JUMALA ON PYHÄ HENKI
Jumala on Henki (Joh 4:24). Tästä seuraa; Jumalan Henki on Jumala.
Koska Jumala on myös Pyhä, niin Jumalan Henki on Pyhä Henki.
PYHÄ HENKI ON LUOJA
Seuraavassa tarkastelemme Pyhän Hengen jumaluutta.
Raamatun ilmoituksen mukaan Jumala itse puhui Vanhan Testamentin profeetoille.
”Ja Abram lankesi kasvoilleen, ja Jumala puhui hänelle sanoen:” (1 Ms 17:3).
”Ja Jumala puhui Moosekselle ja sanoi hänelle: "Minä olen Herra” (2 Ms 6:2).
”Sentähden minä aion rakentaa temppelin Herran, Jumalani, nimelle, niinkuin HERRA PUHUI MINUN ISÄLLENI DAAVIDILLE, sanoen:” (2 Sam 7. luku, 1 Kun 5:5).
”Niin Herra puhui palvelijainsa, profeettain, kautta ja sanoi:” (2 Kun 21:10).
”Ja Herra puhui jälleen minulle ja sanoi:” (Jes 8:5).
Näissä jakeissa Herra Jumala puhui VT:n profeetoille. Yksi heistä oli Jesaja. Hän sai nähdä Jeesuksen ristillä (Jes 53. luku). Hän kuuli Herran puhuvan hänelle (Jes 6:8). Mutta Pietari sanoo että Kristuksen Henki puhui profeetoille ja profeetoissa. Jesaja ja Daavid mukaanlukien.
”Sitä pelastusta ovat etsineet ja tutkineet profeetat, jotka ovat ennustaneet teidän osaksenne tulevasta armosta, ovat tutkineet, mihin tai millaiseen aikaan HEISSÄ OLEVA KRISTUKSEN HENKI viittasi, edeltäpäin todistaessaan Kristusta kohtaavista kärsimyksistä ja niiden jälkeen tulevasta kunniasta” (1 Piet 1:10-11).
Koska KRISTUKSEN HENKI OLI VT:n PROFEETOISSA, merkitsee se myös sitä että Kristus Jeesus on Jumala. Hän on Henki, Jumala ilmestynyt lihassa (1 Tim 3:16, Heb 9:14).
Paavalille jumalan kolminaisuus oli itsestäänselvä totuus.
”Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran JUMALAN HENKI teissä asuu. Mutta jolla ei ole KRISTUKSEN HENKEÄ, se ei ole hänen omansa. Mutta jos KRISTUS ON TEISSÄ,…Jos nyt hänen Henkensä, hänen, joka herätti Jeesuksen kuolleista, asuu teissä, Sillä kaikki, joita JUMALAN HENKI kuljettaa, ovat Jumalan lapsia.…(Room 8:9-11,14).
Näissä jakeissä esiintyy Jumalan Henki ja Kristuksen Henki ja Kristus samassa asiayhteydessä. Kristuksen Henki on näin ollen Jumalan Henki.
Jumalan Henki herätti Jeesuksen kuolleista (Room 8:11). Mutta Jeesus itse herätti itsensä kuolleista. Vertaa Joh 2:19-21 ja Room 8:9-11 sekä Apt 13:30.
Me tiedämme Kirjoituksista että Jumalan Henki vaikutti profeetoissa (4 Ms 24:2, 2 Aikak 24:20, Tuom 14:19, 2 Aikak 18:23).
Raamattu osoittaa että Jumalan Henki puhui. Pyhä Henki on Jumalan Henki ja Jumala.
