamaasi. Koeta nyt ensin etsiä määritelmiä kansallissosialismille ja kommunismille. Mieti sitten, kuinka hyvin määritelmät vastaavat todellisuutta.
Feminismille et voi määritelmää löytää, koska feministit eivät tunnusta yhtä oppia. Määritelmiä pitäisi olla satoja ja ne voivat olla ristiriidassa keskenään.
Määritelmä sinänsä on vain yhden ihmisen (määritelmän kirjoittajan) mielipide.
- Gruger
Ei voisi enempää pitää paikkansa. Kiitos!
- hienoa hienoa
ns sveitsiläinen demokratia
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000242&posting=22000000041626050 - haahaa..
Olet käsittänyt justiinsa päinvastoin nuo termit X)
- toimivat totuudet
sosialismista, fetissistä tai mistä ismistä huolimatta.
Naisen paikka on nyrkin ja hellan välissä - nyt ja aina :=)
Ford ei ole auto, eikä nainen ole ihminen!- D
niin eivät miehetkään voi olla ihmisiä, koska ovat naisesta syntyneet, elleivät sitten ole faijansa anuksesta tulleet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144773Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71384Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461230