” Sentähden, niinkuin PYHÄ HENKI SANOO: "Tänä päivänä, jos te kuulette hänen äänensä, älkää paaduttako sydämiänne, niinkuin teitte katkeroituksessa, kiusauksen päivänä erämaassa, jossa teidän isänne MINUA KIUSASIVAT ja koettelivat, vaikka olivat nähneet MINUN TEKOJANI neljäkymmentä vuotta; sentähden minä vihastuin tähän sukupolveen ja sanoin: 'Aina he eksyvät sydämessään'; mutta he eivät oppineet tuntemaan minun teitäni; ja niin MINÄ vihassani vannoin: 'He eivät pääse MINUN lepooni'" (Heb 3:7-11).
Tässä puhui Jumala. Kansahan kiusasi Israelin Jumalaa (2 Ms 17:1-2, Ps 95).
”Oikein on PYHÄ HENKI PUHUNUT profeetta Esaiaan kautta teidän isillenne, sanoen: 'Mene tämän kansan luo ja sano: Kuulemalla kuulkaa älkääkä ymmärtäkö, näkemällä nähkää älkääkä käsittäkö. Sillä paatunut on tämän kansan sydän, ja korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, että he eivät näkisi silmillään, eivät kuulisi korvillaan, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi ja etten MINÄ HEITÄ PARANTAISI” (Apt 28:25-27).
Paavali lainaa Jesajan kirjaa 6:8-10 jossa HERRA sanoo nämä sanat. Pyhä Henki on tämä Herra. ”Herra on Henki” (2 Kor 3:17-18). Paavali kirjoitta heti seuraavassa korinttolaiskirjeen luvussa että ”Jeesus on Herra” (4:5). Siis, sekä Herra, että Jeesus on Henki. Ja Jumala myös on Henki (Joh 4:24). Yksi Henki, yksi Herra ja yksi Jumala (Ef 4:4,5,6).
Pyhä Henki sanoi: ”etten MINÄ heitä parantaisi”. Kuka on tuo MINÄ joka parantaa?
”Hän sanoi: "Jos sinä kuulet HERRAA, JUMALAASI, ja teet, mikä on oikein hänen silmissänsä, tarkkaat hänen käskyjänsä ja noudatat kaikkea hänen lakiansa, niin MINÄ
en pane sinun kärsittäväksesi yhtäkään niistä vaivoista, jotka olen pannut egyptiläisten kärsittäviksi, sillä MINÄ OLEN HERRA SINUN PARANTAJASI" (2 Ms 15:26).
” Ystävänikin, johon minä luotin, joka minun leipääni söi, nostaa kantapäänsä minua vastaan”
(Ps 41:10). PYHÄ HENKI sanoi Jeesuksen kavaltajasta, Juudaasta nämä sanat.
”Miehet, veljet, sen raamatunsanan piti käymän toteen, jonka PYHÄ HENKI on DAAVIDIN SUUN KAUTTA EDELTÄ PUHUNUT Juudaasta, joka rupesi niiden oppaaksi, jotka ottivat kiinni Jeesuksen” (Apt 1:16). Daavidissa oli Herran Henki (1 Sam 16:13).
Pietari sanoo että Pyhä Henki puhui nuo Psalmi 41:10:n sanat. Tuo Pyhä Henki oli Pietarin mukaan Jeesuksen Henki. Muistamme 1 Piet 1:11 ”heissä oleva Kristuksen Henki”. Juudas oli tuo kavaltaja joka nosti kantapäänsä Herraa Jeesusta Kristusta vastaan.
Muistamme että Jumala (Herra) itse puhui profeetoille ja profeettojen kautta.
Sauliin tuli Herran Henki joka myöhemmin osoittautui Herraksi joka poistui Saulista.
”Ja HERRAN HENKI TULEE SINUUN, ja sinäkin joudut hurmoksiin niinkuin hekin; ja sinä muutut toiseksi mieheksi… Silloin JUMALAN HENKI TULI HÄNEEN, ja hänkin joutui hurmoksiin heidän keskellänsä” (1 Sam 10:6,10).
” Mutta HERRAN HENKI POISTUI SAULISTA,” (1 Sam 16:14).
”Mutta Samuel vastasi: "Miksi sinä minulta kysyt, kun HERRA ON POISTUNUT SINUSTA ja tullut vihamieheksesi?” (1 Sam 28:16).
PYHÄ HENKI ON LUOJA, JUMALA JA ISÄMME
”JUMALAN HENKI ON MINUT LUONUT, ja Kaikkivaltiaan henkäys elävöittää minut… hyppysellinen savea olen minäkin” (Job 33:4,6).
”Mutta olethan sinä, Herra, meidän isämme; me olemme savi, ja sinä olet meidän valajamme, kaikki me olemme SINUN KÄTTESI TEKOJA” (Jes 64:8).
”Kuinka moninaiset ovat SINUN TEKOSI, Herra! Sinä olet ne kaikki viisaasti tehnyt, maa on täynnä sinun luotujasi. Sinä lähetät HENKESI, JA NE LUODAAN; ja sinä uudistat maan muodon” (Psal 104:24,30).
”Herran sanalla ovat taivaat tehdyt, ja kaikki niiden joukot hänen suunsa hengellä” (Ps 33:6).
”Näiden kaltainen ei ole hän, joka on Jaakobin osa, sillä hän on KAIKEN LUOJA, ja Jaakob on hänen perintösukunsa: Herra Sebaot on hänen nimensä” (Jer 51:19).
===================================================================
USKOVAN RUUMIS ON SEKÄ JUMALAN ETTÄ PYHÄN HENGEN TEMPPELI
”Ettekö tiedä, että te olette JUMALAN TEMPPELI ja että JUMALAN HENKI ASUU TEISSÄ?” (1 Kor 3:16).
”Vai ettekö tiedä, että teidän ruumiinne on PYHÄN HENGEN TEMPPELI, JOKA HENKI TEISSÄ ON ja jonka te olette saaneet Jumalalta, ja ettette ole itsenne omat?” (1 Kor 6:19).
”Sillä me olemme ELÄVÄN JUMALAN TEMPPELI, niinkuin JUMALA on sanonut: "MINÄ OLEN HEISSÄ ASUVA ja vaeltava heidän keskellään ja oleva heidän JUMALANSA, ja he ovat minun kansani". Sentähden: "Lähtekää pois heidän keskeltänsä ja erotkaa heistä, sanoo HERRA, älkääkä saastaiseen koskeko; niin MINÄ otan teidät huostaani ja OLEN TEIDÄN ISÄNNE, ja te tulette minun pojikseni ja tyttärikseni, SANOO HERRA, KAIKKIVALTIAS" (2 Kor 6:16-17).
Jos me tulkitsemme Sanan juuri niin kuin se on kirjoitettu, merkitsee tämä sitä että Kaikkivaltias Jumala asuu uskovissa Pyhässä Hengessä.
”Minä olen oleva heidän Isänsä ja Jumalansa”. Vertaa Jes 9:5 JA Ilm 1:8, 21:3-7.
Jeesus tuli maailmaan synnin tähden puhdistamaan Jumalan temppelin synnistä (Room 8:3,
Heb 1:3, Joh 1:29, 1 Joh 1:7-9, 2 Kor 5:21). Tämä oli Jumalan lihaan tulon syy.
JEESUKSEN TAKAISINTULO
Jeesus lupasi TULLA TAKAISIN opetuslastensa luokse ISÄNSÄNSÄ KANSSA palattuaan Isän luokse taivaaseen. Hän oli Jumalasta lähtenyt ja tullut maailmaan.
”Minä olen lähtenyt ISÄSTÄ ja tullut maailmaan; jälleen minä jätän maailman ja menen Isän tykö" (Joh 16:28).
”Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja MINUN ISÄNI rakastaa häntä, ja ME TULEMME HÄNEN TYKÖNSÄ JA JÄÄMME HÄNEN TYKÖNSÄ ASUMAAN” (Joh 14:23).
Haluaisin kiinnittäää huomion Jeesuksen sanoihin: “Me tulemme hänen tykönsä ja JÄÄMME HÄNEN TYKÖNSÄ ASUMAAN.” Jeesus ja Isä tulisivat siis asumaan, ei vain käymään kyläilemässä vaan ASUMAAN opetuslastensa luokse. Täytyy olla kysymyksessä Jeesuksen ja Isän asunto, KOTI koska he tulisivat ASUMAAN opetuslastensa luona. Mikä on tuo Jumalan koti, Jumalan asumus?
Mutta ensin vastaamme kysymykseen; kuka on Jeesuksen Isä?
JEESUKSEN BIOLOGINEN ISÄ ON PYHÄ HENKI.
”Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: "PYHÄ HENKI TULEE SINUN PÄÄLLESI, ja Korkeimman voima varjoaa sinut; SENTÄHDEN myös se pyhä, mikä syntyy, PITÄÄ KUTSUTTAMAN JUMALAN POJAKSI” (Luuk 1:35).
"Joosef, Daavidin poika, älä pelkää ottaa tykösi Mariaa, vaimoasi; SILLÄ SE, MIKÄ HÄNESSÄ ON SIINNYT, ON PYHÄSTÄ HENGESTÄ. Ja hän on SYNNYTTÄVÄ POJAN, ja sinun on annettava hänelle nimi Jeesus, sillä hän on VAPAHTAVA KANSANSA heidän synneistänsä" (Matt 1:20-21).
Näiden jakeiden mukaan Pyhä Henki tuli Marian päälle ja Jeesuslapsi sikisi Pyhästä Hengestä, ei miehen siemenestä. Tästä syystä Jeesusta piti kutsua Jumalan Pojaksi. Siis Pyhä Henki hedelmöitti Marian kohdun. Näin Pyhä Henki on Jeesuksen Kristuksen biologinen Isä. Tästä on seuraus; Pyhä Henki on Jumala noiden jakeiden perusteella, koska Jeesus on Jumalan Poika; ”Häntä pitää kutsuttaman Jumalan Pojaksi”.
Nyt sitten kysymys; koska Jeesus ja Isä tulivat asumaan kotiinsa? Mikä on tuo Jumalan asumus ja koti? Onko Jumala vieläkin asumassa samassa osoitteessa?
Jeesus ja Isä tulivat Pyhässä Hengessä opetuslasten luokse ja seurakuntaan helluntaipäivänä.
Tuona päivänä Jumala muutti asumaan temppeliinsä.. Hän otti asumuksensa opetuslapsissaan ja seurakunnassaan. Huomaa; Pyhä Henki täytti koko huoneen jossa he istuivat ja täytti myös heidän ruumiinsa.
”Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja TÄYTTI KOKO HUONEEN, jossa he istuivat. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle. Ja HE TULIVAT KAIKKI PYHÄLLÄ HENGELLÄ TÄYTETYIKSI ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi” (Apt 2:1-4).
Kun sitten Pietari selittää tapahtunutta kokoontuneelle ihmettelevälle väkijoukolle, hän sanoo:
”Eivät nämä ole juovuksissa, niinkuin te luulette; sillä nyt on vasta kolmas hetki päivästä.
Vaan tämä on se, mikä on sanottu profeetta Jooelin kautta: Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, SANOO JUMALA, ETTÄ MINÄ VUODATAN HENKENI KAIKEN LIHAN PÄÄLLE, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, ja nuorukaisenne näkyjä näkevät, ja vanhuksenne unia uneksuvat. Ja myös palvelijaini ja palvelijattarieni päälle minä niinä päivinä vuodatan Henkeni, ja he ennustavat” (Apt 2:15-18).
Pyhä Henki toi tullessaan Jumalan läsnäolon seurakuntaan ja yksilöuskovaan. Koko jumaluuden kolminaisuus tuli Pyhässä Hengessä seurakuntaan. Koska sekä Isä että Poika tulivat Pyhässä Hengessä, silloin Pyhässä Hengessä on kaikki Jumalan kolme persoonaa läsnä uskovien yhteydessä. Jeesus lupasi: ”Minä olen teidän kanssanne joka päivä maailmanaikojen loppuun asti” (Matt 28:20). Näin Jeesus on Pyhässä Hengessä läsnä kaikkialla samanaikaisesti. Seurakunta ja Jumalan asumus ei siis ole mikään kiinteä ihmisten rakentama rakennus. Se on Jumalan lasten yhteys. Siinä Jumala asuu heissä ja heidän keskellään.
Koska Jumala tuli Pyhässä Hengessä asumaan seurakuntaan, seurakunta on Jumalan koti ja Jumalan asumus.
” että, jos viivyn, tietäisit, miten tulee olla JUMALAN HUONEESSA joka on ELÄVÄN JUMALAN SEURAKUNTA, totuuden pylväs ja perustus” (1 Tim 3:15).
Jumalan seurakunta on siis Jumalan huone ja koti. Muistatko? Jumalan Henki, Kristuksen Henki, Kristus ja Jumala asuvat uskovissa (Room 8:9-14 ). Jumala asuu seurakunnassaan vielä tänäkin päivänä. Hän asuu ylöstempaukseen asti seurakuntaosoitteessaan. Ylöstempaus tapahtuu kun Jeesus tulee noutamaan omansa taivaaseen (1 Tess 4:15-18, 1 Kor 15:51-54). Silloin Hän ottaa mukaansa myös Pyhän Hengen joka vuodatettiin helluntaipäivänä.
Silloin Jeesus toteuttaa lupauksensa uskovien hausta lopulliseen taivaan kotiin (Joh 14:2-3).
Seurakunta on uskovan hengellinen koti ylöstempaukseen asti. Odotusajan saamme viettää tilapäisessä hengellisessä kodissamme, Taivaan Isämme kanssa Jumalan seurakunnassa Jumalan lasten yhteydessä. Siellä Jeesus ruokkii ja juottaa omiaan. Jumala tahtoo tuoda jokaisen lapsensa seurakuntaan (Apt 2:41,47). Lue Psalmi 27:4-6. Tämä on yksi seurakunnan salaisuus.
Siunattuja hetkiä Jumalan seurakunnassa Herran hoidossa ja huolenpidossa.
jaikal
JUMALA ON PYHÄ HENKI
2
321
Vastaukset
- analsatan
Hanki pikimmiten hoitoon...
hullu. - Jeesuksen opetuslapsi
Kiitos taivaan Isälle Herran Jeesuksen nimessä ihanasta elämän täyteisestä viestistäsi. Olet tutkinut asioita aivan niinkuin Jumalan tahto onkin. Esityksesi on kattava, en lukenut sitä kokonaan, koska se on sen verran pitkä tähän hetkeen. Mitä luin, kuten pyhistä kirjoituksistä olet niitä käyttänyt, niin iloitsen niistä. Muutamia asioita olisin lisännyt ja laitankin ne tähän.
Alussa loi Jumala taivaan ja maan. Maa oli autio ja tyhjä, pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä. Jumala sanoi: "Tulkoon valo", ja valo tuli. Jumala näki, että valo oli hyvä, ja Jumala erotti valon pimeydestä.
Jumala sanoi ja tapahtui niin kuin hän sanoi. Hänen sanansa teki. Jumalan Henkestä sanotaan, että se liikkui maapallon päällä, maapallo oli veden peitossa. Kuten näemme asiat on kuitenkin erotettu toisistaan Jumala sanoi ja tapahtui niin, sitten erotettuna kirjoitetaan, että Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
Pyhän kaupungin, Uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan luota valmistettuna kuin morsian, miehelleen kaunistettu. Ja minä kuulin valtaistuimelta voimakkaan äänen, joka sanoi: "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Hän on asuva heidän keskellään, ja he ovat hänen kansansa. Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.623762Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873138Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin782360Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141620Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m671367- 891223
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401141Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55995- 47972